Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse regering overweegt noodtoestand na hevige onlusten

Franse regering overweegt noodtoestand na hevige onlusten

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Europese topconferentie in Brussel vervroegd verlaten om samen met premier Elisabeth Borne en de overige kabinetsleden maatregelen te nemen om de gewelddadige onlusten te bezweren. Borne sluit niet uit dat de invoering van de noodtoestand als middel wordt aangegrepen. Daar had de rechtse oppositie op aangedrongen, maar de regering zou aarzelen.

Bij soortgelijke rellen in november 2005 riep toenmalig president Jacques Chirac de noodtoestand uit die twee maanden van kracht bleef. De noodtoestand geeft de overheden, inclusief de politie, veel bevoegdheden om op te treden in situaties waar anders bijvoorbeeld rechterlijke bevelen zoals een huiszoekingsbevel voor nodig zouden zijn.

Er worden al plaatselijk noodmaatregelen genomen zoals het afkondigen van een samenscholingsverbod. De regio Parijs heeft besloten dat er vanaf 21.00 uur tot nader order 's avonds geen bussen of trams meer rijden. Er zijn talrijke trams en bussen in brand gestoken tijdens de onlusten. Een oostelijke voorstad van Parijs, de gemeente Bry-sur-Marne, heeft op eigen initiatief een avondklok ingevoerd die geldt van vrijdag 23.00 uur tot zaterdag 06.00 uur.

Onrust

Het was vrijdag de derde nacht van grootschalige plunderingen, brandstichtingen en aanvallen op overheidsgebouwen en -eigendommen. Bijna 250 agenten zijn gewond geraakt. Aanleiding van de onrust is de dood van een 17-jarige automobilist in Nanterre, Nahel, die dinsdag dodelijk werd getroffen toen hij wegreed bij een verkeerscontrole door twee motoragenten. Nahel wordt zaterdag in Nanterre begraven, meldde de Franse nieuwszender BFMTV.

Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken werden in heel het land al 875 mensen opgepakt, van wie ruim driehonderd in de regio Parijs. De meeste arrestanten zouden tussen 14 en 18 jaar zijn.

De politie heeft door heel Frankrijk 40.000 agenten ingezet, van wie een kwart in Parijs en omgeving. In het centrum van de hoofdstad werd geplunderd in het bekende winkelcentrum Forum Les Halles en hadden relschoppers en plunderaars het gemunt op verschillende winkels in de bekende Rue de Rivoli.

Meer uit Buitenland

Dodental overstromingen Indonesië loopt verder op

DENPASAR (ANP/AFP) - Bij de overstromingen als gevolg van noodweer op de Indonesische eilanden Bali en Flores zijn volgens de autoriteiten 23 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen op het toeristische Bali. Er worden nog vijf mensen vermist. Donderdag stond het dodental nog op achttien.

45 minuten geleden
Polen spreekt Trump tegen: drones waren geen 'vergissing'

WARSCHAU (ANP) - Polen gaat in tegen de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat de zwerm Russische drones die Polen is binnengevlogen mogelijk een vergissing was. Dat hadden we ook wel gewild, zegt de Poolse premier Donald Tusk. "Maar dat was het niet. En dat weten we."

50 minuten geleden
Denemarken wil voor miljarden aan luchtafweersystemen kopen

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Denemarken wil voor 58 miljard kroon (bijna 7,8 miljard euro) Europese luchtverdedigingssystemen kopen, meldt het Deense ministerie van Defensie. Het wordt de duurste wapenaankoop ooit voor Denemarken. Volgens defensieminister Troels Lund Poulsen is de veiligheidssituatie voor het land "uitdagend".

1 uur geleden
Frankrijk ontbiedt Russische ambassadeur om drones boven Polen

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft de Russische ambassadeur ontboden, heeft minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot gezegd op de zender France Inter. Volgens Barrot zal hem vrijdagochtend gezegd worden "dat we ons niet laten intimideren". Aanleiding zijn de Russische drones die in Polen zijn neergekomen en neergeschoten.

1 uur geleden
Prins Harry bezoekt Oekraïne om gewonde veteranen te steunen

KYIV (ANP) - De Britse prins Harry is aangekomen in Oekraïne voor een verrassingsbezoek. Hij is daar vooral om zijn steun te betuigen aan de duizenden gewonde militairen. De prins wil "alles doen wat mogelijk is" om revaliderende militairen te helpen, meldt The Guardian, die hem interviewde in de trein naar Oekraïne.

1 uur geleden
Videobeelden getoond van verdachte van moord op Charlie Kirk

SALT LAKE CITY (ANP) - Het Utah Department of Public Safety heeft videobeelden getoond van de persoon die ervan verdacht wordt de conservatieve activist Charlie Kirk te hebben doodgeschoten. Dat gebeurde donderdagavond op een persconferentie.

5 uur geleden
Bronnen tegen CBS News: naam verdachte moord Charlie Kirk bekend

SALT LAKE CITY (ANP) - Rechercheurs hebben de naam van de persoon die ze als verdachte voor de moord op Charlie Kirk op het oog hebben - in de Verenigde Staten 'person of interest' genoemd - volgens drie bronnen tegen CBS News. Er is nog geen arrestatiebevel uitgevaardigd.

9 uur geleden