Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse raffinaderijen blijven staken ondanks dwangbevel

Franse raffinaderijen blijven staken ondanks dwangbevel

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Het personeel van de Franse raffinaderijen en brandstofopslagplaatsen zet woensdag de stakingen en blokkades voort. De werknemers tarten daarmee de dreigementen van de Franse regering om hen te dwingen weer aan het werk te gaan.

De Franse premier Elisabeth Borne besloot eerder al een noodwet te gebruiken om de stakingen in de olie-industrie te breken, met name bij het bedrijf Esso-Exxonmobil. Opslagplaatsen en raffinaderijen van de onderneming worden door stakend personeel geblokkeerd wat onder meer leidt tot lege benzinestations.

De Franse wet biedt de mogelijkheid om voor het algemeen belang in noodsituaties bepaalde individuele rechten zoals het stakingsrecht opzij te schuiven. De staat heeft ook de bevoegdheid om raffinaderijen te vorderen en essentiële arbeiders in noodgevallen te dwingen weer aan het werk te gaan. Degenen die dat weigeren riskeren een boete van 10.000 euro of zelfs een gevangenisstraf van zes maanden.

Noodmaatregel

Het Franse ministerie van Energie verklaarde het proces voor het aanvragen van een vordering van het personeel te zijn gestart bij de raffinaderij van Esso-ExxonMobil in Gravenchon-Port Jerome. De noodmaatregel zal volgens het ministerie woensdag al van kracht moeten worden.

De stakingen, die worden gehouden om hogere lonen af te dwingen, hebben zes van de zeven raffinaderijen in Frankrijk lamgelegd. Dat heeft geleid tot landelijke brandstoftekorten die werden verergerd door paniekaankopen van consumenten. De vakbonden bevestigden ook dat de acties bij de vier vestigingen die eigendom zijn van het Franse TotalEnergies worden voortgezet.

Kernreactoren

Ook bij vijf Franse kernreactoren wordt gestaakt. Daar liggen de onderhoudswerkzaamheden stil. De acties zorgen echter niet voor een vermindering van de productiecapaciteit van de centrales, verklaarde een vertegenwoordiger van de Franse vakbond FNME.

De stakingen komen op een moment van grote onvrede bij de bevolking over de hoge energieprijzen en inflatie in Frankrijk. Ook hebben de enorme winsten van olie- en gasconcern TotalEnergies woede veroorzaakt bij de Fransen, wat ertoe leidde dat het concern werd opgeroepen om een extra belasting te betalen over de excessieve winsten. Die oproepen werden consequent geweigerd door de regering.

Demonstratie zondag

De onrust zou een impuls kunnen geven aan een grote demonstratie die zondag door linkse politieke partijen is gepland tegen het beleid van de regering van president Emmanuel Macron en de hoge kosten van levensonderhoud in het land.

Meer uit Financieel

Nestlé ontslaat topman na relatie met ondergeschikte

VEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé heeft topman Laurent Freixe ontslagen vanwege een niet-openbaar gemaakte romantische relatie met een directe ondergeschikte. Dat maakte het bedrijf bekend na een intern onderzoek. Philipp Navratil is benoemd tot zijn opvolger.

4 uur geleden
Spa-producent profiteert van zomerse hitte en hamstergedrag

BRUSSEL (ANP) - Mineraalwaterbedrijf Spadel, bekend van Spa, profiteerde in het afgelopen halfjaar van oproepen van politici om flessenwater en andere levensmiddelen in te slaan vanwege geopolitieke spanningen. Ook wist het bedrijf te profiteren van het mooie zomerse weer.

4 uur geleden
Heineken sluit lager in AEX na vertrek topman regio Amerika

AMSTERDAM (ANP) - Heineken is de maand september met een koersverlies begonnen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft bekendgemaakt dat Marc Busain, verantwoordelijk voor de activiteiten in Noord- en Zuid-Amerika, per 1 oktober vertrekt. Deze regio vormt de grootste markt voor Heineken. Het aandeel sloot 1,5 procent lager.

6 uur geleden
Apple past iPhone 12 aan in de EU na gezondheidswaarschuwing

DEN HAAG (ANP) - Apple gaat de software van zijn iPhone 12-toestellen in de hele EU bijwerken om het stralingsniveau te verlagen. De autoriteiten in Brussel oordeelden dat het toestel niet aan de gezondheidsnormen voldoet.

6 uur geleden
VN-arbeidsorganisatie vreest banenverlies door bezuiniging Trump

GENÈVE (ANP) - De Internationale Arbeidsorganisatie (IAO) van de Verenigde Naties vreest voor banenverlies na een voorstel van de Trump-regering om de financiering met 107 miljoen dollar (92 miljoen euro) te verlagen. De Verenigde Staten leveren een bijdrage van 22 procent van het reguliere budget van het in Genève gevestigde VN-agentschap. Persbureau Reuters heeft een interne boodschap van de IAO over de kwestie ingezien.

6 uur geleden
ONE-Dyas mag per direct beginnen met gasboringen bij Borkum

BORKUM (ANP/DPA) - Het Nederlandse energiebedrijf ONE-Dyas heeft toestemming gekregen om direct te beginnen met het boren naar gas nabij het Duitse Noordzee-eiland Borkum. Dat heeft de bevoegde autoriteit in de Duitse deelstaat Nedersaksen maandag bekendgemaakt.

9 uur geleden
FNV-bestuurders reageren op vertrek Boufangacha

UTRECHT (ANP) - Verschillende vakbondsbestuurders hebben gereageerd op het vertrek van voormalig FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha bij de bond. Hij werd begin dit jaar, vlak voor de verkiezing van een nieuwe voorzitter, anoniem beschuldigd van integriteitsschending. Die beschuldiging was onterecht en de vakbond heeft excuses aangeboden, maakte tijdelijk toezichthouder van FNV Lodewijk Asscher bekend.

10 uur geleden