Franse president Macron spreekt zondag over coronabeleid
PARIJS (ANP) - De Franse president Macron spreekt zondag om 20.00 uur de bevolking toe, maakte zijn regering bekend. Het wordt de vierde nationale toespraak sinds het coronavirus in maart in Frankrijk toesloeg. Volgens Franse media spreekt hij vooral over het coronabeleid, maar ook over politieke onrust over onder meer politiegeweld. Hij zou onder druk staan om zijn gezicht snel te laten zien als gevolg van de economische problemen, de protesten en de afbouw van coronamaatregelen. Macron was eigenlijk van plan een toespraak te houden tussen gemeenteraadsverkiezingen op 28 juni en de nationale feestdag, 14 juli.
Premier Edouard Philippe wil dat de noodtoestand die eind maart is afgekondigd om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, niet meer wordt verlengd. Die geldt nu tot 10 juli en gaf de regering verregaande bevoegdheden om snel te kunnen ingrijpen. Maar de premier heeft aangegeven dat hij een soort overgangsfase voorziet waarin de regering nog vier maanden lang bevoegdheden behoudt om drastische maatregelen te kunnen nemen, zoals bijvoorbeeld het verbieden van grote samenscholingen of beperking van toegang tot openbare ruimten of openbaar vervoer.
Het land is zwaar getroffen door het virus. De economie is ingezonken en er zijn circa 29.000 patiënten overleden. Het virus is bijna 155.000 keer vastgesteld. Het zwaarst zijn de noordoostelijke departmenten langs de Rijn en de regio Parijs getroffen.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
58 minuten geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
1 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
2 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
2 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
4 uur geledenRIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.
4 uur geleden