Franse president Macron houdt crisisberaad na onlusten
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron houdt donderdagochtend crisisberaad met verscheidene ministers over de hevige onlusten in de nacht van woensdag op donderdag. De minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin sprak van "een nacht van onverdraaglijk geweld". Bij de rellen in meerdere steden zijn 150 mensen gearresteerd. Darmanin heeft volgens Franse media de onlusten zelf gevolgd in het ministerie in Parijs.
Macron sprak van "een niet te rechtvaardigen geweld gericht tegen instituten van de republiek". Premier Elisabeth Borne heeft een bezoek aan het westen van het land afgezegd. De regering wil voorkomen dat de rellen verder uit de hand lopen', zoals in oktober en november 2005. Toen waren er drie weken lang onlusten naar aanleiding van de dood van twee tieners in een Parijse voorstad. Ze hadden zich voor de politie verstopt in een elektriciteitshuisje wat ze fataal werd.
Aanleiding voor de huidige rellen is de dood van een 17-jarige jongen, Nahel, in de Parijse voorstad Nanterre. Nahel zat dinsdagochtend achter het stuur van een auto die werd aangehouden voor een verkeerscontrole door twee motoragenten. Hij gaf gas en reed weg. Daarop vuurde een van de twee agenten op de auto en trof de jonge bestuurder dodelijk. De agent wordt verdacht van doodslag en zit nog steeds vast. De moeder van Nahel heeft opgeroepen tot een stille tocht ter nagedachtenis aan haar zoon, om 14.00 uur voor het bestuurskantoor van het departement Hauts-de-Seine waar Nanterre de hoofdstad van is.
Het was de tweede nacht van rellen deze week. In de nacht van dinsdag op woensdag waren er onlusten in Nanterre en andere Parijse voorsteden die zich nu hebben uitgebreid tot voorsteden in het hele land. Veel rellen gaan gepaard met brandstichtingen en aanvallen op overheidsgebouwen of -eigendommen, zoals politiebureaus, scholen en gemeentehuizen. In de Parijse voorstad Fresnes werd de ingang van een gevangenis aangevallen. In Neuilly-sur-Marne zijn bij een politiebureau alle zeven politieauto's in brand gestoken en is het bureau voor een groot deel door brand verwoest. Uit de Franse voorsteden komen berichten over gewonde agenten.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.
30 minuten geledenMINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump krijgt van de rechter een week de tijd om te reageren op het verwijt dat in de rechtszaak die hij aanspande tegen de belastingdienst IRS sprake is van belangenverstrengeling.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, melden journalisten ter plekke. De politie van Thames Valley bevestigt tegenover de BBC dat hij is vrijgelaten, maar dat het onderzoek nog loopt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische Kinderrechtencommissariaat (KRC) waarschuwt dat in Brussel steeds meer kinderen op straat slapen. En de situatie wordt alleen maar erger, stelt de organisatie, die de toename verklaart door politieke beslissingen.
3 uur geleden