Franse president Macron houdt crisisberaad na onlusten
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron houdt donderdagochtend crisisberaad met verscheidene ministers over de hevige onlusten in de nacht van woensdag op donderdag. De minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin sprak van "een nacht van onverdraaglijk geweld". Bij de rellen in meerdere steden zijn 150 mensen gearresteerd. Darmanin heeft volgens Franse media de onlusten zelf gevolgd in het ministerie in Parijs.
Macron sprak van "een niet te rechtvaardigen geweld gericht tegen instituten van de republiek". Premier Elisabeth Borne heeft een bezoek aan het westen van het land afgezegd. De regering wil voorkomen dat de rellen verder uit de hand lopen', zoals in oktober en november 2005. Toen waren er drie weken lang onlusten naar aanleiding van de dood van twee tieners in een Parijse voorstad. Ze hadden zich voor de politie verstopt in een elektriciteitshuisje wat ze fataal werd.
Aanleiding voor de huidige rellen is de dood van een 17-jarige jongen, Nahel, in de Parijse voorstad Nanterre. Nahel zat dinsdagochtend achter het stuur van een auto die werd aangehouden voor een verkeerscontrole door twee motoragenten. Hij gaf gas en reed weg. Daarop vuurde een van de twee agenten op de auto en trof de jonge bestuurder dodelijk. De agent wordt verdacht van doodslag en zit nog steeds vast. De moeder van Nahel heeft opgeroepen tot een stille tocht ter nagedachtenis aan haar zoon, om 14.00 uur voor het bestuurskantoor van het departement Hauts-de-Seine waar Nanterre de hoofdstad van is.
Het was de tweede nacht van rellen deze week. In de nacht van dinsdag op woensdag waren er onlusten in Nanterre en andere Parijse voorsteden die zich nu hebben uitgebreid tot voorsteden in het hele land. Veel rellen gaan gepaard met brandstichtingen en aanvallen op overheidsgebouwen of -eigendommen, zoals politiebureaus, scholen en gemeentehuizen. In de Parijse voorstad Fresnes werd de ingang van een gevangenis aangevallen. In Neuilly-sur-Marne zijn bij een politiebureau alle zeven politieauto's in brand gestoken en is het bureau voor een groot deel door brand verwoest. Uit de Franse voorsteden komen berichten over gewonde agenten.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse justitie is een onderzoek begonnen naar vermeende corruptie door een voormalige premier, ex-voorzitter van een Nobelcomité en voormalige chef van de Raad van Europa, Thorbjørn Jagland. Aanleiding tot het onderzoek zijn recent opgedoken contacten van Jagland met de inmiddels overleden Amerikaanse zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein.
57 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.
1 uur geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.
4 uur geledenABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.
4 uur geledenLISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.
4 uur geleden