Franse president Macron bezoekt Rusland en Oekraïne komende week
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron bezoekt maandag Rusland en dinsdag Oekraïne in pogingen de spanningen tussen het Kremlin en het Westen over Oekraïne te verminderen. Het Westen beschuldigt Rusland ervan met een invasie in Oekraïne te dreigen. En Moskou stelt dat de westerse mogendheden de spanningen opdrijven en de redelijke Russische zorgen over de eigen veiligheid niet serieus wensen te nemen.
Leiders van een reeks westerse landen hebben met Moskou en Kiev getelefoneerd of gaan op pad om de crisis te bezweren. Premier Mark Rutte was bijvoorbeeld deze week net als de Britse en Poolse premiers in Kiev. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz is van plan half februari ook naar Moskou en Kiev te gaan. Duitsland en Frankrijk zijn samen al jaren betrokken bij bemiddelingspogingen rond het conflict in Oekraïne. Volgens de Franse regering komt er binnenkort een bijeenkomst in Berlijn met Macron en Scholz. Daarbij schuift dan ook de Poolse premier Andrzej Duda aan.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
1 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
2 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
4 uur geleden