Franse president maakt ommezwaai met uitbreiding kerncentrales
BELFORT (ANP) - Frankrijk gaat bij nader inzien toch fors inzetten op kernenergie. President Emmanuel Macron presenteert in het oostelijke Belfort grootste plannen voor de bouw van meer kernreactoren. Bijna vijf jaar terug ging Macron het land stapsgewijs van kerncentrales ontdoen, maar nu wordt om te beginnen 50 miljard euro gepompt in de bouw van zes nieuwe centrales van het type EPR.
De zes moeten in 2045 gereed zijn. Maar daar blijft het volgens Macron niet bij. Daarna moeten er nog acht verrijzen tussen 2050 en 2065 voor naar schatting 100 miljard euro. De ambitieuze aanpak wordt mede ingegeven door het voornemen minder broeikasgassen uit te stoten, de stijgende vraag naar energie en de aanzienlijke afname van de productie van kernenergie in de afgelopen jaren. Van de 56 bestaande kernreactoren zijn er momenteel twaalf buiten werking. Zeven wegens onderhoud, vijf door mankementen.
Frankrijk heeft in dertig jaar tijd niet zo weinig kernenergie geproduceerd en daarom moet de productie volgens de planners voor 2045 met 66 procent worden opgeschroefd, aldus Franse media.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).
4 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.
6 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.
7 uur geleden