Franse president maakt ommezwaai met uitbreiding kerncentrales
BELFORT (ANP) - Frankrijk gaat bij nader inzien toch fors inzetten op kernenergie. President Emmanuel Macron presenteert in het oostelijke Belfort grootste plannen voor de bouw van meer kernreactoren. Bijna vijf jaar terug ging Macron het land stapsgewijs van kerncentrales ontdoen, maar nu wordt om te beginnen 50 miljard euro gepompt in de bouw van zes nieuwe centrales van het type EPR.
De zes moeten in 2045 gereed zijn. Maar daar blijft het volgens Macron niet bij. Daarna moeten er nog acht verrijzen tussen 2050 en 2065 voor naar schatting 100 miljard euro. De ambitieuze aanpak wordt mede ingegeven door het voornemen minder broeikasgassen uit te stoten, de stijgende vraag naar energie en de aanzienlijke afname van de productie van kernenergie in de afgelopen jaren. Van de 56 bestaande kernreactoren zijn er momenteel twaalf buiten werking. Zeven wegens onderhoud, vijf door mankementen.
Frankrijk heeft in dertig jaar tijd niet zo weinig kernenergie geproduceerd en daarom moet de productie volgens de planners voor 2045 met 66 procent worden opgeschroefd, aldus Franse media.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
7 minuten geledenLIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.
8 minuten geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een enorme brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Eerder was er nog sprake van zeker 13 doden. Met 279 anderen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer zou de brand langzaam onder controle krijgen.
1 uur geledenATLANTA (ANP/AFP) - Een aanklager in de Amerikaanse staat Georgia heeft een einde gemaakt aan de vervolging van president Trump voor inmenging in de presidentsverkiezingen van 2020. Justitie in Georgia had Trump in 2023 aangeklaagd omdat hij pogingen zou hebben ondernomen de uitslag van de verloren verkiezingen te beïnvloeden. Ook de vervolging van andere aangeklaagden is geseponeerd.
2 uur geledenBISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
2 uur geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
3 uur geleden