
Franse premier verwacht volgende week kabinet te presenteren
PARIJS (ANP/AFP) - De nieuwe Franse premier Michel Barnier verwacht dat volgende week een nieuw kabinet geïnstalleerd kan worden. Hij zegt zorgvuldig te werk te willen gaan met het samenstellen van de ploeg. Het nieuwe kabinet krijgt te maken met een ingewikkelde politieke situatie in het Franse parlement.
"We gaan de zaken methodisch en serieus aanpakken", zei Barnier over de formatie. Hij zei dat hij "naar iedereen luistert" in de Franse politiek. Enige haast is wel geboden, want uiterlijk op 1 oktober moet er een voorstel liggen voor de overheidsbegroting voor 2025.
Het Franse parlement is erg verdeeld. Grofweg zijn er drie kampen. De linkse groep NFP werd de grootste, maar haalde geen meerderheid. De politieke leiders van NFP zijn boos dat zij geen minister-president leveren, en hebben daarom meteen al een motie van wantrouwen aangekondigd. De tweede belangrijke groep is het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen, die vooralsnog wel met Barnier als regeringsleider lijkt te kunnen leven. De derde groep zijn de middenpartijen die over het algemeen president Emmanuel Macron steunen. Barnier is lid van een van die partijen: Les Républicains.
In Frankrijk wordt de ministersploeg aangevoerd door de premier, die op zijn beurt weer is aangesteld door de president. Het parlement kan het kabinet inclusief de minister-president wel wegsturen met een motie van wantrouwen.
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/AFP) - De Egyptische president Abdel Fattah al-Sisi heeft in een video een dringende oproep gedaan aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om onmiddellijk een einde te maken aan de strijd in de Gazastrook en hulpgoederen toe te laten. Trump is volgens Al-Sisi in staat om de oorlog te stoppen, hulp te laten komen en een einde te maken aan het lijden".
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump vervroegt de deadline die hij aan Rusland had gegeven. De Amerikaanse president kondigde veertien dagen geleden aan dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin vijftig dagen had om een staakt-het-vuren te sluiten met Oekraïne, anders zouden er zware heffingen volgen. Trump zei dat Poetin nu nog tien tot twaalf dagen heeft om in te stemmen met een bestand.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Twee grote Israëlische mensenrechtenorganisaties stellen dat Israël zich schuldig maakt aan een genocide op de Palestijnse bevolking in de Gazastrook. Volgens nieuwssite The Times of Israel zijn B'Tselem en Physicians for Human Rights de eerste grote Israëlische organisaties die deze beschuldiging uiten.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het dodental door ondervoeding en verhongering in de Gazastrook is maandag gestegen naar 147, meldt het lokale ministerie van Gezondheid. In de afgelopen 24 uur zijn veertien nieuwe sterfgevallen geregistreerd.
2 uur geledenPUTRAJAYA (ANP/RTR) - De premiers van Cambodja en Thailand zijn na bemiddeling van hun Maleisische ambtgenoot akkoord gegaan met een wapenstilstand aan hun omstreden grens. Het staakt-het-vuren gaat om middernacht in (19.00 uur Nederlandse tijd). De premier van Maleisië, Anwar Ibrahim, heeft de overeenkomst bekendgemaakt en zei dat er geen voorwaarden aan de wapenstilstand zijn verbonden.
3 uur geledenISTANBUL (ANP) - De hevige bosbranden die al dagenlang in meerdere regio's in Turkije woeden, hebben tot maandag aan zeker zeventien mensen het leven gekost. Volgens staatsomroep TRT hebben autoriteiten in de zeven provincies waar de branden nog actief zijn, tienduizenden burgers geëvacueerd uit steden als Karabük, Antalya, Mersin, Ankara en Kahramanmaraş.
6 uur geledenPUTRAJAYA (ANP/RTR/AFP) - De leiders van Thailand en Cambodja zijn in Maleisië begonnen aan overleg over het geweld in het grensgebied. De gesprekken zijn gericht op het bereiken van een wapenstilstand.
6 uur geleden