Franse premier stelt begroting 2025 vast zonder parlement
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse premier François Bayrou heeft speciale bevoegdheden uit de grondwet gebruikt om de begroting te regelen buiten het parlement om. Kritische parlementariërs dreigden al met een motie van wantrouwen die zal beslissen of de centrumrechtse minderheidsregering overleeft.
De Franse wet biedt een premier de mogelijkheid geen stemming te houden. Het parlement kan dan alleen nog de regering naar huis sturen om het beleid tegen te houden. Dat overkwam Bayrou's voorganger Michel Barnier in december nadat hij een plan voor de begroting zonder stemming had aangenomen.
De links-radicale La France insoumise kondigde een motie van wantrouwen aan, waarschijnlijk woensdag. De radicaalrechtse Rassemblement National uitte zich ook al negatief. Maar de top van de Socialistische Partij, eveneens in de oppositie, wil de motie niet steunen. Als de socialistische afgevaardigden die lijn volgen, kan Bayrou de motie overleven.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.
1 uur geledenRAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
4 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
15 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
17 uur geleden