Franse premier past plan pensioenhervorming iets aan
PARIJS (AFP/AFP) - De Franse regering doet met haar impopulaire pensioenplannen een beetje water bij de wijn. Premier Elisabeth Borne heeft gezegd dat de minimale leeftijd om aanspraak te kunnen maken op een volledig pensioen voor een bepaalde groep niet wordt verhoogd van 62 naar 64 jaar. Wie al gaat werken in de leeftijd van 20 of 21 jaar kan al op met 63 jaar met pensioen. De voorgestelde verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd leidde al tot twee grote landelijke stakingen en protesten, waarbij meer dan een miljoen Fransen gingen demonstreren.
Volgens Borne heeft ze geluisterd naar verzoeken van de conservatieve partij Les Républicains en de plannen toen aangepast. De regering van president Emmanuel Macron heeft sinds de laatste verkiezingen van vorig jaar geen meerderheid meer in de Franse Tweede Kamer, de Nationale Vergadering. Macron en Borne moeten naar bondgenoten op zoek in het parlement. Volgens de leider van Les Républicains, Eric Ciotti, zou de aanpassing voor een ruime meerderheid in het parlement kunnen zorgen. Maandag is er een debat in het parlement over de pensioenvoorstellen. Ondertussen heeft de linkse oppositie in het parlement duizenden amendementen ingediend om het debat over de wet te rekken.
Het gecompliceerde pensioenstelsel heeft aparte regelingen voor bepaalde beroepsgroepen en er moet een aantal jaren gewerkt zijn voor men de aanspraken kan laten gelden. Mensen die bijvoorbeeld zijn begonnen te werken voor hun 20e zouden in de plannen wel op hun 62e met pensioen kunnen gaan. Veel Fransen moeten overigens nu al blijven werken tot hun 67e omdat ze niet aan de vereiste jaren werk voor een eerder pensioen voldoen.
Fransen grotendeels tegen hervormingen
Volgens opiniepeilers is rond de 70 procent van de ondervraagden tegen de hervormingen zoals Borne en haar chef Macron die hebben voorgesteld. Er staan weer grote nationale protesten op het programma op 7 en op 11 februari. Volgens de regering moeten de werkenden steeds meer gepensioneerden betalen en het pensioenstelsel vertoont inmiddels enorme tekorten. De regering wil dat het hele stelsel zichzelf in 2030 bedruipt.
Borne nam het ook op voor oudere werknemers die vaak door bedrijven worden afgedankt. Die hebben dan grote problemen om werk te vinden om het tot hun pensioengerechtigde leeftijd uit te houden. "Te vaak stoppen bedrijven met het opleiden en rekruteren van oudere mensen. Het is schokkend voor de werknemers en het is een verlies om onszelf van hun vaardigheden te beroven", aldus de premier. Ze wil bedrijven met financiële sancties gaan dwingen om regelmatig details te publiceren over het aantal oudere werknemers dat ze in dienst hebben.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) kan zelf niet voorkomen dat de beelden van de publieke executie in de Verenigde Staten op 3 december online te zien zijn. Ze roept wel iedereen op die de beelden tegenkomt om ze te melden bij het socialemediaplatform waarop ze te zien zijn.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland geeft geen gehoor aan het verzoek van Rusland om negen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag uit te leveren. "Gaan we niet doen", zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We moeten ons niet laten afleiden door mensen die de regenboogvlag politiek willen maken", zei staatssecretaris Judith Tielen van Emancipatie vrijdag. "Het gaat niet over politiek, het gaat erover dat iedereen vrij en gelijkwaardig kan zijn."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ghana heeft Nederland om hulp gevraagd bij de bestrijding van drugscriminaliteit. Het gaat onder meer om het aanpakken van kwetsbaarheden in havens, zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad. Jos Leijdekkers (alias Bolle Jos) gebruikt Ghana als doorvoerland voor drugssmokkel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) noemt Rusland nu toch niet meer de vijand van Nederland. Donderdag deed hij dat nog wel, nadat defensieminister Dilan Yeşilgöz (VVD) Rusland als zodanig had bestempeld tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wilde niet langer het "eufemisme" gebruiken dat Rusland "de agressor" is in de oorlog met Oekraïne.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse omgang met Rusland en Oekraïne was voor Europa sinds het aantreden van president Donald Trump niet te volgen, zo blikt oud-premier Dick Schoof terug. De bondgenoten van Oekraïne maakten daardoor volgens hem ook steeds weinig voortgang met hun veiligheidsgaranties voor het land. De VS krabbelden keer op keer terug, zegt Schoof in de podcast De Atlantische Blik.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Tweede Kamer moeten donderdagavond terugkomen naar Den Haag om te stemmen over een voorstel om zondag tijdens coming-outdag de regenboogvlag te hijsen aan het Kamergebouw. PRO-Kamerlid Kati Piri heeft het voorstel ingediend, SGP wil dat alle individuele Kamerleden daarover hun stem uitspreken.
17 uur geleden