Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse premier komt protesterende boeren tegemoet

Franse premier komt protesterende boeren tegemoet

MONASTRUC-DE-SALIES (ANP/RTR) - De Franse regering ziet af van een verhoging van de belasting op de reeds goedkopere diesel voor landbouwbedrijven. Het is een van de toezeggingen die de Franse premier Gabriel Attal op bezoek bij boeren in het dorpje Montastruc-de-Salies, ten zuidwesten van Toulouse, heeft gedaan om de escalerende protesten van de Franse boeren te bedwingen. De boeren betogen al een week onder meer met blokkades en het protest lijkt alleen maar groter te worden.

De grootste boerenorganisatie in het land, de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA) die meer dan 200.000 leden telt, heeft de toezeggingen snel als ontoereikend afgewezen. De topman van de FNSEA, Arnaud Rousseau, stelt dat Attal lang niet alle kwesties aanroert en dat de protesten daarom door moeten gaan. Zijn organisatie domineert de andere belangengroepen van boeren.

In heel het land zijn autosnelwegen geblokkeerd door landbouwvoertuigen. Lyon was vrijdag vrijwel afgesloten en ook Parijs werd steeds moeilijker bereikbaar. De autosnelweg van Lyon naar Spanje werd onbruikbaar over een afstand van 400 kilometer. Boeren willen de hoofdstad Parijs gaan afsluiten wat snelwegen betreft. Binnenlandminister Gérald Darmanin stelt zich terughoudend op en heeft nog geen ingrijpen gelast in de hoop dat dit protest overwaait na de toezeggingen van de regering.

Boodschap

Attal heeft in het Zuid-Franse dorpje gezegd dat de regering "de boodschap heeft begrepen en dat de landbouw boven alles zal worden geplaatst". De boeren vinden dat de prijzen voor hun producten onaanvaardbaar laag worden, dat de energie en de milieumaatregelen te duur zijn en ze vinden dat er veel te veel bureaucratie is. Boerenbonden eisen onder meer gegarandeerde minimumprijzen en minder belasting zoals op de in het belastingstelsel goedkopere diesel voor bedrijven. Dat laatste lijkt volgens de woorden van Attal gelukt. Ook zijn er betogers tegen het verbod van bepaalde bestrijdingsmiddelen.

Attal heeft herhaald dat Frankrijk tegenstander is van de voorgenomen vrijhandelsakkoorden tussen de EU en vier Zuid-Amerikaanse landen van de groep Mercosur, inclusief Brazilië en Argentinië. Landbouwproducten uit die twee landen zoals vlees zouden de Europese markt overspoelen, vrezen veel boeren. Over de vrijhandel tussen de EU en Mercosur wordt al jaren onderhandeld en ook in het Nederlandse parlement is er veel weerstand. De Europese deal met de Zuid-Amerikaanse landen is kansloos zonder instemming van alle betrokken lidstaten.

Attal kondigde hulp aan voor veehouders die met veeziekten te maken hebben en wil naar bepaalde Europese regelgeving kijken om die mogelijk aan te passen.

Meer uit Buitenland

Dodental protesten Iran inmiddels boven de 500, meldt HRANA

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.

1 uur geleden
Dodental richting 500 bij protesten in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.

2 uur geleden
Oekraïne bestookt drie Russische booreilanden

KYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.

3 uur geleden
Dodental rond protesten Iran overstijgt 200, melden activisten VS

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 203. Dat meldt een in de Verenigde Staten gevestigde groepering die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.

3 uur geleden
Trump raadt Cuba aan deal te sluiten voordat het te laat is

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump raadt het communistische regime van Cuba "ten zeerste aan" een deal te sluiten, "voordat het te laat is". Er gaat geen olie of geld uit Venezuela meer naar Cuba, benadrukt de president op zijn eigen sociale medium Truth Social.

4 uur geleden
Omstreden alientheoreticus Erich von Däniken (90) overleden

UNTERSEEN (ANP/DPA) - De Zwitserse auteur Erich von Däniken is op 90-jarige leeftijd overleden. De bestsellerauteur verwierf in de jaren 60 en 70 bekendheid met tientallen publicaties over buitenaards leven op aarde. Daarin schreef hij onder meer dat de piramides in Egypte tot stand waren gekomen met hulp van aliens. Ook gaf hij veel lezingen, zoals over de vraag of buitenaards leven over dezelfde geslachtsorganen als de mens zou beschikken.

4 uur geleden
Berlijn noemt aantijgingen Amerikaanse minister Kennedy fout

WASHINGTON/BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft aantijgingen van de Amerikaanse gezondheidsminister Robert F. Kennedy Jr. tegengesproken. De omstreden telg van de beroemde Kennedy-familie beweert dat in Duitsland ruim duizend artsen worden vervolgd, omdat ze tijdens de coronapandemie bijvoorbeeld hadden toegestaan dat patiënten geen mondkapje hoefden te dragen.

5 uur geleden