Franse premier komt protesterende boeren tegemoet
MONASTRUC-DE-SALIES (ANP/RTR) - De Franse regering ziet af van een verhoging van de belasting op de reeds goedkopere diesel voor landbouwbedrijven. Het is een van de toezeggingen die de Franse premier Gabriel Attal op bezoek bij boeren in het dorpje Montastruc-de-Salies, ten zuidwesten van Toulouse, heeft gedaan om de escalerende protesten van de Franse boeren te bedwingen. De boeren betogen al een week onder meer met blokkades en het protest lijkt alleen maar groter te worden.
De grootste boerenorganisatie in het land, de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA) die meer dan 200.000 leden telt, heeft de toezeggingen snel als ontoereikend afgewezen. De topman van de FNSEA, Arnaud Rousseau, stelt dat Attal lang niet alle kwesties aanroert en dat de protesten daarom door moeten gaan. Zijn organisatie domineert de andere belangengroepen van boeren.
In heel het land zijn autosnelwegen geblokkeerd door landbouwvoertuigen. Lyon was vrijdag vrijwel afgesloten en ook Parijs werd steeds moeilijker bereikbaar. De autosnelweg van Lyon naar Spanje werd onbruikbaar over een afstand van 400 kilometer. Boeren willen de hoofdstad Parijs gaan afsluiten wat snelwegen betreft. Binnenlandminister Gérald Darmanin stelt zich terughoudend op en heeft nog geen ingrijpen gelast in de hoop dat dit protest overwaait na de toezeggingen van de regering.
Boodschap
Attal heeft in het Zuid-Franse dorpje gezegd dat de regering "de boodschap heeft begrepen en dat de landbouw boven alles zal worden geplaatst". De boeren vinden dat de prijzen voor hun producten onaanvaardbaar laag worden, dat de energie en de milieumaatregelen te duur zijn en ze vinden dat er veel te veel bureaucratie is. Boerenbonden eisen onder meer gegarandeerde minimumprijzen en minder belasting zoals op de in het belastingstelsel goedkopere diesel voor bedrijven. Dat laatste lijkt volgens de woorden van Attal gelukt. Ook zijn er betogers tegen het verbod van bepaalde bestrijdingsmiddelen.
Attal heeft herhaald dat Frankrijk tegenstander is van de voorgenomen vrijhandelsakkoorden tussen de EU en vier Zuid-Amerikaanse landen van de groep Mercosur, inclusief Brazilië en Argentinië. Landbouwproducten uit die twee landen zoals vlees zouden de Europese markt overspoelen, vrezen veel boeren. Over de vrijhandel tussen de EU en Mercosur wordt al jaren onderhandeld en ook in het Nederlandse parlement is er veel weerstand. De Europese deal met de Zuid-Amerikaanse landen is kansloos zonder instemming van alle betrokken lidstaten.
Attal kondigde hulp aan voor veehouders die met veeziekten te maken hebben en wil naar bepaalde Europese regelgeving kijken om die mogelijk aan te passen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
4 uur geleden