Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse premier komt protesterende boeren tegemoet

Franse premier komt protesterende boeren tegemoet

MONASTRUC-DE-SALIES (ANP/RTR) - De Franse regering ziet af van een verhoging van de belasting op de reeds goedkopere diesel voor landbouwbedrijven. Het is een van de toezeggingen die de Franse premier Gabriel Attal op bezoek bij boeren in het dorpje Montastruc-de-Salies, ten zuidwesten van Toulouse, heeft gedaan om de escalerende protesten van de Franse boeren te bedwingen. De boeren betogen al een week onder meer met blokkades en het protest lijkt alleen maar groter te worden.

De grootste boerenorganisatie in het land, de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA) die meer dan 200.000 leden telt, heeft de toezeggingen snel als ontoereikend afgewezen. De topman van de FNSEA, Arnaud Rousseau, stelt dat Attal lang niet alle kwesties aanroert en dat de protesten daarom door moeten gaan. Zijn organisatie domineert de andere belangengroepen van boeren.

In heel het land zijn autosnelwegen geblokkeerd door landbouwvoertuigen. Lyon was vrijdag vrijwel afgesloten en ook Parijs werd steeds moeilijker bereikbaar. De autosnelweg van Lyon naar Spanje werd onbruikbaar over een afstand van 400 kilometer. Boeren willen de hoofdstad Parijs gaan afsluiten wat snelwegen betreft. Binnenlandminister Gérald Darmanin stelt zich terughoudend op en heeft nog geen ingrijpen gelast in de hoop dat dit protest overwaait na de toezeggingen van de regering.

Boodschap

Attal heeft in het Zuid-Franse dorpje gezegd dat de regering "de boodschap heeft begrepen en dat de landbouw boven alles zal worden geplaatst". De boeren vinden dat de prijzen voor hun producten onaanvaardbaar laag worden, dat de energie en de milieumaatregelen te duur zijn en ze vinden dat er veel te veel bureaucratie is. Boerenbonden eisen onder meer gegarandeerde minimumprijzen en minder belasting zoals op de in het belastingstelsel goedkopere diesel voor bedrijven. Dat laatste lijkt volgens de woorden van Attal gelukt. Ook zijn er betogers tegen het verbod van bepaalde bestrijdingsmiddelen.

Attal heeft herhaald dat Frankrijk tegenstander is van de voorgenomen vrijhandelsakkoorden tussen de EU en vier Zuid-Amerikaanse landen van de groep Mercosur, inclusief Brazilië en Argentinië. Landbouwproducten uit die twee landen zoals vlees zouden de Europese markt overspoelen, vrezen veel boeren. Over de vrijhandel tussen de EU en Mercosur wordt al jaren onderhandeld en ook in het Nederlandse parlement is er veel weerstand. De Europese deal met de Zuid-Amerikaanse landen is kansloos zonder instemming van alle betrokken lidstaten.

Attal kondigde hulp aan voor veehouders die met veeziekten te maken hebben en wil naar bepaalde Europese regelgeving kijken om die mogelijk aan te passen.

Meer uit Buitenland

Nobelprijs Scheikunde voor onderzoek naar gespiegelde moleculen

STOCKHOLM (ANP) - De Nobelprijs voor de Scheikunde gaat dit jaar naar de wetenschappers Henri Kagan (95) uit Frankrijk en Kenso Soai (76) uit Japan. Het Zweedse Nobelcomité eert hen voor hun onderzoek naar moleculen.

25 minuten geleden
VS ontkennen dat Nederland oppositieleider Venezuela moest weren

ATHENE (ANP) - De Verenigde Staten zeggen Nederland en andere landen niet te hebben gevraagd de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado te beletten naar haar land terug te keren. Dat is "niet waar", bezwoer buitenlandminister Marco Rubio woensdag in Athene.

1 uur geleden
Von der Leyen herdenkt 7 oktober: terreur rechtvaardigt niets

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie stelt "dat de onbeschrijfelijke wreedheid en terreur" van 7 oktober 2023 "nooit meer mogen voorkomen". Ze doelt op de terroristische aanslagen van Hamas in Israël. Ze tekent daarbij meteen aan dat de EU ervan overtuigd is dat "niets terreur rechtvaardigt", schrijft ze op X.

1 uur geleden
Telegraph: Britse diensten doen onderzoek naar Duits spionagelek

LONDEN (ANP) - De Britse inlichtingendiensten hebben een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de aanhouding van een voormalige Duitse inlichtingenchef, meldt de krant The Telegraph. Het voormalige hoofd van de Duitse buitenlandse inlichtingendienst BND August Hanning zit vast voor het kopen van geheimen nadat hij voor zichzelf was begonnen. Mogelijk waren daar ook buitenlandse geheimen bij.

2 uur geleden
Grootschalige Russische aanval op Oekraïne, meerdere doden

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn sinds dinsdagavond zeker elf mensen omgekomen, melden de autoriteiten in dat land. Daarbij werden tientallen kruis- en ballistische raketten ingezet, aldus de Oekraïense luchtmacht woensdagochtend op Telegram. Onder meer in hoofdstad Kyiv, de noordelijk gelegen stad Pryloeky en de regio Poltava vielen doden. Ook de nabijgelegen regio's Charkiv en Dnipropetrovsk waren doelwit. Tientallen mensen raakten gewond.

2 uur geleden
Gebruik flitsgranaten bij Franse scholierenprotesten opgeschort

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk schort het gebruik van flitsgranaten bij de massale scholierenprotesten op. De stap volgt nadat een 15-jarige scholier door een flitsgranaat van de politie een hand had verloren.

3 uur geleden
Drie jaar na 7 oktober: moment van stilte en doden in Gaza

KFAR AZA/GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Bij de Israëlische kibboets van Kfar Aza waar 64 inwoners zijn omgekomen en 18 werden ontvoerd bij een aanval van Hamas drie jaar geleden, heeft een herdenking plaatsgevonden. Zo'n 1221 mensen in Israël kwamen om toen Hamasstrijders een grootschalige aanval in het zuiden van Israël pleegden. Ze ontvoerden 251 gijzelaars naar Gaza, waarvan 44 al waren gedood tijdens de aanval.

4 uur geleden