Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Élisabeth Borne heeft haar ontslag aangeboden aan president Emmanuel Macron. Waarnemers verwachtten al een herschikking van het kabinet en meldden dat haar ontslag in de lucht hing. Macron dankt Borne op X voor haar inzet de afgelopen twee jaar.
De 62-jarige Borne bekleedde haar post sinds 2022 en was na Édith Cresson begin jaren 90 de tweede vrouwelijke premier van Frankrijk. Het is nog niet bekend wie Borne opvolgt. Volgens geruchten zou dat weleens Gabriel Attal kunnen worden, de huidige minister van Onderwijs. Hij zou met zijn 34 jaar de jongste premier ooit zijn en bovendien de eerste homoseksuele persoon op die positie. Tot iemand is aangewezen neemt Borne de taken van de premier nog waar.
Franse waarnemers stellen dat een herschikking van het kabinet cruciaal is voor de komende drie regeringsjaren van Macron. Hij kreeg in 2022 een tweede termijn, maar heeft daarna veel kritiek gekregen op bijvoorbeeld het verhogen van de pensioenleeftijd en een nieuwe immigratiewet. Met een nieuwe kabinetsploeg zou meer draagvlak kunnen worden gecreëerd onder de ontevreden bevolking.
Compromissen
In Frankrijk zet de president het beleid uit, de premier staat aan het hoofd van het kabinet en ziet toe op de uitvoering van dat beleid. Maar Macrons regering heeft geen meerderheid meer in het parlement en moet steeds compromissen sluiten met andere partijen. Dat maakt het werk van de premier lastiger.
De partij van Macron staat er ook in de peilingen niet goed voor. De uiterst rechtse Rassemblement National van Marine le Pen lijkt flink te gaan groeien bij de Europese verkiezingen van komende juni. De nieuwe kabinetsploeg moet die opkomst zien te stuiten.
Wie de opvolger van Borne wordt zou ook belangrijk kunnen zijn voor de presidentsverkiezingen van 2027. Macron mag dan niet meer meedoen en het is onduidelijk wie namens zijn partij de kandidaat moet worden.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Thailand stopt met een maatregel die bedoeld was om meer toeristen te trekken. Het kabinet heeft besloten de regeling voor visumvrij reizen voor bezoeken van maximaal zestig dagen te schrappen. Dit besluit treft vakantiegangers uit Nederland en 92 andere landen.
43 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich zegt te hebben vernomen dat het Internationaal Strafhof (ICC) verzoekt om zijn aanhouding. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Middle East Eye meldde maandag op basis van anonieme bronnen dat het verzoek zou zijn gedaan om vermeende misdaden tegen de menselijkheid, gepleegd in de bezette Westelijke Jordaanoever.
45 minuten geledenABNUB (ANP/AFP) - Bij een schietpartij in het Egyptische Abnub zijn zeker acht mensen omgekomen, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land dinsdag. Vijf anderen raakten gewond. Maandag opende een schutter daar vanuit een auto het vuur op ogenschijnlijk willekeurige voorbijgangers, waarna hij werd doodgeschoten door de politie. De dader zou psychiatrisch patiënt zijn. Staatskrant Al-Ahram schat het slachtoffertal hoger in, en noemt zeker tien doden en vijftien gewonden.
1 uur geledenMARMARIS (ANP/AFP) - Nog tien schepen van de hulpvloot voor Gaza zijn onderweg naar het Palestijnse gebied, meldt organisator Global Sumud Flotilla. Die verklaart dat Israël de 41 andere schepen heeft tegengehouden.
1 uur geledenMADRID (ANP) - In Spanje is een onderzoek ingesteld naar oud-premier José Zapatero. De voormalige premier wordt verdacht in een witwaszaak rond de staatssteun die Spanje in coronatijd uittrok voor het redden van de luchtvaartmaatschappij Plus Ultra. Zapatero wordt lidmaatschap van een criminele organisatie verweten. Ook wordt hij verdacht van beïnvloeding en valsheid in geschrifte. Daarnaast wordt dinsdag onderzoek gedaan bij onder meer zijn kantoor en zijn dochters bedrijf.
1 uur geledenDENDERMONDE (ANP/BELGA) - Twintig handlangers van Jos Leijdekkers, ook bekend als Bolle Jos, zijn schuldig bevonden aan de invoer van 11 ton cocaïne uit Sierra Leone. De Dendermondse strafrechter heeft hen dinsdag celstraffen van achttien maanden tot tien jaar opgelegd. Ook legde de rechter boetes van 4000 tot 80.000 euro op. Een aantal drugscriminelen kreeg daarnaast een havenverbod.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zal dinsdag tot en met donderdag oefenen met zijn nucleaire arsenaal, meldt het ministerie van Defensie van dat land op Telegram. Aan de oefening zullen meer dan 64.000 militairen deelnemen. Tijdens de oefening zullen onder meer testlanceringen worden gedaan met ballistische en kruisraketten.
4 uur geleden