Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet

Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Élisabeth Borne heeft haar ontslag aangeboden aan president Emmanuel Macron. Waarnemers verwachtten al een herschikking van het kabinet en meldden dat haar ontslag in de lucht hing. Macron dankt Borne op X voor haar inzet de afgelopen twee jaar.

De 62-jarige Borne bekleedde haar post sinds 2022 en was na Édith Cresson begin jaren 90 de tweede vrouwelijke premier van Frankrijk. Het is nog niet bekend wie Borne opvolgt. Volgens geruchten zou dat weleens Gabriel Attal kunnen worden, de huidige minister van Onderwijs. Hij zou met zijn 34 jaar de jongste premier ooit zijn en bovendien de eerste homoseksuele persoon op die positie. Tot iemand is aangewezen neemt Borne de taken van de premier nog waar.

Franse waarnemers stellen dat een herschikking van het kabinet cruciaal is voor de komende drie regeringsjaren van Macron. Hij kreeg in 2022 een tweede termijn, maar heeft daarna veel kritiek gekregen op bijvoorbeeld het verhogen van de pensioenleeftijd en een nieuwe immigratiewet. Met een nieuwe kabinetsploeg zou meer draagvlak kunnen worden gecreëerd onder de ontevreden bevolking.

Compromissen

In Frankrijk zet de president het beleid uit, de premier staat aan het hoofd van het kabinet en ziet toe op de uitvoering van dat beleid. Maar Macrons regering heeft geen meerderheid meer in het parlement en moet steeds compromissen sluiten met andere partijen. Dat maakt het werk van de premier lastiger.

De partij van Macron staat er ook in de peilingen niet goed voor. De uiterst rechtse Rassemblement National van Marine le Pen lijkt flink te gaan groeien bij de Europese verkiezingen van komende juni. De nieuwe kabinetsploeg moet die opkomst zien te stuiten.

Wie de opvolger van Borne wordt zou ook belangrijk kunnen zijn voor de presidentsverkiezingen van 2027. Macron mag dan niet meer meedoen en het is onduidelijk wie namens zijn partij de kandidaat moet worden.

Meer uit Buitenland

VN akkoord met internationale troepenmacht naar Gazastrook

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan om een internationale troepenmacht naar de Palestijnse Gazastrook te sturen. De missie maakt deel uit van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Gaza, dat door de raad werd gesteund.

30 minuten geleden
NBC: dinsdag stemming over vrijgave Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement stemt dinsdag over de vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten over een spraakmakend misbruikschandaal tot in de hoogste kringen. De kans is groot dat een duidelijke meerderheid openbaarmaking zal afdwingen.

57 minuten geleden
Denen komen in Belém met hoogste klimaatambitie voor 2035

BELÉM (ANP) - Denemarken heeft op de klimaattop in Belém een nieuwe nationale klimaatambitie voor 2035 bekendgemaakt, waarmee het land meteen wereldwijd koploper wordt. De Deense regering komt met een bindend doel van minimaal 82 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2035 dan in 1990.

2 uur geleden
EU komt België tegemoet voor lening aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Als de Europese Unie ervoor kiest om bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne, delen alle EU-lidstaten eventuele risico's. Dit stelt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie voor in een notitie die naar de lidstaten is gestuurd. Von der Leyen hoopt hiermee de bezwaren van België weg te nemen.

2 uur geleden
Hoekstra benadrukt leiderschapsrol EU op klimaattop in Belém

BELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."

6 uur geleden
Oekraïne koopt honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen

PARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.

8 uur geleden
Tientallen pelgrims omgekomen door busongeval bij Medina

MEDINA (ANP/AFP) - Bij de Saudische stad Medina heeft een fataal ongeluk plaatsgevonden met een bus vol Indiase pelgrims. Minstens 45 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus de politie in India.

10 uur geleden