Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet

Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Élisabeth Borne heeft haar ontslag aangeboden aan president Emmanuel Macron. Waarnemers verwachtten al een herschikking van het kabinet en meldden dat haar ontslag in de lucht hing. Macron dankt Borne op X voor haar inzet de afgelopen twee jaar.

De 62-jarige Borne bekleedde haar post sinds 2022 en was na Édith Cresson begin jaren 90 de tweede vrouwelijke premier van Frankrijk. Het is nog niet bekend wie Borne opvolgt. Volgens geruchten zou dat weleens Gabriel Attal kunnen worden, de huidige minister van Onderwijs. Hij zou met zijn 34 jaar de jongste premier ooit zijn en bovendien de eerste homoseksuele persoon op die positie. Tot iemand is aangewezen neemt Borne de taken van de premier nog waar.

Franse waarnemers stellen dat een herschikking van het kabinet cruciaal is voor de komende drie regeringsjaren van Macron. Hij kreeg in 2022 een tweede termijn, maar heeft daarna veel kritiek gekregen op bijvoorbeeld het verhogen van de pensioenleeftijd en een nieuwe immigratiewet. Met een nieuwe kabinetsploeg zou meer draagvlak kunnen worden gecreëerd onder de ontevreden bevolking.

Compromissen

In Frankrijk zet de president het beleid uit, de premier staat aan het hoofd van het kabinet en ziet toe op de uitvoering van dat beleid. Maar Macrons regering heeft geen meerderheid meer in het parlement en moet steeds compromissen sluiten met andere partijen. Dat maakt het werk van de premier lastiger.

De partij van Macron staat er ook in de peilingen niet goed voor. De uiterst rechtse Rassemblement National van Marine le Pen lijkt flink te gaan groeien bij de Europese verkiezingen van komende juni. De nieuwe kabinetsploeg moet die opkomst zien te stuiten.

Wie de opvolger van Borne wordt zou ook belangrijk kunnen zijn voor de presidentsverkiezingen van 2027. Macron mag dan niet meer meedoen en het is onduidelijk wie namens zijn partij de kandidaat moet worden.

Meer uit Buitenland

Rutte voert 'intens debat' met trage wapenindustrie

HELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte voert een "intens" gesprek met de defensie-industrie om die aan te sporen de wapenproductie op te voeren. Dat gaat volgens hem lang niet snel genoeg.

37 minuten geleden
Rubio verzekert terugtrekking troepen niet als straf te gebruiken

HELSINGBORG (ANP) - De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is niet bedoeld om Europese landen te straffen, bezweert buitenlandminister Marco Rubio. President Donald Trump koppelde het weghalen van militairen eerder aan zijn ontevredenheid over Europese NAVO-landen, over hun kritiek op de Iranoorlog bijvoorbeeld.

2 uur geleden
Rubio ziet beweging bij Iran, maar nog geen doorbraak

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten zien enige beweging bij Iran in de onderhandelingen over vrede, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gezegd bij een bijeenkomst van de buitenlandministers van de NAVO in Zweden. Op welke vlakken Iran bereid is tot concessies, zei hij er niet bij.

2 uur geleden
Rusland meldt fatale Oekraïense aanval op bezette regio Loehansk

LOEHANSK (ANP/AFP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval op de door Rusland bezette regio Loehansk zijn vier doden en 35 gewonden gevallen, meldt het Russische staatspersbureau RIA. Volgens hulpdiensten stortte een huis voor 86 minderjarige studenten in door de nachtelijke aanval.

2 uur geleden
Poolse minister: troepenmacht VS in Polen blijft ongeveer gelijk

HELSINGBORG (ANP) - Het aantal Amerikaanse militairen in Polen zal ongeveer gelijk blijven aan hoe het was, heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken gezegd voorafgaand aan een bijeenkomst van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken in Zweden.

2 uur geleden
Media: onderzoek naar mogelijke zedenmisdrijven Andrew

LONDEN (ANP) - De Britse politie onderzoekt of de voormalige prins Andrew betrokken is geweest bij meerdere zedenmisdrijven. Rechercheurs zijn volgens Britse media, waaronder Sky News, onder meer op zoek naar een vrouw die beweert dat ze naar het huis van de tweede zoon van koningin Elizabeth in Windsor zou zijn gebracht "voor seksuele doeleinden". Ook andere mogelijke slachtoffers worden opgeroepen zich te melden.

4 uur geleden
Gewonden en veel arrestaties bij vechtpartij supporters in Parijs

PARIJS (ANP) - Bij vechtpartijen in het centrum van Parijs, veroorzaakt door voetbalsupporters uit Nice, zijn volgens de politie zes mensen gewond geraakt onder wie een ernstig. De politie heeft 65 mensen gearresteerd in de nacht van donderdag op vrijdag bij de geweldplegingen niet ver van het Gare de l'Est.

4 uur geleden