Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet

Franse premier Borne stapt op voor herschikking kabinet

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Élisabeth Borne heeft haar ontslag aangeboden aan president Emmanuel Macron. Waarnemers verwachtten al een herschikking van het kabinet en meldden dat haar ontslag in de lucht hing. Macron dankt Borne op X voor haar inzet de afgelopen twee jaar.

De 62-jarige Borne bekleedde haar post sinds 2022 en was na Édith Cresson begin jaren 90 de tweede vrouwelijke premier van Frankrijk. Het is nog niet bekend wie Borne opvolgt. Volgens geruchten zou dat weleens Gabriel Attal kunnen worden, de huidige minister van Onderwijs. Hij zou met zijn 34 jaar de jongste premier ooit zijn en bovendien de eerste homoseksuele persoon op die positie. Tot iemand is aangewezen neemt Borne de taken van de premier nog waar.

Franse waarnemers stellen dat een herschikking van het kabinet cruciaal is voor de komende drie regeringsjaren van Macron. Hij kreeg in 2022 een tweede termijn, maar heeft daarna veel kritiek gekregen op bijvoorbeeld het verhogen van de pensioenleeftijd en een nieuwe immigratiewet. Met een nieuwe kabinetsploeg zou meer draagvlak kunnen worden gecreëerd onder de ontevreden bevolking.

Compromissen

In Frankrijk zet de president het beleid uit, de premier staat aan het hoofd van het kabinet en ziet toe op de uitvoering van dat beleid. Maar Macrons regering heeft geen meerderheid meer in het parlement en moet steeds compromissen sluiten met andere partijen. Dat maakt het werk van de premier lastiger.

De partij van Macron staat er ook in de peilingen niet goed voor. De uiterst rechtse Rassemblement National van Marine le Pen lijkt flink te gaan groeien bij de Europese verkiezingen van komende juni. De nieuwe kabinetsploeg moet die opkomst zien te stuiten.

Wie de opvolger van Borne wordt zou ook belangrijk kunnen zijn voor de presidentsverkiezingen van 2027. Macron mag dan niet meer meedoen en het is onduidelijk wie namens zijn partij de kandidaat moet worden.

Meer uit Buitenland

Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

2 uur geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

3 uur geleden
Rusland zegt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië te komen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.

4 uur geleden
Ook Zelensky beschuldigt Rusland van drone-incident Roemenië

KYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.

5 uur geleden
Leerlingen aangehouden van school in Kenia waar brand woedde

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.

5 uur geleden
Brussel: huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar

BRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.

5 uur geleden
Roemenië wil sluiting Russisch consulaat na drone-incident

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.

5 uur geleden