Franse parlementariërs dreigen TikTok met verbod
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Franse senatoren hebben socialmediabedrijf TikTok opgedragen binnen zes maanden een reeks veranderingen door te voeren die zorgen over de nationale veiligheid wegnemen. Ook moet het dochterbedrijf van het Chinese Bytedance actie ondernemen tegen overmatig gebruik van de app door jongeren. Doet TikTok dit niet, dan dreigen de parlementariërs met een verbod op de app.
De eisen volgen op een rapport over de invloed van TikTok op de Franse maatschappij. De volksvertegenwoordigers hebben zelf niet de bevoegdheid een app te verbieden, maar ze zijn van plan om de Franse regering en de Europese Commissie om zo'n verbod te vragen als TikTok hun zorgen niet voor januari heeft weggenomen.
De groep senatoren wil dat ByteDance meer duidelijkheid geeft over de feitelijke eigenaren van het Chinese bedrijf. Vanuit de Verenigde Staten en westerse bondgenoten klinkt al langer de zorg dat de techonderneming feitelijk in handen is van de overheid van China.
Kaaimaneilanden
André Gattolin, vicevoorzitter van de senaatscommissie die TikTok onderzocht, betwijfelde zelfs of de app een werkend verdienmodel heeft. TikTok lijkt volgens hem "geen economische onderneming, maar een politieke onderneming met als doel persoonsgegevens te vergaren".
TikTok, dat officieel gevestigd is op de Kaaimaneilanden, verklaarde eerder volledig afgescheiden te zijn van Chinese entiteiten.
De commissie wil ook dat TikTok meer maatregelen neemt om de tijd te beperken die kinderen besteden aan aan de video-app, die razendsnel populair is geworden. Ook moet TikTok van de Franse senatoren beter aantonen dat de app voldoet aan alle Europese regels over het tegengaan van haatberichten.
Doodschieten 17-jarige Nahel
Voorafgaand aan het verschijnen van het rapport van de senaatscommissie klonk al kritiek op de rol van sociale media bij het verspreiden van de rellen in Frankrijk. Die begonnen nadat de politie een tiener in een Franse voorstad had doodgeschoten. Maar door beelden van onlusten op onder andere TikTok zouden ze sneller zijn overgeslagen naar andere plaatsen. De Franse regering zet nu een werkgroep op die kijkt welke maatregelen mogelijk zijn tegen socialmediaberichten die aanzetten tot geweld.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
9 minuten geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
4 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
5 uur geleden