Franse parlementaire commissie vindt compromis voor begroting
PARIJS (ANP) - Een speciale parlementaire commissie van zeven leden van de Franse Tweede Kamer en zeven senatoren heeft na lang onderhandelen een compromis bereikt over een begrotingsvoorstel. Premier François Bayrou hoopt dat het voorstel hem helpt bij het verzamelen van een meerderheid in de Kamer voor een nieuwe begroting. De Franse regering en economie kampen met een uit de hand lopende schuldenlast.
Onder de volksvertegenwoordigers is grote onenigheid over de staatsuitgaven, en over welke uitgaven verminderd moeten worden en waar niet bezuinigd mag worden.
Maandag buigt de Franse Tweede Kamer zich over de nieuwe begrotingsvoorstellen. Bayrou heeft geen meerderheid en is bij elke stemming afhankelijk van oppositiepartijen om het uit te voeren. Hij kan wel een stemming vermijden en het beleid buiten het parlement om doorvoeren. Dat kunnen de parlementariërs dan alleen nog tegenhouden door in meerderheid het vertrouwen in de regering op te zeggen en ze naar huis te sturen. Dat overkwam Bayrous voorganger Michel Barnier in september toen de meerderheid zijn begrotingsvoorstellen had afgewezen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron gaat komende week naar de overzeese gemeenschap Saint-Pierre en Miquelon. De Canadese premier Mark Carney sluit ook aan. De leiders willen onder meer aandacht voor de "soevereiniteit van landen", meldt het Élysée, Macrons paleis. Eerder deze week had de Amerikaanse president Donald Trump gesuggereerd dat hij Saint-Pierre en Miquelon samen met Canada en nog veel meer gebieden die bij andere landen horen bij de VS wil trekken.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Turkse politie heeft een reeks invallen gedaan bij horecagelegenheden en woningen van lhbtqi'ers. Volgens de minister van Justitie was dat onderdeel van president Recep Tayyip Erdoğans zogenoemde Decennium van het Gezin, gericht op het "beschermen van onze kinderen, de institutie van het gezin en de maatschappelijke orde".
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft volgens Oekraïne een aanval uitgevoerd nabij de Oekraïens-Poolse grens. Minister Andri Sybiha van Buitenlandse Zaken spreekt op X van "barbaarse aanvallen" die niet alleen op zijn land gericht zijn, maar ook op de Europese Unie en de NAVO. Hij grijpt het voorval aan om om meer steun te vragen. De spoorbeheerder meldde volgens Oekraïense media ook een aanval op een passagierstrein, op zo'n 2 kilometer van de Poolse grens.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De invloedrijke Duitse christendemocraat Markus Söder steunt bondskanselier Friedrich Merz. Hij zegt in een interview met de krant Bild dat hij vindt dat zijn partijgenoten achter hem moeten staan. Söder is de leider van CSU, de Beierse zusterpartij van Merz' CDU.
3 uur geledenPORT VILA (ANP/AFP) - De autoriteiten van eilandstaat Vanuatu werken aan een grootscheepse zoektocht naar dertig opvarenden van een gezonken veerboot. De boot zonk in een ruwe zee tussen twee eilanden. Vijftien passagiers wisten te ontkomen. Reddingswerkers hebben één lichaam geborgen.
5 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - Tijdens een herdenking van de slachtoffers van de dictatuur van Augusto Pinochet, zijn vrijdag in Chili bijna driehonderd mensen gearresteerd. Dat maakten de Chileense autoriteiten zaterdag bekend.
5 uur geledenSHARURA (ANP/AFP/DPA) - De Houthi's hebben met drones en raketten een militaire basis in het zuiden van Saudi-Arabië aangevallen. Volgens een militaire woordvoerder van de door Iran gesteunde groepering was de aanval gericht op wapendepots en commandocentra.
6 uur geleden