Franse oud-president Hollande wil meedoen aan verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Francois Hollande heeft voor een verrassing gezorgd door een politieke comeback aan te kondigen. De socialist wil zich in het departement Corrèze kandidaat stellen bij de parlementsverkiezingen. "Een uitzonderlijk besluit voor een uitzonderlijke situatie", zei hij tegen journalisten in de plaats Tulle.
Hollande is de voorganger van de huidige president, Emmanuel Macron. Hij zat tussen 2012 en 2017 in het Élysée en stelde zich daarna niet herkiesbaar. Hij was toen volgens peilingen zeer impopulair. Zijn Parti Socialiste reageert publiekelijk koeltjes op het nieuws dat Hollande nu in het parlement wil komen. Een belangrijke partijfunctionaris liet alleen weten dat "kennis is genomen" van dat voornemen.
Het is niet de eerste keer dat een voormalige president meedoet aan parlementsverkiezingen. Valery Giscard d'Estaing deed dat in de jaren tachtig met succes nadat hij de presidentsverkiezingen had verloren. Of het Hollande ook lukt om in het parlement te komen, kan binnen enkele weken duidelijk worden. Fransen gaan op 30 juni en op 7 juli naar de stembus.
Macron schreef de verkiezingen uit nadat de rechts-nationalistische RN van Marine Le Pen een grote overwinning boekte bij de Europese verkiezingen van deze maand. Die partij voert ook de peilingen aan voor de parlementsverkiezingen. Hollande heeft al steun uitgesproken voor een nieuw samenwerkingsverband van linkse partijen. Hij zei dat alles gedaan moet worden om te voorkomen dat uiterst rechts aan de macht komt.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse parlementsleden die onderzoek doen naar de spraakmakende juwelenroof uit het Louvre hebben geopperd dat museumdirecteur Laurence des Cars zou moeten opstappen. Ze spreken in een tussentijdse conclusie van falend leiderschap, dat "bij flink wat landen en instituties" genoeg reden zou zijn om af te treden.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV reist in juli naar Lampedusa. Het wordt de eerste keer dat een paus het Italiaanse eiland, waar veel migranten aankomen, aandoet sinds het historische bezoek van Leo's voorganger Franciscus in 2013.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De voorzitter van het Palestijnse technocratische comité dat tijdelijk het bestuur van de Gazastrook op zich neemt, Ali Shaath, is in Washington voor de eerste formele top van de Raad van Vrede. Dit hebben Palestijnse functionarissen bevestigd. Shaath was afgelopen maand ook bij de ceremoniële start van de raad in Davos.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen brengt volgende maand een bezoek aan Groenland, laat haar woordvoerder weten. Een exacte datum is nog niet bekend.
2 uur geledenWINDSOR (ANP) - De Britse politie doorzoekt de voormalige residentie van de opgepakte oud-prins Andrew, bevestigt omroep BBC. Op beelden in Britse media is te zien dat agenten toegangspoorten bewaken bij de Royal Lodge in Berkshire.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nabestaanden van Virginia Giuffre, de vrouw die Andrew Mountbatten-Windsor heeft beschuldigd van seksueel wangedrag, hebben opgelucht gereageerd op de arrestatie van de ex-prins. "Eindelijk is vandaag ons gebroken hart verlicht door het nieuws dat niemand boven de wet staat - zelfs koninklijke personen niet", staat in een verklaring die in handen is van The Guardian.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles zegt dat de autoriteiten na de arrestatie van zijn jongere broer Andrew kunnen rekenen op medewerking van het koningshuis. "Laat me heel duidelijk zijn: het recht moet zijn beloop hebben", stelde de vorst.
2 uur geleden