Franse oud-president Hollande wil meedoen aan verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Francois Hollande heeft voor een verrassing gezorgd door een politieke comeback aan te kondigen. De socialist wil zich in het departement Corrèze kandidaat stellen bij de parlementsverkiezingen. "Een uitzonderlijk besluit voor een uitzonderlijke situatie", zei hij tegen journalisten in de plaats Tulle.
Hollande is de voorganger van de huidige president, Emmanuel Macron. Hij zat tussen 2012 en 2017 in het Élysée en stelde zich daarna niet herkiesbaar. Hij was toen volgens peilingen zeer impopulair. Zijn Parti Socialiste reageert publiekelijk koeltjes op het nieuws dat Hollande nu in het parlement wil komen. Een belangrijke partijfunctionaris liet alleen weten dat "kennis is genomen" van dat voornemen.
Het is niet de eerste keer dat een voormalige president meedoet aan parlementsverkiezingen. Valery Giscard d'Estaing deed dat in de jaren tachtig met succes nadat hij de presidentsverkiezingen had verloren. Of het Hollande ook lukt om in het parlement te komen, kan binnen enkele weken duidelijk worden. Fransen gaan op 30 juni en op 7 juli naar de stembus.
Macron schreef de verkiezingen uit nadat de rechts-nationalistische RN van Marine Le Pen een grote overwinning boekte bij de Europese verkiezingen van deze maand. Die partij voert ook de peilingen aan voor de parlementsverkiezingen. Hollande heeft al steun uitgesproken voor een nieuw samenwerkingsverband van linkse partijen. Hij zei dat alles gedaan moet worden om te voorkomen dat uiterst rechts aan de macht komt.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
9 minuten geledenCHANGSHA (ANP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese stad Changsha zijn 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
47 minuten geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
1 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
1 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
7 uur geleden