Franse oud-president Hollande wil meedoen aan verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Francois Hollande heeft voor een verrassing gezorgd door een politieke comeback aan te kondigen. De socialist wil zich in het departement Corrèze kandidaat stellen bij de parlementsverkiezingen. "Een uitzonderlijk besluit voor een uitzonderlijke situatie", zei hij tegen journalisten in de plaats Tulle.
Hollande is de voorganger van de huidige president, Emmanuel Macron. Hij zat tussen 2012 en 2017 in het Élysée en stelde zich daarna niet herkiesbaar. Hij was toen volgens peilingen zeer impopulair. Zijn Parti Socialiste reageert publiekelijk koeltjes op het nieuws dat Hollande nu in het parlement wil komen. Een belangrijke partijfunctionaris liet alleen weten dat "kennis is genomen" van dat voornemen.
Het is niet de eerste keer dat een voormalige president meedoet aan parlementsverkiezingen. Valery Giscard d'Estaing deed dat in de jaren tachtig met succes nadat hij de presidentsverkiezingen had verloren. Of het Hollande ook lukt om in het parlement te komen, kan binnen enkele weken duidelijk worden. Fransen gaan op 30 juni en op 7 juli naar de stembus.
Macron schreef de verkiezingen uit nadat de rechts-nationalistische RN van Marine Le Pen een grote overwinning boekte bij de Europese verkiezingen van deze maand. Die partij voert ook de peilingen aan voor de parlementsverkiezingen. Hollande heeft al steun uitgesproken voor een nieuw samenwerkingsverband van linkse partijen. Hij zei dat alles gedaan moet worden om te voorkomen dat uiterst rechts aan de macht komt.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
1 uur geledenTIVAT (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt dat de Europese Unie "moet laten zien dat ze uit te breiden is en bereid is tot uitbreiding". Daar wil hij het over hebben op de top van de Europese Unie en de Westelijke Balkan in Montenegro.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit is op de wachtlijst geplaatst voor een longtransplantatie. Dat heeft het Noorse hof vrijdag bekendgemaakt. Volgens haar arts is de ontwikkeling van haar chronische longziekte ernstig en is een transplantatie noodzakelijk.
4 uur geleden