Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse minister Darmanin voor senaatscommissie na onlusten

Franse minister Darmanin voor senaatscommissie na onlusten

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin verschijnt woensdag om 16.30 uur voor de senaatscommissie juridische zaken vanwege onrust in het land, melden Franse media. Hij zal worden bevraagd naar de onlusten en de schade.

Bij de rellen sinds 27 juni zijn volgens officiële cijfers bijna 3500 mensen opgepakt, van wie er inmiddels circa 375 voor de snelrechter zijn verschenen en zijn berecht. Zeker 1100 panden zijn vooral door brandstichting verwoest of zwaar beschadigd en bovendien waren meer dan tweehonderd politiebureaus doelwit en die zijn helemaal of voor een deel afgebrand.

De onrust is nog niet voorbij. De Franse politie heeft dinsdagavond en de daaropvolgende nacht bij ongeregeldheden zestien mensen aangehouden, waarvan zeven in Parijs. Maar in het afgelopen weekeinde werden er in één nacht nog 1300 arrestaties verricht. In Marseille zijn al plunderaars veroordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke celstraf. Tal van politici, onder wie de Parijse regiopresident Valérie Pécresse, roepen op tot zware straffen.

Piek voorbij

President Emmanuel Macron zei dinsdag al dat de piek van de onlusten voorbij was. Die begonnen nadat een 17-jarige bestuurder van een auto in Nanterre, bij Parijs, door een agent werd doodgeschoten nadat hij geen gehoor gaf aan een politiebevel. Er ontstond een golf van geweld, brandstichtingen en plunderingen. De meeste relschoppers waren tieners uit voorsteden. Macron en andere politici zeggen dat ouders aansprakelijk kunnen worden gesteld voor schade.

Talrijke particuliere en overheidseigendommen zijn door branden verwoest. Meer dan 12.200 auto's zijn in brand gestoken en in veel plaatsen waren de (deel)gemeentehuizen doelwit van vandalen en brandstichters. In een zuidelijke voorstad van Parijs is geprobeerd met een brandende auto en met vuurwerk de particuliere woning van de burgemeester in brand te steken. De vrouw van de burgemeester en zijn twee kinderen lagen er te slapen.

De onlusten hebben grote politieke wrijving veroorzaakt over het grote aantal migranten, politiegeweld en vermeend racisme, criminaliteit onder jongeren in voorsteden, armoede door jarenlange prijsstijgingen en de rol van sociale media bij het ontstaan van ongeregeldheden.

Meer uit Buitenland

Trump meldt capitulatie van Houthi-rebellen in Jemen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de Houthi-rebellen in Jemen gecapituleerd voor de Amerikanen. Daardoor zullen de Verenigde Staten "onmiddellijk" stoppen met het bombarderen van de Houthi's, zei Trump.

1 uur geleden
Israël valt luchthaven Jemen aan

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft een luchtaanval uitgevoerd op de belangrijkste luchthaven van Jemen bij hoofdstad Sanaa. Volgens Israël is het vliegveld "volledig" onbruikbaar gemaakt na aanvallen op onder meer start- en landingsbanen en vliegtuigen.

1 uur geleden
Zelensky verwacht van Merz meer Duits leiderschap in Westen

KYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht van de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz meer Duits leiderschap in het Westen. Hij zei dat in een felicitatieboodschap voor de christendemocratische opvolger van de sociaaldemocratische regeringsleider Olaf Scholz.

2 uur geleden
Merz alsnog gekozen tot Duitse bondskanselier

BERLIJN (ANP) - De Duitse Bondsdag heeft in tweede instantie toch ingestemd met de benoeming van Friedrich Merz als bondskanselier. Dinsdagmorgen verloor de christendemocraat de stemming nog verrassend, maar ditmaal stemden vrijwel alle parlementariërs van de nieuwe coalitie voor de aanstelling van Merz als regeringsleider.

3 uur geleden
Kardinalen: zoeken bij conclaaf paus die werk Franciscus voortzet

VATICAANSTAD (ANP) - De kardinalen vinden dat de nieuwe paus de hervormingen van Franciscus moet voortzetten en veel oog moet hebben voor de behoeften van de mensen. De hoge geestelijken kwamen deze dinsdag voor de twaalfde en laatste keer bijeen als voorbereiding op het conclaaf, de pausverkiezing die woensdag begint.

3 uur geleden
Kardinalen roepen dag voor conclaaf op tot vrede Oekraïne en Gaza

VATICAANSTAD (ANP) - De rooms-katholieke kardinalen die in Vaticaanstad bijeen zijn om een nieuwe paus te kiezen, hebben een dag voor het conclaaf een oproep gedaan voor vrede in Oekraïne en het Midden-Oosten. Ze stellen vast dat de vrede daar niet dichterbij is gekomen en dat het aantal aanvallen op burgers alleen maar toeneemt.

5 uur geleden
Oekraïne roept landen op niet mee te doen aan parade in Moskou

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept landen op geen troepen te sturen naar de militaire parade op 9 mei in Moskou. De optocht wordt elk jaar gehouden ter herdenking van de overwinning op nazi-Duitsland.

5 uur geleden