Franse justitie onderzoekt TotalEnergies om terreuraanval
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse justitie is een onderzoek gestart naar olie- en gasconcern TotalEnergies. Het Franse bedrijf heeft zich mogelijk schuldig gemaakt aan dood door schuld tijdens een jihadistische aanval in Mozambique in 2021.
Het onderzoek volgt op een juridische klacht, ingediend door families van slachtoffers en mensen die de aanval hebben overleefd. TotalEnergies zou personeel dat werd ingeschakeld voor een groot gasproject in het land niet voldoende hebben beschermd. Ook zou TotalEnergies geen brandstof hebben geleverd voor helikopters om mensen te evacueren.
Deze situatie ontstond nadat militanten, gelieerd aan terreurgroep IS, op 24 maart 2021 tientallen mensen doodden in de Mozambikaanse havenstad Palma. De aanval in de provincie Cabo Delgado duurde meerdere dagen en kostte honderden mensen het leven. Sommige slachtoffers werden onthoofd en duizenden mensen vluchtten uit hun huizen.
Ophef in Nederland
TotalEnergies is het niet eens met de beschuldigingen. Een woordvoerder van TotalEnergies, die zaterdag door het Franse persbureau AFP werd benaderd, herhaalde een eerdere verklaring waarin staat dat het bedrijf "de beschuldigingen resoluut afwijst". Hij zei dat de teams in Mozambique dringende hulp hadden verleend en de evacuatie van 2500 mensen uit de fabriek mogelijk hadden gemaakt, onder wie burgers, personeel, aannemers en onderaannemers.
Over het gasproject in Mozambique was eerder ook in Nederland ophef. Volgens onder meer Milieudefensie verzekerde de Nederlandse overheid rond dit project in 2021 voor bijna 1 miljard euro een grote opdracht van baggeraar Van Oord. Het project ligt inmiddels al een tijd stil. Milieuorganisaties zijn tegen het volgens hen "verwoestende gasproject" en willen dat er geen sprake meer is van Nederlandse steun als TotalEnergies het project weer zou opstarten.
Exportkredietverzekering
De Nederlandse overheid treedt vaker op als exportkredietverzekeraar bij heel grote bedragen, lange doorlooptijden of als de politieke situatie in een land instabiel is. Een onderneming is dan verzekerd tegen het risico dat een buitenlandse afnemer niet betaalt. Zo'n exportkredietverzekering kan voor allerlei projecten worden aangevraagd, ook voor duurzame energieprojecten.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.
3 uur geledenCARY (ANP) - Epic Games ontslaat meer dan 1000 van de ruim 4500 werknemers. Volgens het gamebedrijf achter Fortnite is het massaontslag nodig om geldproblemen te voorkomen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van Edmond de Rothschild is vrijdag door het Franse bureau voor Corruptie en Financiële Misdaden doorzocht, meldt persbureau AFP. De doorzoeking is onderdeel van een onderzoek naar de banden tussen de Franse diplomaat Fabrice Aidan en zedendelinquent Jeffrey Epstein.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voorlichtingsinstituut Nibud roept de overheid op om "op tijd na te denken" over gerichte maatregelen om huishoudens te ondersteunen. Daarmee kan voorkomen worden dat de mensen die het minst te besteden hebben in de knel komen, stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting.
5 uur geledenDOA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy heeft gewaarschuwd dat het door overmacht afspraken uit een aantal lng-contracten niet kan nakomen door schade na aanvallen. Het gaat om langetermijncontracten die het Qatarese staatsbedrijf heeft met klanten in Italië, België, Zuid-Korea en China.
5 uur geleden