Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse justitie onderzoekt TotalEnergies om terreuraanval

Franse justitie onderzoekt TotalEnergies om terreuraanval

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse justitie is een onderzoek gestart naar olie- en gasconcern TotalEnergies. Het Franse bedrijf heeft zich mogelijk schuldig gemaakt aan dood door schuld tijdens een jihadistische aanval in Mozambique in 2021.

Het onderzoek volgt op een juridische klacht, ingediend door families van slachtoffers en mensen die de aanval hebben overleefd. TotalEnergies zou personeel dat werd ingeschakeld voor een groot gasproject in het land niet voldoende hebben beschermd. Ook zou TotalEnergies geen brandstof hebben geleverd voor helikopters om mensen te evacueren.

Deze situatie ontstond nadat militanten, gelieerd aan terreurgroep IS, op 24 maart 2021 tientallen mensen doodden in de Mozambikaanse havenstad Palma. De aanval in de provincie Cabo Delgado duurde meerdere dagen en kostte honderden mensen het leven. Sommige slachtoffers werden onthoofd en duizenden mensen vluchtten uit hun huizen.

Ophef in Nederland

TotalEnergies is het niet eens met de beschuldigingen. Een woordvoerder van TotalEnergies, die zaterdag door het Franse persbureau AFP werd benaderd, herhaalde een eerdere verklaring waarin staat dat het bedrijf "de beschuldigingen resoluut afwijst". Hij zei dat de teams in Mozambique dringende hulp hadden verleend en de evacuatie van 2500 mensen uit de fabriek mogelijk hadden gemaakt, onder wie burgers, personeel, aannemers en onderaannemers.

Over het gasproject in Mozambique was eerder ook in Nederland ophef. Volgens onder meer Milieudefensie verzekerde de Nederlandse overheid rond dit project in 2021 voor bijna 1 miljard euro een grote opdracht van baggeraar Van Oord. Het project ligt inmiddels al een tijd stil. Milieuorganisaties zijn tegen het volgens hen "verwoestende gasproject" en willen dat er geen sprake meer is van Nederlandse steun als TotalEnergies het project weer zou opstarten.

Exportkredietverzekering

De Nederlandse overheid treedt vaker op als exportkredietverzekeraar bij heel grote bedragen, lange doorlooptijden of als de politieke situatie in een land instabiel is. Een onderneming is dan verzekerd tegen het risico dat een buitenlandse afnemer niet betaalt. Zo'n exportkredietverzekering kan voor allerlei projecten worden aangevraagd, ook voor duurzame energieprojecten.

Meer uit Financieel

Telecombedrijven stoppen met hoge roamingkosten op Noordzee

ROTTERDAM (ANP) - De tijd dat je op een veerboot op de Noordzee goed moet opletten voor hoge roamingkosten komt ten einde. Grote telecombedrijven schrappen de aparte roamingkosten voor het Noordzeegebied.

30 minuten geleden
Bloomberg: China heeft weer ladingen Amerikaanse soja gekocht

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft minstens twee ladingen Amerikaanse sojabonen gekocht. Het gaat om de eerste bekende aankoop van dit seizoen, wat mogelijk een heropleving van de handel markeert als onderdeel van een in de maak zijnde handelsovereenkomst tussen de twee grootste economieën ter wereld. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

1 uur geleden
Chinese autofabrikanten breken verkooprecords in Europa

DEN HAAG (ANP) - Chinese autofabrikanten beleefden in september hun beste maand ooit in Europa, vooral door een groeiende vraag naar goedkopere elektrische auto's en hybrides. Volgens onderzoeksbureau Dataforce pakten Chinese merken als BYD, MG van SAIC Motor en Chery Automobile vorige maand een recordaandeel van 7,4 procent van alle autoverkopen in Europa.

1 uur geleden
Opnieuw meer overnachtingen geboekt bij moederbedrijf Booking.com

NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft de vraag naar overnachtingen in het derde kwartaal opnieuw zien toenemen. En hoewel er volgens het bedrijf nog enige onzekerheid bestaat over de macro-economische en geopolitieke context, ziet Booking dat de reislust in het vierde kwartaal tot nu toe aanhoudt.

11 uur geleden
Wall Street eindigt hoger in aanloop naar rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geëindigd in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank het rentetarief met een kwart procentpunt gaat verlagen.

12 uur geleden
Microsoft krijgt belang van 27 procent in OpenAI

REDMOND (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Microsoft krijgt een belang van 27 procent in OpenAI in een vernieuwd partnerschap tussen de twee bedrijven. De investering in de ChatGPT-maker wordt geschat op 135 miljard dollar. Microsoft behoudt bovendien toegang tot de technologie van OpenAI tot 2032, maakten de bedrijven dinsdag bekend.

13 uur geleden
Orderboek chipbedrijf ASMI krimpt door afname orders uit China

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft het afgelopen kwartaal minder nieuwe orders ontvangen. Dat kwam grotendeels door een "aanzienlijke afname" van orders uit China. Daarbij spelen ook de "onlangs aangekondigde exportbeperkingen" een rol, stelt topman Hichem M'Saad in een toelichting op de kwartaalcijfers. De afname volgt volgens ASMI op een sterke eerste helft van het jaar.

14 uur geleden