Franse inflatie op hoogste niveau in bijna tien jaar
PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Franse inflatie is op het hoogste niveau in bijna tien jaar tijd uitgekomen. Dat kwam vooral doordat huishoudens in de tweede economie van de eurozone geconfronteerd werden met fors hogere energieprijzen. Daarnaast werden diensten in doorsnee ook duurder.
De inflatie kwam op jaarbasis uit op 2,7 procent, tegen 2,3 procent een maand eerder, meldde het Franse statistiekbureau INSEE. Kenners hadden in doorsnee op een geldontwaarding van 2,8 procent gerekend. Het cijfer van donderdag betekent de sterkste inflatie sinds december 2011.
Verschillende centrale banken over de hele de wereld hebben zorgen over het effect van de recente stijging van de inflatie, die een rem zet op de economische groei, genuanceerd. De president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, benadrukte eerder deze week tijdens een ECB-forum andermaal dat de grote prijsstijgingen goeddeels van tijdelijke aard zijn. Die mening wordt gedeeld door de voorzitter van de Amerikaanse Federal Reserve, Jerome Powell.
Energieprijzen
De gouverneur van de Franse centrale bank, Francois Villeroy de Galhau, is al even optimistisch. Hij legde ook de link tussen de prijsstijgingen en het huidige sterke economische herstel.
De Franse president Emmanuel Macron zal evengoed op zijn hoede zijn voor de publieke opinie over de prijsstijgingen enkele maanden voor de Franse presidentsverkiezingen. Daarbij zal hij het protest van de 'gele hesjes' die in eerste instantie klaagden over te hoge brandstofkosten, maar uitgroeiden tot een nationale protestbeweging, nog vers in het geheugen hebben.
Ondertussen hebben de Europese regeringen toegezegd miljarden uit te geven om de impact van de stijgende energieprijzen voor de armste gezinnen te verzachten. De Franse premier Jean Castex zal donderdag de steun van de Franse regering toelichten tijdens een toespraak op televisie.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
9 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
13 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
15 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden