Franse ex-president Sarkozy weigert te getuigen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy heeft geweigerd te getuigen in een proces tegen enkele voormalige naaste medewerkers van hem. Hij noemde de verplichting in strijd met de grondwet, "en totaal buiten proportie." Sarkozy zelf staat niet terecht door de bescherming (immuniteit) die hij als president genoot.
Meerdere adviseurs van Sarkozy en andere betrokkenen staan terecht voor misbruik van enkele miljoenen aan publiek geld voor meerdere opiniepeilingen. De opdrachten van de president werden onderling verdeeld. Vriendjespolitiek, vinden de aanklagers.
Een rechtbank in Parijs had de ex-president (2007-2012) bevolen te getuigen omdat dat "noodzakelijk" was om "de echte waarheid te achterhalen". Sarkozy zei tegen de rechters dat hij van de pers had vernomen dat hij desnoods met politiemacht zou worden gedwongen te komen getuigen. Ook zou hij de rechtbank geen enkele verantwoording schuldig zijn over hoe hij destijds zijn werk organiseerde. Volgens hem druist dat in tegen de grondwet.
De 66-jarige Sarkozy was in andere strafzaken eerder dit jaar veroordeeld voor corruptie en machtsmisbruik. Hij kreeg in maart een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk, en in september nog een jaar. Hij is in beroep gegaan.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - Zuid-Korea onderzoekt momenteel verschillende opties, waaronder militaire maatregelen, om de vrijheid van scheepvaart in de Straat van Hormuz te ondersteunen. Dat heeft het kantoor van president Lee Jae-myung vrijdag laten weten.
12 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP) - De Argentijnse president Javier Milei heeft donderdag in een televisietoespraak gezegd dat hij de sancties tegen bedrijven die betrokken zijn bij olieprojecten rond de Falklandeilanden zal aanscherpen. Hij sprak van "gunstige winden" voor de Argentijnse aanspraak op de eilanden, waarvan Buenos Aires en Londen de soevereiniteit betwisten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Adam Telle benoemd tot de nieuwe minister van het Leger. Dat meldt Trump op Truth Social.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft donderdag een website gelanceerd met klassieke arcadevideogames, waarin onder meer spelers migranten kunnen uitzetten en een grensmuur kunnen bouwen. Mensenrechtenorganisaties uiten kritiek.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De werkzaamheden voor de bouw van de monumentale triomfboog die de Amerikaanse president Donald Trump in Washington wil laten oprichten, zullen "binnen twee weken" van start gaan. Dat schrijft de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum op X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het beperken van het poststemmen. Een lagere rechter blokkeerde zijn plannen, maar Trump wil dat het hoogste hof die beperking toch toestaat, voor de tussentijdse verkiezingen van november.
6 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben voor de kust van Noord-Cyprus nog een lichaam geborgen nadat afgelopen weekend een hogesnelheidsveer was gezonken. Daardoor staat het dodental nu op tien. Nog achttien mensen worden vermist.
7 uur geleden