Franse ex-president Sarkozy weigert te getuigen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy heeft geweigerd te getuigen in een proces tegen enkele voormalige naaste medewerkers van hem. Hij noemde de verplichting in strijd met de grondwet, "en totaal buiten proportie." Sarkozy zelf staat niet terecht door de bescherming (immuniteit) die hij als president genoot.
Meerdere adviseurs van Sarkozy en andere betrokkenen staan terecht voor misbruik van enkele miljoenen aan publiek geld voor meerdere opiniepeilingen. De opdrachten van de president werden onderling verdeeld. Vriendjespolitiek, vinden de aanklagers.
Een rechtbank in Parijs had de ex-president (2007-2012) bevolen te getuigen omdat dat "noodzakelijk" was om "de echte waarheid te achterhalen". Sarkozy zei tegen de rechters dat hij van de pers had vernomen dat hij desnoods met politiemacht zou worden gedwongen te komen getuigen. Ook zou hij de rechtbank geen enkele verantwoording schuldig zijn over hoe hij destijds zijn werk organiseerde. Volgens hem druist dat in tegen de grondwet.
De 66-jarige Sarkozy was in andere strafzaken eerder dit jaar veroordeeld voor corruptie en machtsmisbruik. Hij kreeg in maart een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk, en in september nog een jaar. Hij is in beroep gegaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben het afgelopen jaar 227 mensen gedood bij aanvallen op vermoedelijke drugssmokkelboten op de Grote Oceaan en in het Caribisch gebied, meldt het Amerikaanse leger. Drie vermoedelijke drugssmokkelaars werden levend gered.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De voormalige Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft een rechtbank in New York verzocht de strafzaak tegen hem te seponeren. Hij voerde aan dat hij als staatshoofd van een soeverein land immuun is voor vervolging in de Verenigde Staten.
6 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Ongeveer 20 miljoen kinderen die het internet gebruiken in 21 landen, werden in één jaar tijd blootgesteld aan seksuele uitbuiting of misbruik op digitale platforms. De meeste gevallen deden zich voor op sociale media, zo blijkt uit een nieuw rapport van UNICEF dat donderdag werd gepubliceerd.
8 minuten geledenRAMALLAH (ANP) - Twee Palestijnse tieners zijn woensdag om het leven gekomen bij een aanval van militante Israëlische kolonisten en legereenheden op hun dorp op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied. Dat meldden lokale functionarissen en het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een federale rechter heeft voorkomen dat de regering-Trump een nieuw presidentieel decreet uitvoert dat het aantal personen beperkt dat in aanmerking komt voor staatsburgerschap op grond van geboorteplaats. Het decreet wilde een einde maken aan het verstrekken van paspoorten aan kinderen van wie de ouders doelbewust een kind krijgen in de Verenigde Staten.
2 uur geledenCEUTA (ANP/RTR) - Duizenden inwoners van Ceuta zijn de straat opgegaan uit protest tegen de overheidsaanpak van de migrantencrisis in de Spaanse exclave. Ook elders in Spanje vonden betogingen plaats.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de nieuwe aanvalscampagne tegen Iran "niet te lang" zal duren. Tegelijkertijd dreigde hij met nieuwe aanvallen op het land.
7 uur geleden