Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse ex-president Sarkozy weigert te getuigen

Franse ex-president Sarkozy weigert te getuigen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy heeft geweigerd te getuigen in een proces tegen enkele voormalige naaste medewerkers van hem. Hij noemde de verplichting in strijd met de grondwet, "en totaal buiten proportie." Sarkozy zelf staat niet terecht door de bescherming (immuniteit) die hij als president genoot.

Meerdere adviseurs van Sarkozy en andere betrokkenen staan terecht voor misbruik van enkele miljoenen aan publiek geld voor meerdere opiniepeilingen. De opdrachten van de president werden onderling verdeeld. Vriendjespolitiek, vinden de aanklagers.

Een rechtbank in Parijs had de ex-president (2007-2012) bevolen te getuigen omdat dat "noodzakelijk" was om "de echte waarheid te achterhalen". Sarkozy zei tegen de rechters dat hij van de pers had vernomen dat hij desnoods met politiemacht zou worden gedwongen te komen getuigen. Ook zou hij de rechtbank geen enkele verantwoording schuldig zijn over hoe hij destijds zijn werk organiseerde. Volgens hem druist dat in tegen de grondwet.

De 66-jarige Sarkozy was in andere strafzaken eerder dit jaar veroordeeld voor corruptie en machtsmisbruik. Hij kreeg in maart een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk, en in september nog een jaar. Hij is in beroep gegaan.

Meer uit Buitenland

Net afgezette president van Paraguay onder huisarrest geplaatst

ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.

2 uur geleden
Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña

ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.

2 uur geleden
Trump benoemt Stephen Miller tot nieuwe stafchef

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.

7 uur geleden
EU-buitenlandchef tegen VS: Europa heeft al veiligheidsordening

BERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."

9 uur geleden
Houthi's: meerdere doden bij Saudische raketaanval op markt

TAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.

11 uur geleden
Thomas Markle, vader van Meghan, opgepakt voor bezit kinderporno

LAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.

11 uur geleden
Sekteleider Kenia krijgt celstraf voor moord op 190 kinderen

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".

14 uur geleden