Franse eurocommissaris Thierry Breton opgestapt
PARIJS (ANP) - De Franse Eurocommissaris Thierry Breton (Interne Markt) stapt op. De politicus kondigde in een brief op berichtendienst X aan dat hij met onmiddellijke ingang zijn ontslag indient.
Er lijkt een conflict met de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen aan ten grondslag te liggen, zo blijkt uit het bericht van Breton op X.
Breton is eind juli voor een tweede termijn als Eurocommissaris gekandideerd door de Franse president Emmanuel Macron. Een paar dagen geleden zou Von der Leyen Macron hebben gevraagd een andere kandidaat naar voren te schuiven, schrijft Breton op X. In ruil daarvoor zou Frankrijk een invloedrijke post krijgen. Breton is daarvan niet door Von der Leyen op de hoogte gesteld.
Precair moment
Von der Leyen probeert al weken een nieuwe Europese Commissie samen te stellen, waarbij ze streeft naar een gelijk aantal vrouwen en mannen. Ze heeft lidstaten expliciet gevraagd zowel een man als een vrouw te kandideren, maar de meeste lidstaten hebben aan die oproep geen gehoor gegeven. Daarna heeft Von der Leyen bij een aantal lidstaten aangedrongen om de gekandideerde man terug te trekken en alsnog een vrouw te kandideren.
Het vertrek van Breton komt op een precair moment. Op verzoek van het Europees Parlement zou Von der Leyen dinsdag in Straatsburg alle kandidaat-Eurocommissarissen, inclusief de verdeling over de portefeuilles, bekendmaken. Die bijeenkomst staat gepland voor 09.00 uur, met de voorzitter en de fractievoorzitters van het Europees Parlement. Het is niet duidelijk of deze bijeenkomst nog doorgaat. De presentatie was al een week uitgesteld, nadat Slovenië zijn eerdere kandidaat had teruggetrokken.
Hoorzittingen
Pas als alle kandidaat-Eurocommissarissen en hun portefeuilles bekend zijn, kan het Europees Parlement hoorzittingen gaan plannen. In die hoorzittingen worden de kandidaten door het parlement ondervraagd over hun ambities, plannen en capaciteiten. Het ziet ernaar uit dat die hoorzittingen pas in november zullen zijn. Tijdens die hoorzittingen vallen er altijd een paar kandidaten af.
De bedoeling was dat de nieuwe commissie begin november zou beginnen.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - De ter dood veroordeelde Christa Pike is bij bewustzijn en aanspreekbaar nadat haar executie vorige week was mislukt. Dat laten haar advocaten weten aan ABC News. Pike zou op 30 september met injecties worden geëxecuteerd in de Amerikaanse staat Tennessee, maar dat ging mis. Sindsdien was ze buiten bewustzijn en lag ze aan een beademingsmachine.
1 uur geledenSOTSJI (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten hebben een grote brand als gevolg van een aanval gemeld op een olietanker ongeveer 30 kilometer ten zuidoosten van de badplaats en haven Sotsji, aan de Zwarte Zee. Het onder Liberiaanse vlag varende schip Aframax Rio is door "een onbemand vaartuig" aangevallen en in brand gevlogen.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - De Republikeinse gouverneur van de staat Texas, Greg Abbott, slaat woensdag een politieke bijeenkomst met president Donald Trump over. Daarmee kiest hij ervoor om niet samen met de meest prominente Republikein van het land te verschijnen. De komende verkiezingen in Texas worden spannend. Abbott hoopt herkozen te worden, maar heeft te maken met een sterke Democratische uitdager.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten vervolgen een agent voor een incident waarbij een scholier gewond raakte. De politieman zou vorige week van dichtbij een traangasgranaat op de jongen hebben afgevuurd tijdens de scholierenprotesten.
5 uur geledenTEHERAN/WASHINGTON (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft de Franse ambassadeur in Teheran, Pierre Cochard, om opheldering gevraagd over het optreden van de oproerpolitie tegen demonstrerende middelbare scholieren.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft gewaarschuwd voor aanslagen op Israëliërs en Joden over de hele wereld komende woensdag. Het is dan drie jaar sinds de Hamas-aanslagen van 7 oktober op Israël. "Terroristische organisaties, aangevoerd door Iran en zijn bondgenoten, Hamas en wereldwijde jihadistische groeperingen, zien de datum als een belangrijke mijlpaal", aldus de raad.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft in het parlement gezegd dat de lessen op middelbare scholen deze week worden geschrapt om tijd te maken voor intern overleg in de onderwijsinstellingen. Hij sprak van "een periode voor interne democratie" waar de minister van Onderwijs Édouard Geffray tijd voor wil.
7 uur geleden