Franse eurocommissaris Thierry Breton opgestapt
PARIJS (ANP) - De Franse Eurocommissaris Thierry Breton (Interne Markt) stapt op. De politicus kondigde in een brief op berichtendienst X aan dat hij met onmiddellijke ingang zijn ontslag indient.
Er lijkt een conflict met de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen aan ten grondslag te liggen, zo blijkt uit het bericht van Breton op X.
Breton is eind juli voor een tweede termijn als Eurocommissaris gekandideerd door de Franse president Emmanuel Macron. Een paar dagen geleden zou Von der Leyen Macron hebben gevraagd een andere kandidaat naar voren te schuiven, schrijft Breton op X. In ruil daarvoor zou Frankrijk een invloedrijke post krijgen. Breton is daarvan niet door Von der Leyen op de hoogte gesteld.
Precair moment
Von der Leyen probeert al weken een nieuwe Europese Commissie samen te stellen, waarbij ze streeft naar een gelijk aantal vrouwen en mannen. Ze heeft lidstaten expliciet gevraagd zowel een man als een vrouw te kandideren, maar de meeste lidstaten hebben aan die oproep geen gehoor gegeven. Daarna heeft Von der Leyen bij een aantal lidstaten aangedrongen om de gekandideerde man terug te trekken en alsnog een vrouw te kandideren.
Het vertrek van Breton komt op een precair moment. Op verzoek van het Europees Parlement zou Von der Leyen dinsdag in Straatsburg alle kandidaat-Eurocommissarissen, inclusief de verdeling over de portefeuilles, bekendmaken. Die bijeenkomst staat gepland voor 09.00 uur, met de voorzitter en de fractievoorzitters van het Europees Parlement. Het is niet duidelijk of deze bijeenkomst nog doorgaat. De presentatie was al een week uitgesteld, nadat Slovenië zijn eerdere kandidaat had teruggetrokken.
Hoorzittingen
Pas als alle kandidaat-Eurocommissarissen en hun portefeuilles bekend zijn, kan het Europees Parlement hoorzittingen gaan plannen. In die hoorzittingen worden de kandidaten door het parlement ondervraagd over hun ambities, plannen en capaciteiten. Het ziet ernaar uit dat die hoorzittingen pas in november zullen zijn. Tijdens die hoorzittingen vallen er altijd een paar kandidaten af.
De bedoeling was dat de nieuwe commissie begin november zou beginnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Onderzoekers van de Amerikaanse overheid hebben ongeveer vijftig medewerkers van de militaire staf van het Pentagon onderworpen aan een leugendetectortest vanwege mogelijke lekken naar journalisten. Dat melden ingewijden aan The New York Times. De tests volgden op mediaberichten over tekorten aan belangrijke munitie door de oorlog met Iran.
44 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP) - Het Panamakanaal is vrijdag begonnen met het beperken van het aantal schepen dat de belangrijke vaarroute kan gebruiken. Door droogte als gevolg van het weerfenomeen El Niño staat het water in de twee kunstmatige meren die het kanaal voeden te laag.
2 uur geledenBOSTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering van president Donald Trump opnieuw verboden strengere regels in te voeren voor stemmen per post. De rechter in Boston verlengde vrijdag een eerder tijdelijk verbod voor onbepaalde tijd, in aanloop naar de congresverkiezingen in november.
3 uur geledenMAR DEL PLATA (ANP) - Een schilderij dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's werd geroofd, wordt teruggegeven aan de erfgename van de oorspronkelijke eigenaar. De betrokken partijen troffen een schikking, die vrijdag is bekrachtigd door een rechter in de Argentijnse stad Mar del Plata. Dat melden Argentijnse media.
3 uur geledenNABATIEH (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op het zuiden van Libanon. Volgens de IDF had Hezbollah daarvoor een drone op Israëlische troepen afgestuurd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een groep veteranen uit de Vietnamoorlog is naar de rechter gestapt om de bouw van de triomfboog van de Amerikaanse president Donald Trump voorlopig te blokkeren. De regering kondigde donderdag aan dat de bouw binnen twee weken zou beginnen, maar volgens de veteranen gaat dat te snel.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is na het drone-incident op de luchthaven van Leipzig niet van mening veranderd over de intenties van Rusland. Hij herhaalde niet te denken dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin van plan is om NAVO-landen aan te vallen.
7 uur geleden