Franse elektriciteitsmaatschappij EDF lijdt miljardenverlies
PARIJS (ANP) - Energieconcern Electricité de France (EDF) heeft in het afgelopen halfjaar een miljardenverlies geleden. Dat kwam onder andere door slecht functionerende kerncentrales en een door de overheid ingesteld prijsplafond. De Franse regering besloot onlangs om het bedrijf volledig te nationaliseren om orde op zaken te stellen.
Reactoren van kerncentrales van EDF lagen de afgelopen tijd geregeld stil omdat bij pijpleidingen van centrales barstjes werden gevonden. Om aan zijn leveringsverplichtingen te blijven voldoen, moest het bedrijf elektriciteit inkopen op de groothandelsmarkt. Daar zijn de prijzen sterk gestegen vanwege de Russische inval in Oekraïne. Tegelijkertijd stelde de Franse regering een maximumprijs in die energiemaatschappijen aan particulieren konden vragen voor stroom. Dit maakte het onmogelijk om alle extra kosten door te berekenen aan huishoudens.
Door de omstandigheden leed EDF een nettoverlies van 5,3 miljard euro. Een jaar eerder had het bedrijf nog een kleine 4,2 miljard euro winst geboekt. De omzet steeg dankzij de gestegen groothandelsprijzen voor elektriciteit juist met twee derde tot 66,3 miljard euro.
De Franse overheid heeft al ongeveer 84 procent van EDF in handen, maar wil ook de overige aandelen voor in totaal 9,7 miljard euro opkopen. Die stap zou het gemakkelijker maken om hervormingen door te voeren binnen het bedrijf. Daarnaast zou het investeringen in nieuwe reactoren versnellen. Een stabieler EDF moet Frankrijk uiteindelijk minder afhankelijk maken van het buitenland voor zijn energie, is het idee.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
23 uur geleden