Franse elektriciteitsmaatschappij EDF lijdt miljardenverlies
PARIJS (ANP) - Energieconcern Electricité de France (EDF) heeft in het afgelopen halfjaar een miljardenverlies geleden. Dat kwam onder andere door slecht functionerende kerncentrales en een door de overheid ingesteld prijsplafond. De Franse regering besloot onlangs om het bedrijf volledig te nationaliseren om orde op zaken te stellen.
Reactoren van kerncentrales van EDF lagen de afgelopen tijd geregeld stil omdat bij pijpleidingen van centrales barstjes werden gevonden. Om aan zijn leveringsverplichtingen te blijven voldoen, moest het bedrijf elektriciteit inkopen op de groothandelsmarkt. Daar zijn de prijzen sterk gestegen vanwege de Russische inval in Oekraïne. Tegelijkertijd stelde de Franse regering een maximumprijs in die energiemaatschappijen aan particulieren konden vragen voor stroom. Dit maakte het onmogelijk om alle extra kosten door te berekenen aan huishoudens.
Door de omstandigheden leed EDF een nettoverlies van 5,3 miljard euro. Een jaar eerder had het bedrijf nog een kleine 4,2 miljard euro winst geboekt. De omzet steeg dankzij de gestegen groothandelsprijzen voor elektriciteit juist met twee derde tot 66,3 miljard euro.
De Franse overheid heeft al ongeveer 84 procent van EDF in handen, maar wil ook de overige aandelen voor in totaal 9,7 miljard euro opkopen. Die stap zou het gemakkelijker maken om hervormingen door te voeren binnen het bedrijf. Daarnaast zou het investeringen in nieuwe reactoren versnellen. Een stabieler EDF moet Frankrijk uiteindelijk minder afhankelijk maken van het buitenland voor zijn energie, is het idee.
Meer uit Financieel
JAKARTA (ANP/RTR) - Indonesië heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.
16 uur geleden