Franse documentaire wint Gouden Beer op filmfestival Berlijn
BERLIJN (ANP) - De documentaire Sur l'Adamant heeft de belangrijkste prijs in de wacht gesleept op het filmfestival van Berlijn. De film van de Franse regisseur Nicolas Philibert won de Gouden Beer, de prijs voor de beste film. Die gaat over een boot in Parijs waar patiënten met psychische problemen worden opgevangen.
"Ik heb geprobeerd het zo discriminerende beeld dat wij vaak hebben van gekke mensen om te draaien", zei Philibert, nadat hij de prijs in ontvangst had genomen. "Ook als we ons niet met hen kunnen identificeren, wil ik dat we in staat zijn op zijn minst te erkennen wat ons verbindt."
De prijs voor beste acteerprestatie ging dit jaar naar een kind van acht. Sofía Otero kreeg een Zilveren Beer voor haar hoofdrol in de film 20.000 especies de abejas. Volgens het filmfestival is Otero de jongste winnares in de geschiedenis van de Berlinale.
Een andere belangrijke prijs ging naar de Franse filmmaker Philippe Garrel. Hij kreeg de prijs voor beste regie in Le grand chariot. Zilveren Beren waren er ook voor Thea Ehre (beste bijrol) en voor Angela Schanelec, die volgens de jury voor de rolprent Music het beste scenario afleverde.
Actrice Kristen Stewart was dit jaar de juryvoorzitter van het festival van Berlijn. De 73e editie eindigt zondag.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
1 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
8 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
9 uur geleden