Franse diplomaten staken uit onvrede over regeringsbeleid
PARIJS (ANP/AFP) - Franse diplomaten zijn donderdag in staking gegaan uit protest tegen het beleid van de regering van president Emmanuel Macron. Ze verwijten de regering dat die het belang van hun werk onvoldoende erkent en onterecht bezuinigt op de diplomatieke dienst en zo ook het aanzien van Frankrijk in de wereld schaadt.
Het is de eerste Franse diplomatenstaking in 20 jaar. Frankrijk heeft een van de uitgebreidste diplomatieke diensten ter wereld, met 1800 diplomaten en 13.500 ambtenaren op het ministerie van Buitenlandse Zaken die voor de dienst werken. Franse regeringen proberen al jaren van de dure dienst af te komen. Sinds 2007 wordt er fors gesneden in de uitgaven en het personeelsbestand is daardoor met een vijfde gekrompen. Volgens de stakende diplomaten is er nu veel te weinig personeel en krijgen ze slecht betaald.
Tot 'overmaat van ramp' wil de huidige regering nog een stap verder. Ze wil de diplomatieke dienst per 1 januari 2023 eigenlijk opheffen en laten opgaan in een groter administratief geheel. Feitelijk wordt dan de speciale status van diplomaten afgeschaft en kunnen ambtenaren uit alle geledingen van de staat het land als diplomatiek medewerker vertegenwoordigen. De voormalige diplomaten kunnen straks ook als ambtenaar in Frankrijk worden ingeschakeld en 'overal' terechtkomen, bijvoorbeeld als ambtenaar op een ministerie dat zich niet op Buitenlandse Zaken richt of in functies in de departementen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Verenigde Staten hebben vorig jaar een aanbod van Oekraïne laten liggen om onder meer onderscheppingsdrones te leveren, zegt president Volodymyr Zelensky. Om zulke verdedigingswapens tegen bijvoorbeeld Iraanse Shaheds zitten de VS en zijn bondgenoten in het Midden-Oosten te springen sinds Iran ze bestookt.
3 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Moslimextremisten die twee jaar geleden 149 concertgangers doodden in de buurt van Moskou moeten levenslang de gevangenis in. De terreuraanslag op Crocus City Hall was de bloedigste in Rusland in tientallen jaren.
46 minuten geledenROME (ANP) - Een Italiaanse militaire basis in Irak is getroffen door een raket, meldt het ministerie van Defensie in Rome. "Er zijn geen slachtoffers of gewonden onder het Italiaanse personeel. Iedereen is veilig", aldus minister van Defensie Guido Crosetto in een korte schriftelijke verklaring. De commandant van het kamp zei op de televisie dat nog onderzocht wordt of misschien sprake was van een drone.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het Chinese Nationaal Volkscongres heeft een wet goedgekeurd die de "etnische eenheid" in het land moet versterken. De Chinese regering wil zo de "samenhang versterken". Deskundigen en activisten maken zich zorgen dat de wet slecht kan uitpakken voor minderheden in het land, zoals de Oeigoeren of de inwoners van Taiwan en Tibet.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontmoet vrijdag in Parijs zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron. De twee praten daar onder meer over de veiligheidsgaranties die een groep bondgenoten van Oekraïne kan bieden, meldt het kantoor van Macron. Ook Nederland is lid van die zogenoemde Coalition of the Willing (Coalitie van Bereidwilligen), die mede door Frankrijk wordt aangevoerd.
4 uur geledenMANAMA (ANP/AFP/DPA) - Iran heeft donderdag brandstoftanks aangevallen in Bahrein. De tanks behoren tot een opslagfaciliteit in het gouvernement Muharraq.
4 uur geledenDAKAR (ANP/AFP/RTR) - Senegal heeft de straf voor relaties tussen mensen van hetzelfde geslacht verhoogd naar 5 tot 10 jaar cel. Eerder was dat 1 tot 5 jaar cel. De beslissing komt te midden van een harde campagne tegen de lhbti-gemeenschap in het land.
5 uur geleden