Franse diplomaten staken uit onvrede over regeringsbeleid
PARIJS (ANP/AFP) - Franse diplomaten zijn donderdag in staking gegaan uit protest tegen het beleid van de regering van president Emmanuel Macron. Ze verwijten de regering dat die het belang van hun werk onvoldoende erkent en onterecht bezuinigt op de diplomatieke dienst en zo ook het aanzien van Frankrijk in de wereld schaadt.
Het is de eerste Franse diplomatenstaking in 20 jaar. Frankrijk heeft een van de uitgebreidste diplomatieke diensten ter wereld, met 1800 diplomaten en 13.500 ambtenaren op het ministerie van Buitenlandse Zaken die voor de dienst werken. Franse regeringen proberen al jaren van de dure dienst af te komen. Sinds 2007 wordt er fors gesneden in de uitgaven en het personeelsbestand is daardoor met een vijfde gekrompen. Volgens de stakende diplomaten is er nu veel te weinig personeel en krijgen ze slecht betaald.
Tot 'overmaat van ramp' wil de huidige regering nog een stap verder. Ze wil de diplomatieke dienst per 1 januari 2023 eigenlijk opheffen en laten opgaan in een groter administratief geheel. Feitelijk wordt dan de speciale status van diplomaten afgeschaft en kunnen ambtenaren uit alle geledingen van de staat het land als diplomatiek medewerker vertegenwoordigen. De voormalige diplomaten kunnen straks ook als ambtenaar in Frankrijk worden ingeschakeld en 'overal' terechtkomen, bijvoorbeeld als ambtenaar op een ministerie dat zich niet op Buitenlandse Zaken richt of in functies in de departementen.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - Ruim 4500 vermeende jihadisten zijn de afgelopen tijd van Syrië overgebracht naar Irak. Dat gebeurde in het kader van de Amerikaanse operatie om gevangenen te verplaatsen, meldt een Iraakse functionaris aan persbureau AFP.
10 minuten geledenSOFIA (ANP/RTR) - Afgelopen week zijn zes doden aangetroffen in bergen ten noorden van de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Het onderzoek heeft nog niet duidelijk kunnen maken wat er precies gebeurd is en rond de macabere vondsten doen inmiddels veel verhalen de ronde.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran waarschuwt voor "destructieve" invloed op de onderhandelingen met de Verenigde Staten over het Iraanse nucleaire programma, meldt woordvoerder Esmaeil Baqaei. De VS moeten "onafhankelijk van buitenlandse druk" handelen, is de boodschap. "Met name van Israëlische druk, die de belangen van de regio en zelfs van de VS negeert."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Er is nog geen datum gekozen voor de volgende ronde van het vredesoverleg tussen Rusland en Oekraïne. Dat meldde het Kremlin, dat daarbij aangaf dat nieuwe onderhandelingen waarschijnlijk spoedig plaatsvinden.
1 uur geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië bereidt zich voor op de inzet van duizenden militairen in Gaza ter ondersteuning van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat volgens de Indonesische legerchef Maruli Simanjuntak waarschijnlijk om tussen de 5000 en 8000 militairen. "Maar er wordt nog steeds onderhandeld, het is nog niet zeker." The Financial Times meldt dat dit het eerste land is dat publiekelijk soldaten toezegt voor de missie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
4 uur geleden