Franse diplomaten staken uit onvrede over regeringsbeleid
PARIJS (ANP/AFP) - Franse diplomaten zijn donderdag in staking gegaan uit protest tegen het beleid van de regering van president Emmanuel Macron. Ze verwijten de regering dat die het belang van hun werk onvoldoende erkent en onterecht bezuinigt op de diplomatieke dienst en zo ook het aanzien van Frankrijk in de wereld schaadt.
Het is de eerste Franse diplomatenstaking in 20 jaar. Frankrijk heeft een van de uitgebreidste diplomatieke diensten ter wereld, met 1800 diplomaten en 13.500 ambtenaren op het ministerie van Buitenlandse Zaken die voor de dienst werken. Franse regeringen proberen al jaren van de dure dienst af te komen. Sinds 2007 wordt er fors gesneden in de uitgaven en het personeelsbestand is daardoor met een vijfde gekrompen. Volgens de stakende diplomaten is er nu veel te weinig personeel en krijgen ze slecht betaald.
Tot 'overmaat van ramp' wil de huidige regering nog een stap verder. Ze wil de diplomatieke dienst per 1 januari 2023 eigenlijk opheffen en laten opgaan in een groter administratief geheel. Feitelijk wordt dan de speciale status van diplomaten afgeschaft en kunnen ambtenaren uit alle geledingen van de staat het land als diplomatiek medewerker vertegenwoordigen. De voormalige diplomaten kunnen straks ook als ambtenaar in Frankrijk worden ingeschakeld en 'overal' terechtkomen, bijvoorbeeld als ambtenaar op een ministerie dat zich niet op Buitenlandse Zaken richt of in functies in de departementen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
3 uur geleden