Franse consumenten gaven minder uit in juli
PARIJS (ANP/AFP) - Franse consumenten hebben in juli minder uitgegeven. Ten opzichte van een maand eerder daalden de bestedingen met 2,2 procent, becijferde statistiekbureau INSEE. Vooral aan kleding en niet-duurzame goederen gaven Fransen minder uit, maar ook aan voedsel. Daarmee werden bovendien de hogere uitgaven van een maand eerder weer tenietgedaan.
Tegelijkertijd stegen de prijzen. De inflatie kwam in augustus op 1,9 procent op jaarbasis uit, waar dat in juli nog 1,2 procent was. Vooral de prijzen van energie en voedsel gingen omhoog. Volgens de geharmoniseerde Europese methode die de Europese Centrale Bank gebruikt, bedroeg de geldontwaarding op jaarbasis zelfs 2,4 procent.
De stijgende prijzen worden onder meer veroorzaakt door de gestegen olieprijzen. Daarnaast zijn de kosten voor veel grondstoffen en materialen door tekorten gestegen, net als de prijs voor transport. Bedrijven rekenen die prijzen door. De producentenprijzen gingen in juli met 1,3 procent omhoog.
Verder viel de economische groei in het tweede kwartaal wat hoger uit dan eerder geschat. Die bedroeg 1,1 procent in plaats van de eerder gemelde 0,9 procent. Net als in Nederland ging de Franse economie in het voorjaar weer steeds meer van het slot na strenge beperkingen vanwege corona.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De havenstaking op vrijdag 4 september is vooral slecht voor het imago van de Rotterdamse haven, stelt haveneconoom Bart Kuipers. Volgens hem is betrouwbaarheid steeds belangrijker geworden voor grote containerreders. Het directe effect op de haven is volgens de econoom en het Havenbedrijf Rotterdam waarschijnlijk beperkt.
1 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een groot aandeel in de Venezolaanse oliereserves verkrijgen door een samenwerking tussen het ministerie van Defensie en een Venezolaanse zakenman. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Beleggers verwerkten de eerste toespraak van Fed-baas Kevin Warsh sinds mei. Het hoofd van de Amerikaanse bank hintte op een renteverhoging, maar stelde zelf dat zijn uitspraken niet als voorspelling voor de rente gezien moeten worden. Waar de verwachting eerder nog was dat de rente gelijk zou blijven in september, denken steeds meer beleggers dat er een verhoging komt.
11 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta roept TikTok en YouTube op om de bescherming van tieners op sociale media te verbeteren. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram doet dat onder meer via paginagrote advertenties in onder meer The New York Times.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Een mogelijk vertrek van Venezuela uit oliekartel OPEC kan op termijn voor lagere olieprijzen zorgen, wat tevens lagere prijzen aan de Nederlandse pomp kan betekenen. Maar de prijzen kunnen dan ook weer sneller omhooggaan, zeggen energiedeskundigen. Ze voorzien een afname van de prijsstabiliteit op de oliemarkt als de macht van de groep van olieproducerende landen afbrokkelt.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst de handelsweek uitgegaan. Bijna alle dertig bedrijven in de Amsterdamse hoofdindex sloten vrijdag met een plus. Beleggers verwerkten vrijdag een langverwachte toespraak van Fed-baas Kevin Warsh.
15 uur geledenJACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - Fed-voorzitter Kevin Warsh heeft gewaarschuwd dat de inflatie in de VS niet noemenswaardig afkoelt. In een toespraak op het jaarlijkse symposium van de Amerikaanse centrale bank in Jackson Hole zei hij dat beleidsmakers er zeker van moeten zijn dat dit wel gebeurt, en dat de Federal Reserve anders nog "het nodige te doen heeft". Daarmee zinspeelde hij op de mogelijkheid van een renteverhoging, al nuanceerde hij zijn woorden ook.
17 uur geleden