Franse burgemeesters roepen op tot betoging tegen geweld
PARIJS (ANP/AFP) - Franse burgemeesters hebben burgers opgeroepen maandag op het middaguur voor gemeentehuizen te demonstreren voor de terugkeer van "'de republikeinse orde" in het land. In de gemeentehuizen zullen om 12.00 uur de sirenes loeien. De oproep is een gevolg van de aanval op een woning van een burgemeester in een zuidelijke voorstad van Parijs, L'Haÿ-les-Rose. In de nacht van zaterdag op zondag probeerden de aanvallers onder meer de woning van de burgemeester, waar diens vrouw en twee kinderen lagen te slapen, in brand te steken. De burgemeester zat op dat moment vanwege de onlusten verschanst in het gemeentehuis.
Op de vlucht voor het vuur en de aanvallers werd de vrouw met vuurwerk beschoten. Ze heeft haar scheenbeen gebroken en een van de twee kinderen raakte ook gewond. De politie is een onderzoek begonnen naar poging tot moord. Volgens de burgemeester, Vincent Jeanbrun, wisten de aanvallers dat er mensen in huis waren.
De aanval heeft het land diep geschokt. De vereniging van burgemeesters heeft gemeld dat sinds de onlusten dinsdag begonnen 150 gemeentehuizen of panden van gemeenten zijn aangevallen, een primeur volgens de vereniging. In totaal zijn naar schatting duizend panden verwoest, 5000 voertuigen in brand gestoken en meer dan 3100 relschoppers opgepakt. De nacht van zondag op maandag was de eerste relatief kalme nacht sinds 28 juni. Er zijn in heel het land ruim 150 arrestaties verricht.
Dood 17-jarige jongen
Aanleiding voor de onlusten was afgelopen dinsdag de dood van een 17-jarige automobilist die bij een verkeerscontrole in de Parijse voorstad Nanterre dodelijk werd getroffen door een politiekogel. De agent wordt verdacht van doodslag. Een actie voor steun aan de agent heeft al 800.000 euro opgeleverd schrijven Franse media.
Het incident in Nanterre leidde tot protesten en vernielingen en er is op grote schaal geplunderd. Doelwit waren onder meer politiebureaus, gemeentehuizen, scholen en het openbaar vervoer. Honderden agenten zijn gewond geraakt. De Franse president Emmanuel Macron spreekt maandag met de burgemeesters van 220 zwaar getroffen gemeenten.
Meer uit Buitenland
CAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
3 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
8 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
10 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
10 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
11 uur geleden