Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse burgemeesters roepen op tot betoging tegen geweld

Franse burgemeesters roepen op tot betoging tegen geweld

PARIJS (ANP/AFP) - Franse burgemeesters hebben burgers opgeroepen maandag op het middaguur voor gemeentehuizen te demonstreren voor de terugkeer van "'de republikeinse orde" in het land. In de gemeentehuizen zullen om 12.00 uur de sirenes loeien. De oproep is een gevolg van de aanval op een woning van een burgemeester in een zuidelijke voorstad van Parijs, L'Haÿ-les-Rose. In de nacht van zaterdag op zondag probeerden de aanvallers onder meer de woning van de burgemeester, waar diens vrouw en twee kinderen lagen te slapen, in brand te steken. De burgemeester zat op dat moment vanwege de onlusten verschanst in het gemeentehuis.

Op de vlucht voor het vuur en de aanvallers werd de vrouw met vuurwerk beschoten. Ze heeft haar scheenbeen gebroken en een van de twee kinderen raakte ook gewond. De politie is een onderzoek begonnen naar poging tot moord. Volgens de burgemeester, Vincent Jeanbrun, wisten de aanvallers dat er mensen in huis waren.

De aanval heeft het land diep geschokt. De vereniging van burgemeesters heeft gemeld dat sinds de onlusten dinsdag begonnen 150 gemeentehuizen of panden van gemeenten zijn aangevallen, een primeur volgens de vereniging. In totaal zijn naar schatting duizend panden verwoest, 5000 voertuigen in brand gestoken en meer dan 3100 relschoppers opgepakt. De nacht van zondag op maandag was de eerste relatief kalme nacht sinds 28 juni. Er zijn in heel het land ruim 150 arrestaties verricht.

Dood 17-jarige jongen

Aanleiding voor de onlusten was afgelopen dinsdag de dood van een 17-jarige automobilist die bij een verkeerscontrole in de Parijse voorstad Nanterre dodelijk werd getroffen door een politiekogel. De agent wordt verdacht van doodslag. Een actie voor steun aan de agent heeft al 800.000 euro opgeleverd schrijven Franse media.

Het incident in Nanterre leidde tot protesten en vernielingen en er is op grote schaal geplunderd. Doelwit waren onder meer politiebureaus, gemeentehuizen, scholen en het openbaar vervoer. Honderden agenten zijn gewond geraakt. De Franse president Emmanuel Macron spreekt maandag met de burgemeesters van 220 zwaar getroffen gemeenten.

Meer uit Buitenland

NAVO ziet 'geen onmiddellijk gevaar' in Russische oefening

BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet geen acuut gevaar in de militaire oefening waaraan Rusland en Belarus vrijdag zijn begonnen. Oost-Europese NAVO-lidstaten maken zich grote zorgen over de oefening Zapad, die voor een deel dicht bij hun grenzen plaatsvindt.

28 minuten geleden
Kremlin: onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland op pauze

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De onderhandelingen over mogelijke vrede tussen Rusland en Oekraïne staan "op pauze", zegt het Kremlin. De Russische regering stelt dat Europese landen de onderhandelingen tegenwerken. Rusland zou juist wel openstaan voor gesprekken.

1 uur geleden
Dodental overstromingen Indonesië loopt verder op

DENPASAR (ANP/AFP) - Bij de overstromingen als gevolg van noodweer op de Indonesische eilanden Bali en Flores zijn volgens de autoriteiten 23 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen op het toeristische Bali. Er worden nog vijf mensen vermist. Donderdag stond het dodental nog op achttien.

3 uur geleden
Polen spreekt Trump tegen: drones waren geen 'vergissing'

WARSCHAU (ANP) - Polen gaat in tegen de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat de zwerm Russische drones die Polen is binnengevlogen mogelijk een vergissing was. Dat hadden we ook wel gewild, zegt de Poolse premier Donald Tusk. "Maar dat was het niet. En dat weten we."

3 uur geleden
Denemarken wil voor miljarden aan luchtafweersystemen kopen

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Denemarken wil voor 58 miljard kroon (bijna 7,8 miljard euro) Europese luchtverdedigingssystemen kopen, meldt het Deense ministerie van Defensie. Het wordt de duurste wapenaankoop ooit voor Denemarken. Volgens defensieminister Troels Lund Poulsen is de veiligheidssituatie voor het land "uitdagend".

3 uur geleden
Frankrijk ontbiedt Russische ambassadeur om drones boven Polen

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft de Russische ambassadeur ontboden, heeft minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot gezegd op de zender France Inter. Volgens Barrot zal hem vrijdagochtend gezegd worden "dat we ons niet laten intimideren". Aanleiding zijn de Russische drones die in Polen zijn neergekomen en neergeschoten.

4 uur geleden
Prins Harry bezoekt Oekraïne om gewonde veteranen te steunen

KYIV (ANP) - De Britse prins Harry is aangekomen in Oekraïne voor een verrassingsbezoek. Hij is daar vooral om zijn steun te betuigen aan de duizenden gewonde militairen. De prins wil "alles doen wat mogelijk is" om revaliderende militairen te helpen, meldt The Guardian, die hem interviewde in de trein naar Oekraïne.

4 uur geleden