Franse buitenlandminister naar Congo en Rwanda voor bemiddeling
KINSHASA (ANP/AFP/RTR) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot is in de Congolese hoofdstad Kinshasa aangekomen in een poging de strijd in het noordoosten van dat land te stoppen. Een militie van voornamelijk Congolese Tutsi's, de M23, heeft deze week met hulp van Rwandese troepen het grootste deel van de Congolese grensstad Goma ingenomen. Rwanda wordt sinds 1994 geregeerd door president Paul Kagame die ook tot de Tutsi-bevolkingsgroep behoort.
President Emmanuel Macron van Frankrijk heeft met zijn ambtgenoten in Congo en Rwanda gebeld over de jongste escalatie van het geweld in Kivu. Barrot spreekt in Kinshasa onder anderen met president Félix Tshisekedi. Frankrijk veroordeelt volgens een woordvoerder van Barrot het offensief van M23 en van de Rwandese strijdkrachten en eist hun terugtrekking uit Congo. Barrot zet zijn missie naar verluidt voort in Kigali, de hoofdstad van Rwanda.
Goma is de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu waar veel cruciale delfstoffen worden gewonnen zoals het erts coltan dat belangrijk is voor de productie van mobiele telefoons. Er wordt al vele jaren gevochten in het noordoosten van Congo, vooral om de rijkdommen van de regio.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.
44 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.
50 minuten geledenPARIJS/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft "eenzijdige militaire actie van de VS en Israël" verworpen. Hij noemt het een escalatie die verder bijdraagt aan de onzekere internationale orde.
2 uur geledenDOHA (ANP) - De aanvallen in het Midden-Oosten hebben in Qatar tot paniek geleid. Op door nieuwszender Al-Jazeera geverifieerde beelden is te zien dat mensen een veilig heenkomen zoeken.
2 uur geledenMUSCAT (ANP) - Oman, dat bemiddelde tussen de Verenigde Staten en Iran, heeft onthutst gereageerd op de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op de islamitische republiek. Minister van Buitenlandse Zaken Badr Albusaidi schreef op X dat de onderhandelingen worden ondermijnd. "Noch de belangen van de Verenigde Staten, noch de zaak van wereldwijde vrede worden hiermee goed gediend."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israëlische functionarissen denken dat de leider van de machtige Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is gedood bij de aanvallen op Iran. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Ook de Iraanse minister van Defensie en inlichtingenchef zouden vermoedelijk zijn gedood.
2 uur geleden