Franse buitenlandminister naar Congo en Rwanda voor bemiddeling
KINSHASA (ANP/AFP/RTR) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot is in de Congolese hoofdstad Kinshasa aangekomen in een poging de strijd in het noordoosten van dat land te stoppen. Een militie van voornamelijk Congolese Tutsi's, de M23, heeft deze week met hulp van Rwandese troepen het grootste deel van de Congolese grensstad Goma ingenomen. Rwanda wordt sinds 1994 geregeerd door president Paul Kagame die ook tot de Tutsi-bevolkingsgroep behoort.
President Emmanuel Macron van Frankrijk heeft met zijn ambtgenoten in Congo en Rwanda gebeld over de jongste escalatie van het geweld in Kivu. Barrot spreekt in Kinshasa onder anderen met president Félix Tshisekedi. Frankrijk veroordeelt volgens een woordvoerder van Barrot het offensief van M23 en van de Rwandese strijdkrachten en eist hun terugtrekking uit Congo. Barrot zet zijn missie naar verluidt voort in Kigali, de hoofdstad van Rwanda.
Goma is de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu waar veel cruciale delfstoffen worden gewonnen zoals het erts coltan dat belangrijk is voor de productie van mobiele telefoons. Er wordt al vele jaren gevochten in het noordoosten van Congo, vooral om de rijkdommen van de regio.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.
6 uur geledenATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.
6 uur geledenBINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.
6 uur geleden