Franse buitenlandminister naar Congo en Rwanda voor bemiddeling
KINSHASA (ANP/AFP/RTR) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot is in de Congolese hoofdstad Kinshasa aangekomen in een poging de strijd in het noordoosten van dat land te stoppen. Een militie van voornamelijk Congolese Tutsi's, de M23, heeft deze week met hulp van Rwandese troepen het grootste deel van de Congolese grensstad Goma ingenomen. Rwanda wordt sinds 1994 geregeerd door president Paul Kagame die ook tot de Tutsi-bevolkingsgroep behoort.
President Emmanuel Macron van Frankrijk heeft met zijn ambtgenoten in Congo en Rwanda gebeld over de jongste escalatie van het geweld in Kivu. Barrot spreekt in Kinshasa onder anderen met president Félix Tshisekedi. Frankrijk veroordeelt volgens een woordvoerder van Barrot het offensief van M23 en van de Rwandese strijdkrachten en eist hun terugtrekking uit Congo. Barrot zet zijn missie naar verluidt voort in Kigali, de hoofdstad van Rwanda.
Goma is de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu waar veel cruciale delfstoffen worden gewonnen zoals het erts coltan dat belangrijk is voor de productie van mobiele telefoons. Er wordt al vele jaren gevochten in het noordoosten van Congo, vooral om de rijkdommen van de regio.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
14 uur geleden