Franse betogers begonnen met actiedag tegen bezuinigen
PARIJS (ANP/AFP) - Op meerdere plekken in Frankrijk zijn protestacties begonnen tegen de voorgenomen bezuinigingen van de regering. Zo is het openbaar vervoer ontregeld in onder andere Lyon, Marseille, Bordeaux en Toulouse. Tot nu toe zijn zeker dertig mensen gearresteerd, meldt de Franse zender BFMTV.
In Parijs greep de politie donderdagochtend in bij een busremise. Volgens krant Le Parisien werden traangas en wapenstokken ingezet tegen demonstranten die het gebouw blokkeerden. Even later kon de eerste bus alsnog vertrekken. Er wordt ook actie gevoerd op middelbare scholen en de universiteit in de hoofdstad.
De afgelopen weken vonden er al meerdere acties plaats, maar de autoriteiten verwachten donderdag een grotere opkomst tussen de 600.000 en 900.000 mensen. Bijna alle vakbonden steunen de staking.
Vertrouwensstemming
De minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau zei tegen BFMTV streng te gaan optreden bij ongeregeldheden: "we zullen onverzettelijk en meedogenloos zijn, net als op 10 september". Vorige week woensdag vond er ook een grote landelijke actie plaats. Zeker 175.000 mensen namen daaraan deel en vijfhonderd mensen werden opgepakt. Volgens de autoriteiten was de situatie erg gespannen in meerdere steden, dertien agenten raakten gewond.
Demonstranten zijn het niet eens met de voorgenomen bezuinigingen van de regering, die ruim 40 miljard euro wil besparen. De bezuinigingen zijn ook de reden waarom premier François Bayrou vorige week maandag moest opstappen. Hij verloor een vertrouwensstemming in het parlement. Sébastien Lecornu werd twee dagen later geïnstalleerd als zijn opvolger.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.
4 uur geleden