
Franse benzinepompen beginnen blokkades te merken
PARIJS (ANP) - Net als bij eerdere landelijke stakingsacties en blokkades wordt de distributie van brandstof in Frankrijk ook nu belemmerd. Momenteel heeft 7 procent van alle benzinepompen een of meer brandstoffen niet meer beschikbaar, meldt de Franse Unie van Petroleum Industrieën (UFIP). De stakingsacties gericht tegen de pensioenhervorming die de regering doorvoert, treffen raffinaderijen in heel het land. Personeel staakt en in- of uitgangen worden vaak door betogers geblokkeerd.
Maar UFIP-voorzitter Olivier Gantois relativeert de schaarste die wordt genoemd in Franse media. Er zijn meer dan 11.000 pompstations en er zijn er altijd wel bij die even met een tekort kampen. We zitten nu iets boven het normale niveau, aldus Gantois. Hij verwacht op korte termijn ook geen stormloop op benzinestations, want er zijn genoeg voorraden. In Frankrijk zijn er wel tweehonderd brandstofdepots waar nog grote voorraden liggen.
Afgelopen dinsdag was de zesde grote nationale protestdag sinds 19 januari. Volgens de bonden zijn miljoenen mensen de straat op gegaan om tegen het regeringsbeleid te demonstreren, volgens de autoriteiten bijna 1,3 miljoen. De bonden hebben ertoe opgeroepen te blijven actievoeren. Bij de grote olieraffinaderij van Feyzin, vlakbij Lyon, is bijvoorbeeld opgeroepen te staken tot 15 maart.
Pensioenstelsel
In Parijs is donderdagmiddag volgens de organisatoren een grote manifestatie van jongeren. In de Franse hoofdstad is het openbaar vervoer volgens plaatselijke media weer op gang gekomen, maar bij de spoorwegen blijven de stakingsacties zeker tot en met vrijdag voor het uitvallen van veel treinverbindingen zorgen.
De regering wil het gecompliceerde pensioenstelsel hervormen omdat er relatief steeds meer gepensioneerden zijn ten opzichte van de werkenden. Het stelsel had ooit als doel dat de werkenden de pensioenen betalen, maar de staat moet steeds meer 'bijpassen'. De regering van president Macron en premier Borne wil onder meer dat de pensioengerechtigde leeftijd omhooggaat van 62 naar 64 jaar. Ook de senaat is daarmee akkoord gegaan.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een akkoord met Nieuw-Caledonië aangekondigd. Het overzeese gebied blijft Frans, maar wordt wel een staat. "Een staat Nieuw-Caledonië binnen de Republiek: het is een keuze gebaseerd op vertrouwen", schreef de Franse president Emmanuel Macron op X, en prees het "historische" akkoord.
6 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - In en rondom Barcelona is het leven flink ontregeld door zware regenval. Het treinverkeer in Catalonië werd kortstondig stilgelegd en enkele wegen werden afgesloten, omdat een groot deel van de regio in het noordoosten van Spanje getroffen was door stortregens, aldus autoriteiten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering is in gesprek met vijf door Republikeinen geleide staten om er nieuwe detentiecentra voor migranten te bouwen. Dat meldt minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem. De nieuwe faciliteiten worden volgens Noem gemodelleerd naar een detentiecentrum in Florida dat bekendstaat als Alligator Alcatraz.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het tekort aan brandstoffen in de Gazastrook heeft een "kritiek niveau" bereikt. Daarvoor hebben zeven agentschappen van de Verenigde Naties zaterdag gewaarschuwd in een verklaring.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse autoriteiten zeggen opnieuw tientallen personen te hebben opgepakt die steun betuigden aan de verboden pro-Palestijnse groep Palestine Action. Dat gebeurde tijdens een demonstratie in de buurt van het parlementsgebouw. Actievoerders hadden borden meegenomen met teksten als 'Ik ben tegen genocide. Ik steun Palestine Action'.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - De VN-organisatie UNESCO heeft de zogenoemde sprookjeskastelen van de Beierse koning Ludwig II op de werelderfgoedlijst geplaatst. Het gaat om de kastelen Neuschwanstein, Herrenchiemsee en Linderhof, en het koninklijk huis op de Schachenberg in Beieren.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran gaat op een andere manier samenwerken met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), aldus minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. "Onze samenwerking met het agentschap is niet gestopt, maar zal een nieuwe vorm aannemen", verklaarde de bewindsman tegenover diplomaten. Hij zei dat verzoeken om nucleaire installaties te inspecteren "per geval zullen worden beoordeeld".
13 uur geleden