
Franse auteur Houellebecq verliest zaak over Nederlandse film
AMSTERDAM (ANP) - De beroemde Franse auteur Michel Houellebecq heeft opnieuw een rechtszaak tegen het Nederlandse kunstcollectief KIRAC verloren. KIRAC maakt een seksfilm met Houellebecq in de hoofdrol, maar de schrijver gaat niet meer akkoord met het vrijgeven van de beelden. De rechtbank in Amsterdam gaf de spraakmakende schrijver geen gelijk.
De auteur stapte eerder al naar een Franse rechter, maar die oordeelde dat de film KIRAC 27 zijn privacy niet schond. Houellebecq moest een kleine schadevergoeding betalen aan filmmaker Stefan Ruitenbeek.
Houellebecq wilde de film, die door sommige media als porno wordt bestempeld, laten verbieden nadat hij de trailer ervan had gezien. De trailer toont de schrijver onder meer als hij zonder shirt in bed een jonge vrouw kust. Op basis van die trailer noemde hij de film "lasterlijk" en "een explosie van geweld". In de trailer vertelt Ruitenbeek dat Houellebecq hem had geschreven dat zijn huwelijksreis naar Marokko was geannuleerd uit vrees voor een ontvoering door moslimextremisten, terwijl zijn vrouw een maand bezig was geweest "om vanuit Parijs de prostituees alvast te regelen".
Beschonken toestand
In de Amsterdamse zaak stelde de schrijver vervolgens dat het contract dat KIRAC met hem sloot niet voldeed. Zo was hij ten tijde van de ondertekening depressief en bovendien was het volgens hem midden in de nacht toen het contract in beschonken toestand werd getekend. Maar het is volgens de rechter "niet te begrijpen waarom Houellebecq wel heeft meegedaan aan de opnames als hij de overeenkomst echt problematisch vond". Tussen de contractsluiting en het begin van de opnames van de film zat volgens de rechter bovendien "genoeg tijd om terug te komen op de inhoud van de overeenkomst en, als dat niet tot een oplossing zou leiden, te beslissen zijn medewerking te weigeren".
Via advocaat Christiaan Alberdingk Thijm laat KIRAC weten dat het de bedoeling is "om een kunstfilm te maken, waarin het niet altijd duidelijk is wat feit is en fictie. Het zou bijvoorbeeld voor de kijker onduidelijk zijn of het echt Houellebecq is die seks heeft." Filmmaker Ruitenbeek zegt "opgelucht" te zijn over de uitspraak. "Het is altijd mijn bedoeling geweest een integer portret te maken. Hopelijk kan Michel zich vinden in het resultaat." KIRAC liet eerder weten dat de publicatie van de hele film, die oorspronkelijk gepland stond voor 11 maart, als gevolg van de rechtszaken is uitgesteld.
Houellebecq publiceerde in Nederland onder andere de romans Onderworpen en Elementaire Deeltjes.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - NRC is vrijdagavond twee keer in de prijzen gevallen op de Avond voor de Onderzoeksjournalistiek in Utrecht. Tijdens de avond werden de ASN Aanmoedigingsprijs 2024 en De Loep 2024 uitgereikt, waarmee de Vereniging van Onderzoeksjournalisten (VVOJ) naar eigen zeggen de beste onderzoeksjournalistiek in Nederland en Vlaanderen viert. Ook De Groene Amsterdammer, Investico en NOS op 3 en Zembla wisten een prijs in de wacht te slepen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie voormalige leiders van de PvdA keren zich tegen de weggestemde motie van Kati Piri van GroenLinks-PvdA waarin wordt gevraagd om een tijdelijk volledig wapenembargo tegen Israƫl. Het gaat om Lodewijk Asscher, Job Cohen en Ad Melkert.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De door Dubai uitgeleverde profvoetballer Quincy Promes (33) is vrijdagavond aangekomen op Schiphol. Dit meldt het Openbaar Ministerie. Vorige week donderdag werd bekend dat hij was gearresteerd in Dubai. Nederland had om zijn uitlevering gevraagd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groot deel van de Ring A10 in Amsterdam is sinds vrijdagavond dicht door het festival dat zaterdagochtend begint op de snelweg. De Ring West, Zuid en Oost, de wegen tussen de afslag naar de A5 en de afslag A10, zijn tot zondagmiddag niet toegankelijk voor het verkeer. Weggebruikers moeten rekening houden met meer dan een uur extra reistijd.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De problemen met het systeem voor het aanvragen van schadevergoeding van de NS zijn nog niet verholpen. De vervoerder hoopte dat die voor het weekend opgelost zouden zijn, maar volgens een NS-woordvoerder is er iets nog niet goed. De hoop is nu dat het systeem maandag weer in gebruik kan worden genomen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Spoorbeheerder ProRail waarschuwt voor mogelijke gevolgen op het spoor door de hitte van komend weekend. Bij hoge temperaturen komen op het spoor vaker storingen voor. Medewerkers controleren bij warm weer vaker hoe het spoor erbij ligt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vier minderjarigen zijn vrijdag veroordeeld tot werkstraffen van veertig tot vijftig uur voor openlijke geweldpleging. Volgens het Openbaar Ministerie in Den Haag waren ze betrokken bij de grote rellen in Scheveningen op 1 mei en pleegden ze openlijk geweld tegen de politie.
9 uur geleden