Franse auteur Houellebecq verliest zaak over Nederlandse film
AMSTERDAM (ANP) - De beroemde Franse auteur Michel Houellebecq heeft opnieuw een rechtszaak tegen het Nederlandse kunstcollectief KIRAC verloren. KIRAC maakt een seksfilm met Houellebecq in de hoofdrol, maar de schrijver gaat niet meer akkoord met het vrijgeven van de beelden. De rechtbank in Amsterdam gaf de spraakmakende schrijver geen gelijk.
De auteur stapte eerder al naar een Franse rechter, maar die oordeelde dat de film KIRAC 27 zijn privacy niet schond. Houellebecq moest een kleine schadevergoeding betalen aan filmmaker Stefan Ruitenbeek.
Houellebecq wilde de film, die door sommige media als porno wordt bestempeld, laten verbieden nadat hij de trailer ervan had gezien. De trailer toont de schrijver onder meer als hij zonder shirt in bed een jonge vrouw kust. Op basis van die trailer noemde hij de film "lasterlijk" en "een explosie van geweld". In de trailer vertelt Ruitenbeek dat Houellebecq hem had geschreven dat zijn huwelijksreis naar Marokko was geannuleerd uit vrees voor een ontvoering door moslimextremisten, terwijl zijn vrouw een maand bezig was geweest "om vanuit Parijs de prostituees alvast te regelen".
Beschonken toestand
In de Amsterdamse zaak stelde de schrijver vervolgens dat het contract dat KIRAC met hem sloot niet voldeed. Zo was hij ten tijde van de ondertekening depressief en bovendien was het volgens hem midden in de nacht toen het contract in beschonken toestand werd getekend. Maar het is volgens de rechter "niet te begrijpen waarom Houellebecq wel heeft meegedaan aan de opnames als hij de overeenkomst echt problematisch vond". Tussen de contractsluiting en het begin van de opnames van de film zat volgens de rechter bovendien "genoeg tijd om terug te komen op de inhoud van de overeenkomst en, als dat niet tot een oplossing zou leiden, te beslissen zijn medewerking te weigeren".
Via advocaat Christiaan Alberdingk Thijm laat KIRAC weten dat het de bedoeling is "om een kunstfilm te maken, waarin het niet altijd duidelijk is wat feit is en fictie. Het zou bijvoorbeeld voor de kijker onduidelijk zijn of het echt Houellebecq is die seks heeft." Filmmaker Ruitenbeek zegt "opgelucht" te zijn over de uitspraak. "Het is altijd mijn bedoeling geweest een integer portret te maken. Hopelijk kan Michel zich vinden in het resultaat." KIRAC liet eerder weten dat de publicatie van de hele film, die oorspronkelijk gepland stond voor 11 maart, als gevolg van de rechtszaken is uitgesteld.
Houellebecq publiceerde in Nederland onder andere de romans Onderworpen en Elementaire Deeltjes.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Paul Haenen stopt na ruim vijftig jaar met de nasynchronisatie van de stem van Sesamstraatpop Bert. Dat maakte de acteur zondagochtend bekend in zijn tv-programma Margreet Dolman Begrijpt 'T op RTL 4.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 24 verdachten van de rellen op het Malieveld zaterdagmiddag zijn vrijgelaten, meldt de politie. Het grootste deel van de verdachten heeft de politie zaterdag al laten gaan, laat een woordvoerder weten.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Op het Kalverdijkje in Leeuwarden is een grote brand uitgebroken in bowlingcentrum De Grote Keizer. Daarvoor is ook een NL-Alert verstuurd, omdat er veel rook vrijkomt, meldt de Veiligheidsregio Fryslân Veilig.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere journalisten zijn zaterdagmiddag belaagd door actievoerders bij een extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag. Dat melden de politie en organisatie PersVeilig. De politie staat in contact met een journalist die tijdens de politie-inzet in het water belandde.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagmiddag 24 mensen aangehouden in verband met de rellen op het Malieveld. Zij zitten vast voor voor onder meer verboden wapenbezit en het negeren van het noodbevel.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Politiebond (NPB) pleit ervoor dat het geweld tegen de politie in Den Haag "daadwerkelijke gevolgen krijgt en leidt tot strafrechtelijke vervolging van dit reltuig", meldt de bond in een verklaring. De bond roept de rechterlijke macht op "om met kracht op te treden; alleen zo sturen we een helder signaal".
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De grote brand aan de Keileweg in Rotterdam was toch niet overgeslagen naar kunstinstelling Brutus Art Space, hoewel de veiligheidsregio dat wel had gemeld. Die correctie op de berichtgeving meldt de veiligheidsregio.
20 uur geleden