Franse aanklagers beschuldigen farmagigant Sanofi van doodslag
PARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben farmagigant Sanofi beschuldigd van doodslag. De beschuldiging komt in een langlopende procedure tegen de Franse multinational over een geneesmiddel tegen vooral epilepsie en migraine, dat in 1967 op de markt kwam. Het middel heeft ernstige handicaps veroorzaakt bij tienduizenden kinderen die werden geboren uit moeders die het middel gebruikten. Vier baby's zijn overleden.
De zaak draait om valproïnezuur dat onder meer onder de naam Depakine over de toonbank gaat. Naar schatting 15.000 tot 30.000 kinderen zijn hier volgens Franse onderzoeken het slachtoffer van geworden. Er lopen nog meer dan veertig zaken tegen Sanofi van particulieren over de kwestie.
Het bedrijf betitelt de beschuldigingen als volkomen ongegrond, omdat het over de mogelijke bijwerkingen en risico's conform de regels heeft gewaarschuwd. Er is volgens Sanofi geen juridische grond om het bedrijf over het verkeerd gebruik van het medicijn aan te klagen.
Schadevergoeding
Afgelopen maand nog veroordeelde een Franse rechtbank de staat tot schadevergoedingen aan eisers in een zaak over Depakine. De gezondheidsautoriteiten hadden er volgens de rechter voor moeten zorgen dat het middel niet door zwangere vrouwen werd gebruikt. In 1983 wist de overheid al dat het middel bij zwangere vrouwen kon leiden tal van ernstige afwijkingen bij de geboorte van het kind en sinds 2004 weten de autoriteiten ook dat het kan leiden tot leerproblemen en tot autisme.
Het Franse overheidsinstituut dat uitkeringen verstrekt aan slachtoffers van medische fouten heeft al vijfhonderd aanvragen binnen. Het instituut voorziet dat het 6,5 miljard euro kwijt is aan uitkeringen vanwege het verkeerd gebruik van Depakine.
Sanofi is ook in het nieuws door de inspanningen een vaccin tegen het coronavirus te ontwikkelen in samenwerking met de Britse farmaceut GSK.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
15 minuten geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
2 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
3 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
4 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
4 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
5 uur geleden