Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse aanklagers beschuldigen farmagigant Sanofi van doodslag

Franse aanklagers beschuldigen farmagigant Sanofi van doodslag

PARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben farmagigant Sanofi beschuldigd van doodslag. De beschuldiging komt in een langlopende procedure tegen de Franse multinational over een geneesmiddel tegen vooral epilepsie en migraine, dat in 1967 op de markt kwam. Het middel heeft ernstige handicaps veroorzaakt bij tienduizenden kinderen die werden geboren uit moeders die het middel gebruikten. Vier baby's zijn overleden.

De zaak draait om valproïnezuur dat onder meer onder de naam Depakine over de toonbank gaat. Naar schatting 15.000 tot 30.000 kinderen zijn hier volgens Franse onderzoeken het slachtoffer van geworden. Er lopen nog meer dan veertig zaken tegen Sanofi van particulieren over de kwestie.

Het bedrijf betitelt de beschuldigingen als volkomen ongegrond, omdat het over de mogelijke bijwerkingen en risico's conform de regels heeft gewaarschuwd. Er is volgens Sanofi geen juridische grond om het bedrijf over het verkeerd gebruik van het medicijn aan te klagen.

Schadevergoeding

Afgelopen maand nog veroordeelde een Franse rechtbank de staat tot schadevergoedingen aan eisers in een zaak over Depakine. De gezondheidsautoriteiten hadden er volgens de rechter voor moeten zorgen dat het middel niet door zwangere vrouwen werd gebruikt. In 1983 wist de overheid al dat het middel bij zwangere vrouwen kon leiden tal van ernstige afwijkingen bij de geboorte van het kind en sinds 2004 weten de autoriteiten ook dat het kan leiden tot leerproblemen en tot autisme.

Het Franse overheidsinstituut dat uitkeringen verstrekt aan slachtoffers van medische fouten heeft al vijfhonderd aanvragen binnen. Het instituut voorziet dat het 6,5 miljard euro kwijt is aan uitkeringen vanwege het verkeerd gebruik van Depakine.

Sanofi is ook in het nieuws door de inspanningen een vaccin tegen het coronavirus te ontwikkelen in samenwerking met de Britse farmaceut GSK.

Meer uit Buitenland

DUP-leider Jeffrey Donaldson schuldig aan 18 zedenmisdrijven

BELFAST (ANP/AFP) - De voormalige leider van de pro-Britse partij DUP in Noord-Ierland, Jeffrey Donaldson (63), is schuldig bevonden aan achttien zedenmisdrijven, waaronder verkrachting.

3 uur geleden
België verleent Taliban visa voor EU-overleg

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - België heeft maandag vijf visa afgegeven voor een delegatie van de Taliban. Die komt voor een EU-overleg naar Brussel, waar veel ophef is ontstaan over het geplande bezoek. Het bezoek vindt volgens diplomatieke bronnen en diverse media mogelijk dinsdag plaats.

3 uur geleden
Franse premier belegt crisisberaad over hittegolf

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu overlegt dinsdagochtend met betrokken ministers over de gevolgen van de ernstige hittegolf. Voor een groot deel van het land is vanwege de hitte code rood van kracht.

5 uur geleden
Amerikaanse muziekproducent Clive Davis (94) overleden

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse muziekproducent Clive Davis is maandag op 94-jarige leeftijd overleden in zijn woning in New York. Dat heeft zijn familie bevestigd aan The New York Times. De voormalige platenbaas werd eerder deze maand opgenomen vanwege gezondheidsproblemen.

6 uur geleden
Doden en veel gewonden door explosie in aardgascomplex Qatar

RAS LAFFAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een grote ontploffing in een industriële zone in Qatar zijn zeker dertien doden en 66 gewonden gevallen. De explosie was zondag bij aardgasbedrijf Barzan in de industriewijk Ras Laffan, waar het grootste centrum voor vloeibaar aardgas ter wereld is gevestigd. De export van vloeibaar aardgas wordt niet door dit incident getroffen en er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen, aldus de autoriteiten.

8 uur geleden
Andy Burnham in Brits parlement beëdigd als parlementariër

LONDEN (ANP) - De Britse politicus Andy Burnham is in het Britse parlement beëdigd als parlementariër. Dit betekent dat hij officieel Keir Starmer op kan volgen als premier. Burnham won de verkiezing in het district Makerfield vorige week. Hij stelde zich speciaal verkiesbaar om het binnen zijn Labour-partij op te kunnen nemen tegen Starmer.

8 uur geleden
Vance: zeestraat wordt geopend en IAEA gaat weer naar Iran

BÜRGENSTOCK (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gezegd dat de Straat van Hormuz geopend wordt en dat Iran inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) uitnodigt voor nieuwe inspecties, mogelijk deze week al.

10 uur geleden