Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.

Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.

Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.

'Opgewaardeerd'

'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.

En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".

Meer uit Buitenland

Minister Rubio: ICC in Den Haag voert oorlog tegen ons land

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken bevestigt dat zijn land een grote campagne start om het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag aan te pakken. Hij zei in een videoboodschap dat "de ICC en vrienden van het hof een oorlog voeren tegen ons land" en daarbij de "zogenaamde internationale wetgeving" misbruiken.

36 minuten geleden
EU-ministers praten na zomer verder over sancties tegen Israël

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers gaan na de zomer verder praten over eventuele handelsmaatregelen tegen producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. "We hopen dan weer een volgende stap te kunnen zetten", zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van een vergadering met EU-buitenlandministers in Brussel.

56 minuten geleden
Code oranje voor brandgevaar in Vlaamse natuurgebieden

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In Vlaanderen is de code voor brandgevaar in natuurgebieden opgeschroefd van geel (gevaar) naar oranje (zeer gevaarlijk). Dat meldt de Vlaamse minister van Omgeving Jo Brouns.

1 uur geleden
Europese landen vormen coalitie tegen ballistische raketten

PARIJS (ANP) - Nederland, Oekraïne en acht andere Europese landen vormen een coalitie om zich beter te kunnen verdedigen tegen de snelste Russische raketten. Dat is besloten tijdens overleg van Oekraïne-bondgenoten in Parijs.

1 uur geleden
Trump wil compensatie voor bescherming in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat zijn land compensatie krijgt voor de kosten die het maakt bij het beschermen van de scheepvaart voor de Iraanse kust. Hij spreekt op zijn platform Truth Social over een bedrag van 20 procent over alle verscheepte ladingen, zonder verder in detail te treden over hoe dat precies zal werken. "De Verenigde Staten zullen vanaf nu bekendstaan als 'de hoeder van de Straat van Hormuz'", staat in het bericht.

1 uur geleden
VS willen druk op Internationaal Strafhof in Den Haag opvoeren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan de druk op het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag opvoeren. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei tegen persbureau Reuters dat wordt gekeken naar een breed pakket aan maatregelen. Het gaat onder meer om het instellen van reisbeperkingen, het intrekken van visa, nieuwe sancties en diplomatieke druk op landen om zich terug te trekken.

1 uur geleden
Trump laat maritieme blokkade van Iran hervatten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na dagenlange aanvallen over en weer aangekondigd dat hij opnieuw een maritieme blokkade van Iran laat instellen. Iraanse schepen mogen het land niet meer in of uit, meldt hij op zijn platform Truth Social.

1 uur geleden