Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.

Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.

Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.

'Opgewaardeerd'

'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.

En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".

Meer uit Buitenland

Rusland en Oekraïne ruilen opnieuw omgekomen militairen

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft duizend omgekomen Oekraïense militairen overgeleverd aan Kyiv. Dat meldt de Russische staatstelevisiezender Russia Today. In ruil voor de overdracht ontving Moskou 38 omgekomen Russische militairen. Kyiv heeft de ontvangst van de militairen bevestigd.

14 minuten geleden
Dodental storm Portugal loopt op, veel huizen zonder stroom

LISSABON (ANP/AFP/DPA) - In Portugal is het dodental na storm Kristin opgelopen naar zeker vijf. Onder de slachtoffers is volgens lokale media een Nederlandse vrouw. Honderdduizenden huishoudens zitten als gevolg van het noodweer nog zonder stroom.

25 minuten geleden
Bondskanselier Merz wil meer politiek zelfvertrouwen voor Europa

BERLIJN (ANP/DPA) - Europa moet de taal van de machtspolitiek leren spreken, zegt bondskanselier Friedrich Merz. De Duitse regeringsleider vindt dat meer politiek zelfvertrouwen nodig is in een opkomende wereld van grootmachten. Hij zei dit in een speciale toespraak over de buitenlandse politiek in de Bondsdag.

1 uur geleden
VS bouwen militaire aanwezigheid rond Iran verder uit

WASHINGTON (ANP) - De VS versterken opnieuw hun militaire aanwezigheid rond Iran. Recentelijk zouden vliegtuigen die kant op zijn gestuurd die onder meer kunnen voorzien in het vervoer van militairen, (lucht)bevoorrading van andere vliegtuigen en communicatie. Op zee zou de luchtafweer zijn versterkt, met de komst van een zogenoemde torpedobootjager. Die kan bovendien kruisraketten afvuren. Inmiddels zou het land tien oorlogsschepen in de regio hebben, waaronder de USS Lincoln, het vliegdekschip dat enkele dagen geleden aankwam.

1 uur geleden
Turkije wil helpen bij verminderen spanningen tussen Iran en VS

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije wil helpen bij het terugbrengen van de opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Buitenlandminister Hakan Fidan zal de hulp vrijdag aanbieden tijdens een ontmoeting met zijn Iraanse ambtgenoot Abbas Araghchi, aldus een bron binnen zijn ministerie.

1 uur geleden
Deense minister optimistischer na nieuw Groenland-overleg met VS

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Deense buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen zegt dat hij "vandaag iets optimistischer is dan een week geleden", na een nieuw overleg met de Verenigde Staten en Groenland over Groenland. De drie partijen kwamen woensdag bijeen om te praten over een deal over het strategisch gelegen eiland.

2 uur geleden
Gladheid en sneeuw leggen onderwijs in Duitse grensstreek lam

NORDHORN/OSNABRÜCK (ANP) - Gladde wegen en sneeuw hebben in het westen van Duitsland als voorzorgsmaatregel geleid tot sluiting van openbare scholen. Plaatselijke media melden dat dit onder meer is gebeurd in het Emsland en het graafschap Bentheim. Het gaat daarbij om het grensgebied met de Nederlandse provincies Groningen, Drenthe en Overijssel. Ook de streek rond Osnabrück worstelt met de winterse weersomstandigheden.

2 uur geleden