Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.

Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.

Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.

'Opgewaardeerd'

'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.

En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".

Meer uit Buitenland

Trump staakt aanvallen op Iran en zinspeelt op akkoord

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt de aangekondigde aanvallen op Iran te staken vanwege vooruitgang in de gesprekken met Iran. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat met "de discussies en laatste punten" is ingestemd door alle betrokken partijen.

29 minuten geleden
Eurocommissaris Brunner: belangrijk om met Taliban te praten

BRUSSEL (ANP) - Het is belangrijk voor de EU om met de Taliban-machthebbers uit Afghanistan te praten. Dat vindt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie). "Al was het maar om de situatie voor Europeanen te verbeteren, maar ook voor asielzoekers", aldus Brunner donderdag in een interview. In Brussel is veel ophef over een gepland bezoek van leden van de Taliban aan de Europese Commissie. Europarlementariërs hebben België verzocht geen visa te verstrekken en ook ngo's ageren daartegen.

33 minuten geleden
Dode en gewonden door aanval in de buurt van Libanees ziekenhuis

TYRUS (ANP) - Bij een Israëlische aanval op de Zuid-Libanese stad Tyrus is een persoon gedood en raakten zeventien mensen gewond, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Bij de luchtaanval zou een woongebouw zijn geraakt in de buurt van een ziekenhuis, dat door de brokstukken ook schade opliep. Tien van de gewonden zijn medewerkers van het ziekenhuis.

2 uur geleden
Ordetroepen proberen WK-opening Mexico in goede banen te leiden

MEXICO-STAD (ANP) - Duizenden ordehandhavers zijn donderdag in Mexico-Stad al vroeg op de been om te voorkomen dat demonstraties het Mexico City Stadium bereiken. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Politie is in groten getale aanwezig, zodat de openingswedstrijd tussen Mexico en Zuid-Afrika doorgang kan vinden.

2 uur geleden
Brunner: straf voor landen die zich niet aan migratiepact houden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat de uitvoering van het EU-asiel- en migratiepact nauwlettend in de gaten houden, zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag in een interview. EU-lidstaten die zich niet houden aan de afgesproken regels voor screening, beoordeling en opvang van asielzoekers, kunnen rekenen op strafmaatregelen. Een daarvan is dat lidstaten worden verplicht asielzoekers van andere landen over te nemen, ook al kampen ze met hoge migratiedruk.

4 uur geleden
Paus dringt op Gran Canaria aan op veilige en legale migratie

ARGUINEGUÍN (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft het tijdens zijn bezoek aan de Canarische Eilanden opgenomen voor migranten, van wie er veel vanuit Afrika op de eilanden terechtkomen. Hij bepleit kanalen voor veilige en legale migratie.

5 uur geleden
Britse defensieminister Healey stapt op om strijd over geld

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Defensie John Healey stapt op. Dat schrijft hij in een bericht op X, waarin hij ook zijn ontslagbrief aan premier Keir Starmer deelt. In die brief schrijft Healey dat hij niet had verwacht die ooit te moeten schrijven.

6 uur geleden