Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.
Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.
Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.
'Opgewaardeerd'
'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.
En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/AFP/RTR) - Bij een ongeluk met een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air op het Miami International Airport zijn zondag minstens vijf mensen om het leven gekomen. Dat heeft de burgemeester van de stad in de Amerikaanse staat Florida bevestigd. Vijf anderen raakten gewond, van wie drie in kritieke toestand verkeren.
56 minuten geledenSANTA MARIA CANCHESDA (ANP/AFP/DPA) - Bij een ontploffing van vuurwerk in een kerk tijdens een dorpsfeest in Mexico zijn minstens tien mensen omgekomen en meer dan zestig mensen gewond geraakt. Dat meldt de regering van de centraal gelegen Mexicaanse staat Mexico.
1 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air, een Boeing 767, is zondag aan het einde van een landingsbaan op Miami International Airport doorgeschoten. Het vliegtuig raakte daarbij meerdere voertuigen en vloog in brand.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Fabien Roussel is net als in 2022 de kandidaat van de Franse Communistische Partij (PCF) in de Franse presidentsverkiezingen van 2027. Dat heeft hij bekendgemaakt op de Franse zender TF1. Roussel is burgemeester van Saint-Amand-les-Eaux, een plaats nabij de grens met België.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft er bij Washington en de internationale gemeenschap "dringend" op aangedrongen te helpen een einde te maken aan de Israëlische aanvallen op zijn land. Zondag kwamen daarbij volgens het Libanese ministerie van Volksgezondheid zeker zeven mensen om het leven, ondanks een bestand en een raamovereenkomst die bedoeld zijn om het geweld te stoppen.
5 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - De CDU-lijsttrekker in Saksen-Anhalt heeft erkend dat zijn partij heeft gefaald bij de deelstaatsverkiezingen. "Het is voor ons een nederlaag", aldus Sven Schulze, de huidige premier van Saksen-Anhalt, bij de Duitse omroep ARD.
5 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA/RTR) - Alternative für Deutschland (AfD) heeft "geschiedenis geschreven" bij de verkiezingen in Saksen-Anhalt, stelt lijsttrekker Ulrich Siegmund. De radicaalrechtse partij kan volgens Duitse media rekenen op zeker 44 procent van de stemmen.
5 uur geleden