Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.
Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.
Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.
'Opgewaardeerd'
'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.
En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".
Meer uit Buitenland
BENGALURU (ANP) - Twee mensen zijn overleden nadat zij werden geëlektrocuteerd in het zwembad van een vijfsterrenhotel in India. Dat meldden Indiase media. Een van de slachtoffers zou een bemanningslid van Lufthansa zijn.
13 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse president Karol Nawrocki is in de nacht van vrijdag op zaterdag naar het Constitutioneel Hof in Warschau gegaan. Op beelden van onder meer het Poolse persbureau PAP is te zien hoe hij zich een weg door demonstranten buiten het gebouw baant.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/DPA/RTR) - Bij het Constitutioneel Hof in de Poolse hoofdstad Warschau zijn vrijdagavond groepen demonstranten samengekomen. Ook de president van het land kwam naar het hof. De oproerpolitie is aanwezig en zegt drie mensen te hebben aangehouden die probeerden het gebouw binnen te dringen. Het X-account van het hof sprak eerder op de avond van een "illegale staatsgreep" na een voorgenomen schorsing van Bogdan Święczkowski, de voorzitter van het hof.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - De traditionele groepsfoto aan het begin van de G20-top is vrijdag niet gemaakt door de aanwezigheid van Rusland. Gastland de Verenigde Staten besloot de foto te schrappen toen meerdere buitenlandministers dreigden weg te lopen van het fotomoment. Een deel van de ministers wilde door de oorlog in Oekraïne niet met de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov op de foto.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/DPA/RTR) - Bij het Constitutioneel Hof in de Poolse hoofdstad Warschau zijn vrijdagavond groepen demonstranten samengekomen. De oproerpolitie is aanwezig en zegt drie mensen te hebben aangehouden die probeerden het gebouw binnen te dringen. Het X-account van het hof sprak eerder op de avond van een "illegale staatsgreep" na een voorgenomen schorsing van Bogdan Święczkowski, de voorzitter van het hof.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki heeft zijn vliegtuig naar Senegal rechtsomkeert laten maken, nadat de hoogste rechter in zijn land werd geschorst en de politie het hoogste gerechtshof was binnengedrongen. De politie meldde het gebouw te zijn binnengedrongen nadat er incidenten rondom het hof ontstonden.
10 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 5000 mensen omgekomen door het ebolavirus. Het dodental stond dinsdag nog op 4887. Het aantal geregistreerde ebolagevallen staat op 10.060.
11 uur geleden