Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.
Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.
Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.
'Opgewaardeerd'
'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.
En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Colombia heeft officieel een ambassade in Jeruzalem geopend. Hiermee sluit het land zich aan bij een kleine groep landen, waaronder de Verenigde Staten, die deze stap hebben gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Journalisten van CNN, MS Now en Politico zullen voorlopig toegang tot het Witte Huis behouden. Dit oordeelde een Amerikaanse rechter. De media moeten toegelaten worden zolang de rechtszaak nog loopt waarin een definitief oordeel wordt geveld over de toegang van de mediaorganisaties tot het Witte Huis.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft de Russische ambassadeur ontboden om uitleg te geven over de arrestatie van een Japanse journalist, meldt persbureau Kyodo. Tokio heeft opgeroepen tot een "eerlijke en onpartijdige behandeling" voor de verslaggever, die wordt beschuldigd van spionage.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse politie is het hoofdkantoor van de oppositiegezinde zender Halk TV binnengevallen. Live-uitzendingen zijn stilgelegd. Dit meldde de zender woensdagochtend op X.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - In grote delen van Kyiv is de stroom uitgevallen door grootschalige Russische aanvallen op energievoorzieningen. Dat meldt Vitali Klytsjko, de burgemeester van de stad, op Telegram. Het is de derde nacht op rij sinds de Amerikaanse president Donald Trump een energiebestand aankondigde tussen Rusland en Oekraïne, dat Kyiv claimt dat de Russen zich daar niet aan hebben gehouden.
4 uur geledenWASILLA (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kiezers in Alaska beloofd dat de oorlog in Iran "heel snel" zal worden beëindigd en dat daardoor ook de prijzen van bijvoorbeeld olie zullen dalen. Trump voerde campagne in Alaska, een normaal gesproken trouw Republikeinse staat die nu toch gewonnen zou kunnen worden door de Democraten.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - In India zijn dertien kinderen omgekomen doordat een boot op de rivier de Ganges is gekapseisd. Alle slachtoffers waren 15 jaar of jonger. Dat hebben lokale autoriteiten woensdag bekendgemaakt.
6 uur geleden