Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.

Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.

Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.

'Opgewaardeerd'

'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.

En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".

Meer uit Buitenland

Vervangend flydubai-toestel aangekomen in Tel Aviv na incident

TEL AVIV (ANP) - Het toestel van flydubai met daarin de inzittenden van het vliegtuig waarin eerder op de dag een gevecht was uitgebroken in de cockpit, is volgens internationale media geland in Tel Aviv. De vlucht zou zijn geëscorteerd door Israëlische gevechtsvliegtuigen.

10 minuten geleden
Moskou: EU hindert vrede met fabrieken die militair doelwit zijn

MOSKOU (ANP/RTR) - Wapenfabrieken die in Europese landen wapens speciaal voor Oekraïne maken, zijn voor Rusland militaire doelwitten, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.

25 minuten geleden
Israël schroeft beveiligingsmaatregelen luchtvaart op

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël schroeft de beveiliging van zijn commerciële luchtvaart op. Dat meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu, nadat eerder op woensdag een incident had plaatsgevonden in een toestel van flydubai dat op weg was naar Tel Aviv. Eerder zei de Israëlische premier al in een videoboodschap dat hij zijn veiligheidsdiensten had opgedragen zich voor te bereiden op "verdere bedreigingen".

50 minuten geleden
Turkije sluit nieuwssite wegens 'lhbtiq+-propaganda'

ANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben gelast de nieuwssite T24 te sluiten, omdat het medium propaganda zou maken voor de lhbtiq+-gemeenschap. Dit is gebeurd in het kader van een onderzoek van het ministerie van Justitie dat is getiteld "Mijn familie is veilig". Volgens T24 is het medium slachtoffer van een lange lastercampagne op sociale media. Het is volgens T24 censuur.

1 uur geleden
Rechtbank houdt executie Christa Pike op laatste moment tegen

NASHVILLE (ANP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft de executie van de 50-jarige Christa Pike op het laatste moment tegengehouden. Dat meldt het lokale tv-station WVLT op basis van rechtbankdocumenten. De rechters willen nagaan of beschuldigingen van seksueel misbruik tijdens haar jeugd voldoende zijn meegenomen tijdens de rechtszaak in 1996.

1 uur geleden
Passagiers uitgeweken flydubai-toestel vertrokken naar Tel Aviv

TABUK (ANP/AFP) - Passagiers van het flydubai-vliegtuig dat een noodlanding maakte in Saudi-Arabië zijn inmiddels met een ander vliegtuig alsnog vertrokken naar Tel Aviv. Een van de passagiers heeft dat laten weten aan persbureau AFP.

2 uur geleden
Katz: voorval flydubai-toestel was jihadistische aanslagpoging

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het incident aan boord van het flydubai-toestel dat op weg was van Dubai naar Tel Aviv was een aanslagpoging van jihadisten. Dat zegt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Eerder werd al gemeld dat de Israëlische veiligheidsdiensten ervan uitgaan dat het gaat om een terroristisch gemotiveerde daad.

2 uur geleden