Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

Frans topmagistraat hekelt vervolging verdedigen terrorisme

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechter, Marc Trévidic, hekelt de in zijn ogen volkomen uit de hand gelopen vervolging van mensen verdacht van 'het verontschuldigen van terrorisme'. Trévidic was zelf als magistraat belast met de bestrijding van terrorisme en ooit een voorstander van de strafwetgeving om mensen te vervolgen die zich uiten op een manier die mogelijk terrorisme verdedigt of steunt.

Maar nu worden er zo veel mensen mee vervolgd of lastiggevallen dat het neerkomt op "ernstig misbruik van het recht", zegt de rechter. Sinds de aanval op Israëlisch grondgebied van 7 oktober 2023 bijvoorbeeld heeft het Openbaar Ministerie al 386 van deze zaken in behandeling genomen. Veroordeelden kunnen zware celstraffen krijgen, tot wel zeven jaar.

Trévedic verwijt ook zichzelf schuldig te zijn aan wat hij ziet als een ernstige misstand in het rechtsstelsel. Trévedic is nu rechter in Versailles, maar heeft destijds als antiterrorismemagistraat enthousiast meegewerkt aan de totstandkoming van de wet die toen was gericht tegen boodschappen van jihadisten.

'Opgewaardeerd'

'Het verontschuldigen van terrorisme' werd in 2006 een strafbaar feit als onderdeel van de perswet en het ging daarbij om de vrijheid van meningsuiting, aldus Trévidic. Maar in 2014 werd het 'opgewaardeerd' tot een gewoon misdrijf en kwamen er veel zwaardere straffen.

En die worden opgelegd door rechters die "zelf maar bepalen of een woord, een tekst of een gebaar terroristisch is of niet". Trévedic hekelt dit. "We kunnen vandaag de dag beweren dat de bombardementen op Gaza legitiem zijn zonder dat we vervolgd worden (...) en met het simpele delen van een boodschap ter ondersteuning van de Palestijnen kan je in de gevangenis terechtkomen".

Meer uit Buitenland

Opnieuw gewonden door Russische aanvallen op Odesa

ODESA (ANP/DPA) - Bij een reeks Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa zijn zeker twee mensen gewond geraakt. Op meerdere plaatsen braken branden uit en dikke rookwolken hingen boven de stad.

58 minuten geleden
Iran: alleen diplomatie kan conflict met VS oplossen

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran houdt vol dat alleen diplomatie een einde kan maken aan het conflict met de Verenigde Staten en Israël. De Amerikaanse president Donald Trump zei zaterdag een Iraans voorstel voor heropening van de Straat van Hormuz en beëindiging van de gevechten te hebben afgewezen.

2 uur geleden
EU trekt 710 miljoen extra uit voor vluchtelingen en crises

NEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.

3 uur geleden
Weer protest in Madrid na uithuiszetting van 87-jarige vrouw

MADRID (ANP/AFP) - Spanjaarden hebben in Madrid opnieuw massaal gedemonstreerd tegen de uithuiszetting van een 87-jarige vrouw. De gebeurtenis heeft tot veel woede en verontwaardiging geleid in Spanje.

6 uur geleden
Cubaanse minister haalt uit naar VS bij debat VN

NEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.

9 uur geleden
Eerste treffen Russische en Duitse ministers sinds Oekraïneoorlog

NEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.

10 uur geleden
China hamert bij VN op soevereiniteit landen, specifiek Cuba

NEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.

10 uur geleden