Frans schip vuurt saluutschoten af in Amsterdam bij bezoek Macron
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn dinsdagochtend in een groot deel van de stad kanonschoten te horen. De saluutschoten zijn onderdeel van de welkomstceremonie voor de Franse president Emmanuel Macron en zijn vrouw Brigitte, die een tweedaags bezoek brengen aan Amsterdam.
In totaal gaat het om 42 schoten. De eerste 21 saluutschoten worden om 11.03 uur afgevuurd door het Franse oorlogsschip FS Normandie, dat op het IJ vaart. Daarna volgen er nog eens 21 schoten vanaf het Marineterrein, als antwoord. "Dit duurt bij elkaar vier minuten en zal in een groot deel van de stad te horen zijn. Schrik dus niet", waarschuwt de gemeente.
De politie verwacht dat vanwege de schoten meer meldingen binnen zullen komen. "Zeker nu veel mensen bezorgd zijn over de oorlog in Oekraïne, of zelf een oorlogssituatie hebben meegemaakt. Vlakbij het IJ en Marineterrein, op de kop van het Java-eiland, wonen verschillende vluchtelingen uit oorlogsgebieden. Het stadsdeel, de gemeentelijke opvang vluchtelingen en het COA proberen hen vooraf te informeren", aldus de gemeente.
Welkomstceremonie
De saluutschoten horen bij de officiële welkomstceremonie voor staatshoofden. De laatste keer was in november, toen de Italiaanse president een bezoek bracht aan de hoofdstad. "Dat een bezoekend staatshoofd een eigen oorlogsschip meeneemt, dat namens dat staatshoofd een saluut aan Nederland brengt, is heel uniek. Dat is recent niet meer gebeurd en zeker niet in Amsterdam." Er wordt geen munitie zoals kogels gebruikt, maar alleen kruit, oftewel 'losse flodders'.
Het afvuren van saluutschoten is een eeuwenoud gebruik met bepaalde protocollen. Zo zit er een precies aantal seconden tussen de schoten en verschilt het wie hoeveel schoten 'krijgt'. Zo krijgt een buitenlands staatshoofd dat Nederland bezoekt 21 schoten, en onze koning krijgt er 21 terug. De meeste saluutschoten worden afgevuurd bij de geboorte van een erfprins of -prinses, namelijk 105 schoten, aldus de gemeente.
Meer uit Binnenland
NUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
9 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.
9 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
10 uur geledenLEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
22 uur geleden