Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans schip vuurt saluutschoten af in Amsterdam bij bezoek Macron

Frans schip vuurt saluutschoten af in Amsterdam bij bezoek Macron

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn dinsdagochtend in een groot deel van de stad kanonschoten te horen. De saluutschoten zijn onderdeel van de welkomstceremonie voor de Franse president Emmanuel Macron en zijn vrouw Brigitte, die een tweedaags bezoek brengen aan Amsterdam.

In totaal gaat het om 42 schoten. De eerste 21 saluutschoten worden om 11.03 uur afgevuurd door het Franse oorlogsschip FS Normandie, dat op het IJ vaart. Daarna volgen er nog eens 21 schoten vanaf het Marineterrein, als antwoord. "Dit duurt bij elkaar vier minuten en zal in een groot deel van de stad te horen zijn. Schrik dus niet", waarschuwt de gemeente.

De politie verwacht dat vanwege de schoten meer meldingen binnen zullen komen. "Zeker nu veel mensen bezorgd zijn over de oorlog in Oekraïne, of zelf een oorlogssituatie hebben meegemaakt. Vlakbij het IJ en Marineterrein, op de kop van het Java-eiland, wonen verschillende vluchtelingen uit oorlogsgebieden. Het stadsdeel, de gemeentelijke opvang vluchtelingen en het COA proberen hen vooraf te informeren", aldus de gemeente.

Welkomstceremonie

De saluutschoten horen bij de officiële welkomstceremonie voor staatshoofden. De laatste keer was in november, toen de Italiaanse president een bezoek bracht aan de hoofdstad. "Dat een bezoekend staatshoofd een eigen oorlogsschip meeneemt, dat namens dat staatshoofd een saluut aan Nederland brengt, is heel uniek. Dat is recent niet meer gebeurd en zeker niet in Amsterdam." Er wordt geen munitie zoals kogels gebruikt, maar alleen kruit, oftewel 'losse flodders'.

Het afvuren van saluutschoten is een eeuwenoud gebruik met bepaalde protocollen. Zo zit er een precies aantal seconden tussen de schoten en verschilt het wie hoeveel schoten 'krijgt'. Zo krijgt een buitenlands staatshoofd dat Nederland bezoekt 21 schoten, en onze koning krijgt er 21 terug. De meeste saluutschoten worden afgevuurd bij de geboorte van een erfprins of -prinses, namelijk 105 schoten, aldus de gemeente.

Meer uit Binnenland

Rover en Translink slepen aanbieder dure ov-kaarten voor rechter

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.

21 minuten geleden
Treinverkeer van en naar Noord-Nederland ernstig verstoord

UTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.

48 minuten geleden
Treinhinder bij Zwolle door poging koperdiefstal nog tot middag

UTRECHT (ANP) - De treinhinder die is ontstaan door een poging tot koperdiefstal in Zwolle duurt naar verwachting nog tot het einde van maandagmiddag. In de NS-reisplanner, die maandagochtend vroeg is bijgewerkt, is te zien dat tot zeker 15.00 uur geen treinen rijden tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.

1 uur geleden
Dode bij aanrijding op A35 bij Hengelo

HENGELO (ANP) - Bij een aanrijding op de A35 bij Hengelo is een persoon overleden. Dat meldt de politie op X. De politie doet onderzoek, waardoor de snelweg vanaf Borne-West richting Enschede is afgesloten.

4 uur geleden
Gewonde door steekincident vlak bij treinstation Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - Op het Stationsplein in Den Bosch heeft in de nacht van zondag op maandag een steekincident plaatsgevonden. Rond 00.15 uur kreeg de politie een melding van een beroving, waarna een slachtoffer met steekwonden werd aangetroffen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie Oost-Brabant.

6 uur geleden
Koningspaar arriveert in Suriname voor staatsbezoek

PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn zondagavond rond 19.30 uur lokale tijd op de nationale luchthaven van Suriname aangekomen. Het koningspaar begint maandag in hoofdstad Paramaribo aan een driedaags staatsbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie.

7 uur geleden
Koperdiefstal verstoort treindienst van en naar Noord-Nederland

UTRECHT (ANP) - De treindienst van en naar Noord-Nederland is zeker tot eind maandagochtend verstoord door een poging tot koperdiefstal. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. In ieder geval tot eind maandagochtend rijden er geen treinen tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.

9 uur geleden