Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans schip vuurt saluutschoten af in Amsterdam bij bezoek Macron

Frans schip vuurt saluutschoten af in Amsterdam bij bezoek Macron

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn dinsdagochtend in een groot deel van de stad kanonschoten te horen. De saluutschoten zijn onderdeel van de welkomstceremonie voor de Franse president Emmanuel Macron en zijn vrouw Brigitte, die een tweedaags bezoek brengen aan Amsterdam.

In totaal gaat het om 42 schoten. De eerste 21 saluutschoten worden om 11.03 uur afgevuurd door het Franse oorlogsschip FS Normandie, dat op het IJ vaart. Daarna volgen er nog eens 21 schoten vanaf het Marineterrein, als antwoord. "Dit duurt bij elkaar vier minuten en zal in een groot deel van de stad te horen zijn. Schrik dus niet", waarschuwt de gemeente.

De politie verwacht dat vanwege de schoten meer meldingen binnen zullen komen. "Zeker nu veel mensen bezorgd zijn over de oorlog in Oekraïne, of zelf een oorlogssituatie hebben meegemaakt. Vlakbij het IJ en Marineterrein, op de kop van het Java-eiland, wonen verschillende vluchtelingen uit oorlogsgebieden. Het stadsdeel, de gemeentelijke opvang vluchtelingen en het COA proberen hen vooraf te informeren", aldus de gemeente.

Welkomstceremonie

De saluutschoten horen bij de officiële welkomstceremonie voor staatshoofden. De laatste keer was in november, toen de Italiaanse president een bezoek bracht aan de hoofdstad. "Dat een bezoekend staatshoofd een eigen oorlogsschip meeneemt, dat namens dat staatshoofd een saluut aan Nederland brengt, is heel uniek. Dat is recent niet meer gebeurd en zeker niet in Amsterdam." Er wordt geen munitie zoals kogels gebruikt, maar alleen kruit, oftewel 'losse flodders'.

Het afvuren van saluutschoten is een eeuwenoud gebruik met bepaalde protocollen. Zo zit er een precies aantal seconden tussen de schoten en verschilt het wie hoeveel schoten 'krijgt'. Zo krijgt een buitenlands staatshoofd dat Nederland bezoekt 21 schoten, en onze koning krijgt er 21 terug. De meeste saluutschoten worden afgevuurd bij de geboorte van een erfprins of -prinses, namelijk 105 schoten, aldus de gemeente.

Meer uit Binnenland

PvdA'er Heinhuis: bruine kroeg is officieel immaterieel erfgoed

AMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.

1 uur geleden
Telegraaf verwijdert passage uit stuk na onderzoek Bellingcat

AMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.

3 uur geleden
Politie doorzoekt woningen verdachten explosie synagoge Rotterdam

TILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.

4 uur geleden
Regels voor bouwen moeten simpeler, klinkt in verkiezingsdebat

DEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.

4 uur geleden
Koning Willem-Alexander belt met staatshoofden in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.

5 uur geleden
Bertram: gemeenten mogen lokale regels maken over staalslakken

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.

5 uur geleden
Aanhoudingen na explosie waren bij synagoge in Hillegersberg

ROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.

6 uur geleden