Frans pensioen minstens 1000 euro per maand
PARIJS (ANP/RTR) - De pensioengerechtigde leeftijd in Frankrijk blijft 62 jaar en iedereen die een volle carrière heeft gewerkt heeft recht op minstens 1000 euro per maand aan pensioen. Verder komt er één universeel systeem en worden op den duur speciale regelingen afgeschaft. De Franse premier Edouard Philippe heeft woensdag de pensioenplannen van de regering van Emmanuel Macron gepresenteerd.
Er blijven wel uitzonderingen op het algemene stelsel. Brandweermannen, militairen en politiemensen houden namelijk hun lagere pensioengerechtigde leeftijd.
Volgens Philippe is de tijd gekomen om het Franse stelsel te hervormen. Het systeem zal sterk veranderen maar solidariteit blijft de rode draad, aldus de premier. Volgens hem zullen werkende vrouwen de grote winnaar zijn van het nieuwe stelsel.
Eén pensioenstelsel
Franse media meldden woensdagochtend al dat Franse werkers die voor 1975 geboren zijn, niet onder het nieuwe pensioenregime zullen vallen. Voor iedereen die vanaf 2022 de arbeidsmarkt betreedt, gaat het hervormde stelsel wel gelden. De nieuwe regels gaan deels gelden voor Fransen die in 1975 geboren zijn. Zij krijgen er vanaf 2037 mee te maken.
Er is al diverse keren massaal gedemonstreerd tegen de hervormingen. Dinsdag deden nog 339.000 mensen mee aan een landelijk protest.
President Macron wil het ingewikkelde en voor sommige pensioengerechtigden erg gulle stelsel stroomlijnen en hervormen. Er moet geleidelijk één pensioenstelsel komen. Velen vrezen dat voorrechten en de soms erg lage pensioengerechtigde leeftijd gaan verdwijnen en dat ze straks langer moeten werken voor minder pensioen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
4 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
7 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
7 uur geleden