Frans pensioen minstens 1000 euro per maand
PARIJS (ANP/RTR) - De pensioengerechtigde leeftijd in Frankrijk blijft 62 jaar en iedereen die een volle carrière heeft gewerkt heeft recht op minstens 1000 euro per maand aan pensioen. Verder komt er één universeel systeem en worden op den duur speciale regelingen afgeschaft. De Franse premier Edouard Philippe heeft woensdag de pensioenplannen van de regering van Emmanuel Macron gepresenteerd.
Er blijven wel uitzonderingen op het algemene stelsel. Brandweermannen, militairen en politiemensen houden namelijk hun lagere pensioengerechtigde leeftijd.
Volgens Philippe is de tijd gekomen om het Franse stelsel te hervormen. Het systeem zal sterk veranderen maar solidariteit blijft de rode draad, aldus de premier. Volgens hem zullen werkende vrouwen de grote winnaar zijn van het nieuwe stelsel.
Eén pensioenstelsel
Franse media meldden woensdagochtend al dat Franse werkers die voor 1975 geboren zijn, niet onder het nieuwe pensioenregime zullen vallen. Voor iedereen die vanaf 2022 de arbeidsmarkt betreedt, gaat het hervormde stelsel wel gelden. De nieuwe regels gaan deels gelden voor Fransen die in 1975 geboren zijn. Zij krijgen er vanaf 2037 mee te maken.
Er is al diverse keren massaal gedemonstreerd tegen de hervormingen. Dinsdag deden nog 339.000 mensen mee aan een landelijk protest.
President Macron wil het ingewikkelde en voor sommige pensioengerechtigden erg gulle stelsel stroomlijnen en hervormen. Er moet geleidelijk één pensioenstelsel komen. Velen vrezen dat voorrechten en de soms erg lage pensioengerechtigde leeftijd gaan verdwijnen en dat ze straks langer moeten werken voor minder pensioen.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - Er is een vredesakkoord tussen de VS en Iran bereikt. Dat meldt de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif op X. Dit zal op 19 juni in Zwitserland door beide landen ondertekend worden.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt een hoge functionaris van Hezbollah te hebben gedood die ervan werd beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de ontvoering en moord van vijf Amerikaanse soldaten in Irak in 2007. Ali Mussa Daqduq werd vrijdag gedood bij een "precisieaanval" ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon, aldus het leger.
3 uur geledenBUTLER (ANP/RTR) - Door een vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat Missouri zijn twaalf mensen omgekomen. Volgens de staatspolitie gebeurde het ongeval nabij de Butler Memorial Airport.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR/DPA) - In Genève is een demonstratie tegen de aankomende G7-top uitgelopen op een confrontatie met de politie. Demonstranten gooiden met flessen, stenen, stukken beton en vuurwerk naar de politie, die reageerde met traangas en waterkanonnen.
4 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Bij een botsing tussen twee helikopters boven de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn zeker zes mensen om het leven gekomen, meldt de brandweer.
4 uur geledenBERN (ANP) - Er komt geen bevolkingslimiet in Zwitserland. De Zwitserse bevolking heeft een voorstel daartoe verworpen in een referendum. 55 procent stemde tegen het plan.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen en geweervuur hebben zondag minstens zes Palestijnen in de Gazastrook het leven gekost, aldus lokale gezondheidsfunctionarissen.
7 uur geleden