Frans parlement stemt tegen omstreden migratiewet van Macron
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een omstreden migratiewet van de regering weggestemd. Dat is een grote tegenslag voor president Emmanuel Macron. Zijn binnenlandminister Gérald Darmanin heeft na de stemming zijn ontslag aangeboden, maar dat heeft Macron niet geaccepteerd.
De bedoeling van de wet was om de asielprocedure te versnellen en ongedocumenteerden sneller toe te staan om te werken in Frankrijk. Tegelijkertijd zouden migranten sneller kunnen worden uitgezet als ze gevaarlijk worden geacht en kunnen migranten moeilijker hun gezinnen naar Frankrijk halen.
Zowel links als rechts had kritiek op de wet. Sommigen vonden dat de wet te streng was, anderen wilden juist veel hardere maatregelen nemen om de asielinstroom te beperken. De radicaal-rechtse Marine Le Pen is blij dat het voorstel is weggestemd en zegt dat de Fransen nu worden beschermd voor een "migratiegolf". De links-radicale Jean-Luc Mélenchon riep Darmanin op om op te stappen na het klappen van de wet. Macron wil daar niets van weten en vraagt zijn minister met nieuwe ideeën te komen om de obstakels voor de wet te overwinnen.
De wet moet nu worden aangepast om toch aangenomen te worden, maar er wordt in Franse media ook al gespeculeerd dat de regering dat niet zal doen. Macron kan via een artikel in de grondwet het parlement omzeilen, zoals hij ook deed om de omstreden pensioenwet aangenomen te krijgen. Dat is een weinig populaire maatregel en daarom is het de vraag of Macron die weer zou willen gebruiken. Het parlement zou dan namelijk met een motie van wantrouwen kunnen komen.
Meer uit Buitenland
CAMBRIDGE (ANP) - Margaret Hamilton, de baanbrekende onderzoekster die hielp het vakgebied software-engineering te creëren en wier code de Apollo-astronauten van NASA op de maan liet landen, is overleden. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder CNN. Ze werd 90 jaar.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) enkele dagen geleden opdracht gegeven de voorbereidingen af te ronden om de grootschalige gevechtsoperaties in Iran te hervatten, zeggen Amerikaanse functionarissen tegen Axios.
18 minuten geledenZEIST (ANP) - De wereldwijde soortenrijkdom blijft "in een alarmerend tempo" achteruitgaan, concludeert het Wereld Natuur Fonds (WWF) in een nieuwe editie van het Living Planet Report. In ruim een halve eeuw zijn populaties wilde dieren gemiddeld met 73 procent ingekrompen. Toch ziet het WWF ook hoopvolle ontwikkelingen.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) is bezorgd over de opzet van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034) en waarschuwt voor het gevaar van nieuwe schulden. De financiële waakhond van de EU meldt die zorgen bij de presentatie van een rapport over de begroting van 2025.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat donderdag de National Medal of Science uitreiken aan SpaceX-topman Elon Musk. Dat meldt het Witte Huis. De medaille is de hoogste onderscheiding voor wetenschappers en ingenieurs in het land.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tegen de gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw komen nieuwe aanklachten, meldt de Amerikaanse nieuwssite CNN. Het zou gaan om onder meer de vermeende marteling van Amerikanen die vastzaten in Venezuela toen Maduro daar aan de macht was.
4 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Saudische autoriteiten zeggen dat er drie mensen zijn omgekomen bij luchtaanvallen op internationale vliegvelden. Onder meer de luchthaven van de hoofdstad Riyad is geraakt. De Jemenitische Houthi's hebben de aanvallen opgeëist.
4 uur geleden