Frans parlement stemt tegen omstreden migratiewet van Macron
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een omstreden migratiewet van de regering weggestemd. Dat is een grote tegenslag voor president Emmanuel Macron. Zijn binnenlandminister Gérald Darmanin heeft na de stemming zijn ontslag aangeboden, maar dat heeft Macron niet geaccepteerd.
De bedoeling van de wet was om de asielprocedure te versnellen en ongedocumenteerden sneller toe te staan om te werken in Frankrijk. Tegelijkertijd zouden migranten sneller kunnen worden uitgezet als ze gevaarlijk worden geacht en kunnen migranten moeilijker hun gezinnen naar Frankrijk halen.
Zowel links als rechts had kritiek op de wet. Sommigen vonden dat de wet te streng was, anderen wilden juist veel hardere maatregelen nemen om de asielinstroom te beperken. De radicaal-rechtse Marine Le Pen is blij dat het voorstel is weggestemd en zegt dat de Fransen nu worden beschermd voor een "migratiegolf". De links-radicale Jean-Luc Mélenchon riep Darmanin op om op te stappen na het klappen van de wet. Macron wil daar niets van weten en vraagt zijn minister met nieuwe ideeën te komen om de obstakels voor de wet te overwinnen.
De wet moet nu worden aangepast om toch aangenomen te worden, maar er wordt in Franse media ook al gespeculeerd dat de regering dat niet zal doen. Macron kan via een artikel in de grondwet het parlement omzeilen, zoals hij ook deed om de omstreden pensioenwet aangenomen te krijgen. Dat is een weinig populaire maatregel en daarom is het de vraag of Macron die weer zou willen gebruiken. Het parlement zou dan namelijk met een motie van wantrouwen kunnen komen.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven andere landen hebben in een gezamenlijke verklaring hun steun uitgesproken voor het Internationaal Strafhof (ICC). De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht landen "betreuren en zijn het zeer oneens" met de Amerikaanse aankondiging nieuwe sancties op te leggen aan het in Den Haag gevestigde hof.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op Belgisch initiatief spreken de Europese ministers van Buitenlandse Zaken maandag over de aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Dat meldt de minister van Buitenlandse Zaken van dat land, Maxime Prévot, op X.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hekelt de vrijdag aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). In een verklaring noemt de Commissie het "diep te betreuren dat de Verenigde Staten de intentie heeft medegedeeld om sancties op te leggen".
2 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval in het zuiden van Soedan zijn 26 vrouwen en vier kinderen om het leven gekomen, melden ooggetuigen en de lokale gouverneur. De aanval zou zijn uitgevoerd door de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), die al jaren een oorlog uitvechten met het regeringsleger.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen nieuwe sancties op aan het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Dat blijkt uit een verklaring die is ingezien door persbureau Reuters. "We zullen transacties met dit schurkachtige hof verbieden, hen afsnijden van middelen en hun vermogen om te functioneren aan banden leggen", aldus de verklaring.
3 uur geledenNEURENBERG (ANP) - Nobelprijswinnares Navanethem Pillay heeft wereldleiders gewezen op hun juridische verplichtingen. "Mijn boodschap aan politieke leiders is dat jullie de verplichting hebben om mensenrechten te beschermen en af te zien van oorlog", zei ze tijdens een persconferentie.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft hard uitgehaald naar het besluit om de Nobelprijs voor de Vrede toe te kennen aan Navanethem Pillay. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken legitimeert dit "haat tegen Israël" en "applaudisseert Joseph Goebbels zeker vanuit de hel", verwijzend naar de Duitse propagandaminister tijdens de Tweede Wereldoorlog.
5 uur geleden