Frans parlement buigt zich over omstreden pensioenhervorming
PARIJS (ANP) - Het Franse parlement begint maandag met de behandeling van de omstreden hervorming van het versnipperde pensioenstelsel. Sinds 5 december wordt er fel actie tegen gevoerd. Het stelsel is geregeld per beroepsgroep en bepaalde groepen, zoals bijvoorbeeld bij de staatsspoorwegen, hebben riante regelingen. De pensioengerechtigde leeftijd ligt relatief laag in bepaalde beroepen.
Maar de regering van president Macron wil op den duur van de 42 verschillende stelsels af. Ze wil het niet alleen stroomlijnen vanwege de onoverzichtelijkheid, maar ook om ervoor te zorgen dat iedere gepensioneerde lang genoeg gewerkt heeft om de pensioenen te kunnen betalen. De gemiddelde pensioengerechtigde leeftijd stijgt dan iets in het nieuwe stelsel.
In de parlementaire commissie die over het wetsvoorstel gaat, zijn tienduizenden amendementen ingediend om het proces te saboteren. Maandag ligt dus voor het gemak het origineel van de regering ter tafel. Een eerste stemming wordt in maart verwacht. Vakbonden hebben een staking aangekondigd in het openbaar vervoer in en rond Parijs. Maar volgens Franse media is de actiebereidheid inmiddels gering en heeft het ov er maandag weinig last van.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
2 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
10 uur geleden