Frans parlement buigt zich over omstreden pensioenhervorming
PARIJS (ANP) - Het Franse parlement begint maandag met de behandeling van de omstreden hervorming van het versnipperde pensioenstelsel. Sinds 5 december wordt er fel actie tegen gevoerd. Het stelsel is geregeld per beroepsgroep en bepaalde groepen, zoals bijvoorbeeld bij de staatsspoorwegen, hebben riante regelingen. De pensioengerechtigde leeftijd ligt relatief laag in bepaalde beroepen.
Maar de regering van president Macron wil op den duur van de 42 verschillende stelsels af. Ze wil het niet alleen stroomlijnen vanwege de onoverzichtelijkheid, maar ook om ervoor te zorgen dat iedere gepensioneerde lang genoeg gewerkt heeft om de pensioenen te kunnen betalen. De gemiddelde pensioengerechtigde leeftijd stijgt dan iets in het nieuwe stelsel.
In de parlementaire commissie die over het wetsvoorstel gaat, zijn tienduizenden amendementen ingediend om het proces te saboteren. Maandag ligt dus voor het gemak het origineel van de regering ter tafel. Een eerste stemming wordt in maart verwacht. Vakbonden hebben een staking aangekondigd in het openbaar vervoer in en rond Parijs. Maar volgens Franse media is de actiebereidheid inmiddels gering en heeft het ov er maandag weinig last van.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.
44 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.
51 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
14 uur geleden