Frans parlement buigt zich over omstreden pensioenhervorming
PARIJS (ANP) - Het Franse parlement begint maandag met de behandeling van de omstreden hervorming van het versnipperde pensioenstelsel. Sinds 5 december wordt er fel actie tegen gevoerd. Het stelsel is geregeld per beroepsgroep en bepaalde groepen, zoals bijvoorbeeld bij de staatsspoorwegen, hebben riante regelingen. De pensioengerechtigde leeftijd ligt relatief laag in bepaalde beroepen.
Maar de regering van president Macron wil op den duur van de 42 verschillende stelsels af. Ze wil het niet alleen stroomlijnen vanwege de onoverzichtelijkheid, maar ook om ervoor te zorgen dat iedere gepensioneerde lang genoeg gewerkt heeft om de pensioenen te kunnen betalen. De gemiddelde pensioengerechtigde leeftijd stijgt dan iets in het nieuwe stelsel.
In de parlementaire commissie die over het wetsvoorstel gaat, zijn tienduizenden amendementen ingediend om het proces te saboteren. Maandag ligt dus voor het gemak het origineel van de regering ter tafel. Een eerste stemming wordt in maart verwacht. Vakbonden hebben een staking aangekondigd in het openbaar vervoer in en rond Parijs. Maar volgens Franse media is de actiebereidheid inmiddels gering en heeft het ov er maandag weinig last van.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in het Zwitserse Genève is voorbij, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar. Ze praten woensdag verder, opnieuw onder bemiddeling van de Verenigde Staten.
46 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran hebben de Iraanse autoriteiten een herdenkingsceremonie gehouden voor de duizenden mensen die omkwamen bij de protesten in dat land de afgelopen weken. De herdenking werd gehouden in de Imam Khomeini Mosalla-moskee, het grootste islamitische gebedshuis in Teheran. Tijdens de herdenking waren nationalistische liederen te horen en werd "dood aan Amerika" en "dood aan Israël" geroepen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Buitenlandminister Gideon Saar neemt donderdag namens Israël deel aan de eerste bijeenkomst van de zogenoemde Vredesraad van Donald Trump. Landen die deelnemen aan die onlangs opgerichte organisatie van de Amerikaanse president, komen in Washington samen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Iran en de VS zijn een pad naar een deal ingeslagen. Dat zegt de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi in Genève, waar de landen onder leiding van bemiddelaar Oman spraken over de Iraanse nucleaire ambities.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, heeft dinsdag van de Belgische regering te verstaan gekregen dat elke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van België in strijd is met de diplomatieke basisregels. Hij is "herinnerd aan de rol en de beperkingen van een ambassadeur die in België is geaccrediteerd", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag in een persbericht.
4 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR/AFP) - Vijf tieners van 14 tot 18 jaar zijn om het leven gekomen door een brand in een appartementencomplex in Catalonië. Enkele anderen raakten lichtgewond, aldus Spaanse media inclusief het Catalaanse dagblad El Periódico.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft stilgestaan bij de dood van de Amerikaanse burgerrechtenactivist en predikant Jesse Jackson (84). In een bericht op Truth Social noemt hij Jackson iemand met "persoonlijkheid, doorzettingsvermogen en 'straatwijsheid'" en iemand die "werkelijk van de mensen hield".
5 uur geleden