Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frans links blok verdeeld over wie premier moet worden

Frans links blok verdeeld over wie premier moet worden

PARIJS (ANP) - Het Franse linkse blok dat eerder deze maand verrassend de parlementsverkiezingen won, is er nog niet in geslaagd gezamenlijk een premierskandidaat te kiezen. Het uiterst linkse La France Insoumise kondigde aan de onderhandelingen stop te zetten.

De socialisten, de communisten en de groene Les Écologists hebben zich volgens Franse media al wel achter een kandidaat geschaard. Het zou mogelijk gaan om de socialistische voorman Olivier Faure, maar dat lijkt voor La France Insoumise geen acceptabele keuze. De uiterst linkse partij beschuldigt de socialisten ervan een "politieke blokkade" te vormen, omdat die partij vast zou willen houden aan Faure.

Het linkse blok, het Nieuw Volksfront, probeert na de verkiezingsuitslag een regering te vormen. Het blok bestaat uit veel grote en kleine partijen met behoorlijk uiteenlopende standpunten. Bovendien hebben ze geen meerderheid in het parlement, wat regeren lastig zal maken.

Volgens Franse media zal de Franse regering dinsdag haar ontslag indienen en moet president Emmanuel Macron daarna een nieuwe premier vragen een regering te vormen. Normaal gesproken wordt de premier gekozen uit de grootste partij, maar Macron lijkt te hopen dat het linkse blok uit elkaar zal vallen. Hij riep middenpartijen vorige week op samen te werken, zodat zowel uiterst rechts als uiterst links niet aan de macht kan komen.

Meer uit Buitenland

Zelensky vervangt hoofd veiligheidsdienst

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat het hoofd van de veiligheidsdienst SBOe, Vasyl Maljoek, vervangen. In een bericht op X bedankt Zelensky hem voor zijn inzet en schrijft hij dat Maljoek zich voortaan meer gaat bezighouden met "asymmetrische operaties" tegen Rusland: "Dat is waar Vasyl op zijn sterkst is."

58 minuten geleden
Nog 83 gewonden van brand Crans-Montana in het ziekenhuis

CRANS-MONTANA (ANP) - Na de nieuwjaarsbrand in een Zwitserse bar liggen nog 83 mensen in het ziekenhuis, meldt de politie. In totaal waren er 116 gewonden en de autoriteiten hebben die nu allemaal geïdentificeerd. Eerder werd al gemeld dat alle veertig doden waren geïdentificeerd.

1 uur geleden
Honderden toeristen vast op Jemenitisch eiland

SOCOTRA (ANP/AFP) - Honderden toeristen zitten vast op het Jemenitische eiland Socotra, voor de kust van Djibouti. Volgens de plaatsvervangend gouverneur van het eiland gaat het om meer dan vierhonderd mensen van wie de vlucht is opgeschort.

1 uur geleden
Brussel ziet situatie in Venezuela ook als 'kans' voor democratie

BRUSSEL (ANP) - Brussel ziet de situatie in Venezuela ook als "kans voor een democratische transitie, geleid door het Venezolaanse volk", stelt een woordvoerder van de Europese Commissie. Dit weekend pleegden de Verenigde Staten een militaire interventie in het land, namen president Nicolás Maduro gevangen en brachten hem naar de VS voor een rechtszaak.

1 uur geleden
Tien mensen veroordeeld voor online lastigvallen Brigitte Macron

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Frankrijk zijn tien mensen veroordeeld voor het online lastigvallen van Brigitte Macron, de vrouw van president Emmanuel Macron. Ze noemden haar onder meer een pedofiel omdat ze 24 jaar ouder is dan haar echtgenoot en verspreidden het nepnieuws dat ze een transpersoon zou zijn.

2 uur geleden
EU staat achter soevereiniteit Groenland na dreiging Trump

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie blijft achter de nationale soevereiniteit van Groenland staan, ook na nieuwe dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het eiland te annexeren. "We hebben dit eerder al gehoord, we houden vast aan wat we hier eerder over hebben gezegd", zei een woordvoerder van de Europese Commissie.

3 uur geleden
Zwitserse Bondsraad bevriest Maduro's tegoeden

BERN (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland bevriest de tegoeden van de door de VS gevangengenomen Venezolaanse gewezen president Nicolás Maduro. Dat besluit is genomen door de zogenoemde Bondsraad, de hoogste uitvoerende macht in Zwitserland.

3 uur geleden