Frans links blok schaart zich achter communist als voorzitter
PARIJS (ANP) - Het Franse linkse blok dat de verkiezingen verrassend won, het Nieuw Volksfront, heeft een gezamenlijke kandidaat gekozen om voorzitter te worden van het parlement. De communist André Chassaigne moet het nieuwe uithangbord van de Nationale Assemblée worden.
Het Nieuw Volksfront werd bij de verkiezingen eerder deze maand de grootste, maar sindsdien zijn de partijen vooral verdeeld. Ze hebben bijvoorbeeld nog niet besloten wie de premierskandidaat moet worden. Het radicaal-linkse La France Insoumise liep zelfs weg uit de onderhandelingen, omdat de socialisten wilden vasthouden aan hun eigen kandidaat.
Het is nog niet zeker of het linkse blok een regering kan vormen. Het Nieuw Volksfront behaalde geen meerderheid in het parlement en president Emmanuel Macron heeft middenpartijen opgeroepen om samen te werken, zodat de uiterste politieke flanken buiten de macht gehouden kunnen worden, zoals La France Insoumise.
Het parlement komt donderdag voor het eerst bijeen in de nieuwe samenstelling en kiest dan een voorzitter. Chassaigne neemt het onder meer op tegen de vorige voorzitter, Yaël Braun-Pivet van Macrons partij.
Meer uit Buitenland
POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
31 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
2 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
5 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
5 uur geleden