Frans energieconcern wil kerncentrale bouwen in Nederland
PARIJS (ANP) - Het Franse energieconcern EDF is "zeer geïnteresseerd" in het bouwen van een nieuwe kerncentrale in Nederland. Dat heeft een topman van het concern gezegd in gesprek met het AD.
"Nederland heeft al ruim een jaar onze warme belangstelling. Wij volgen de maatschappelijke en parlementaire discussie op de voet", geeft Vakis Ramany, vicepresident van EDF en verantwoordelijk voor de nieuwe, internationale nucleaire projecten van het bedrijf, aan in de krant. "We hebben vorig jaar op de algemene conferentie van het Internationaal Atoom Energie Agentschap in Wenen met enkele vertegenwoordigers van jullie regering gesproken en contact gehouden."
De Fransen dachten tien jaar terug al aan het bouwen van een tweede kerncentrale bij Borssele. Maar omdat de energiemarkt instortte is het daar nooit van gekomen. "We kennen Borssele dus goed. Maar het is aan jullie regering om een plek aan te wijzen. Wij vinden het vooral belangrijk dat de mensen in de omgeving het zien zitten."
Boost
Ramany ging in de krant ook in op een eerder dit jaar voorgesteld plan van de VVD in Noord-Brabant om een kerncentrale naar de provincie te halen. "Wij houden dat in de gaten. Ik snap het goed. Een kerncentrale zorgt voor investeringen en banen, het is een enorme boost voor de lokale economie."
Ook zou de komst van een kerncentrale in de ogen van EDF kunnen helpen bij het behalen van de klimaatdoelstellingen. Vanwege die doelen dient het gebruik van fossiele energie vervangen te worden door alternatieven waarbij er niet massaal broeikasgassen worden uitgestoten. Overigens vindt EDF het wel belangrijk dat er eerst goede afspraken gemaakt worden met de regering over de prijs van de energie die een eventueel te bouwen kerncentrale zou gaan leveren.
Mocht de Nederlandse overheid het inderdaad mogelijk maken voor EDF om een kerncentrale aan te leggen, kan het nog jaren duren voor de centrale in bedrijf is. Dat hele proces duurt volgens Ramany al gauw tien tot vijftien jaar, geeft hij aan in het AD. EDF heeft in Frankrijk achttien kerncentrales. Daarnaast werkt het bedrijf aan de komst van een nieuwe generatie veilige centrales in diverse landen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel zette in het tweede kwartaal van dit jaar gemiddeld 3,1 procent meer om dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek). Het aantal verkochte spullen of voedingsmiddelen nam op jaarbasis met 2,5 procent toe.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met winsten de handel uitgegaan. Daarbij waren tech- en chipaandelen weer in trek na koersverliezen een dag eerder. Dalende olieprijzen zorgden voor enige opluchting bij de obligatiehandel.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol zegt donderdag weer te overleggen met vakbonden over de werkomstandigheden van beveiligers op de luchthaven. Beveiligers hielden dinsdag drie werkonderbrekingen van een kwartier, uit onvrede over de werkomstandigheden. Volgens een woordvoerder van Schiphol moesten reizigers kort na de acties zo'n 20 minuten wachten.
10 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Banco BPM heeft met scepsis gereageerd op het ongevraagde overnamebod van Banca Monte dei Paschi di Siena. De financieel dienstverlener wees erop dat het bod in aandelen van 25,3 miljard geen premie bevat voor aandeelhouders van Banco BPM.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een klein verlies gesloten, vooral door een koersdaling van chipbedrijf Besi. De chiptoeleverancier sloot de rij nadat er tegenvallend nieuws vanuit Zuid-Korea werd gepubliceerd.
13 uur geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada heeft importheffingen aangekondigd op Amerikaanse goederen met een waarde van omgerekend 27,6 miljard Canadese dollar (17 miljard euro). Daarmee vergeldt het land de heffingen die de regering-Trump invoerde voor Canadese waren "dollar voor dollar", meldde de regering. De heffingen zijn onder andere gericht op staal, zuivel, landbouwmachines en elektronica.
14 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Agentschap voor Gegevensbescherming (ANPD) heeft TikTok een boete van omgerekend 25 miljoen euro opgelegd. Volgens de instantie heeft het socialemediabedrijf gegevens van kinderen en jongeren onrechtmatig verwerkt.
14 uur geleden