Frans EDF herstart voor de winter alle kernreactoren
PARIJS (ANP/RTR) - Het Franse staatsbedrijf EDF start al zijn kernreactoren weer op. Momenteel is meer dan de helft van de reactoren (32 van de 56) gesloten vanwege onderhoud of technische problemen. Deze winter moeten ze weer allemaal in gebruik zijn.
De Franse minister van Energie, Agnes Pannier-Runacher, zei na een speciale kabinetsvergadering dat EDF toegezegd heeft dat de reactoren voor het begin van de winter weer operationeel zijn. De Franse president Emmanuel Macron riep de ministers bij elkaar om over de situatie op de energiemarkt te praten. Daarbij is ook gesproken over stappen om het verbruik te verminderen. Ook zijn noodplannen besproken mocht het land met tekorten te maken krijgen.
De Franse elektriciteitsprijzen zijn tot historische hoogten gestegen na de Russische inval in Oekraïne en de sancties tegen Moskou. Op de markt leeft de vrees dat Frankrijk, ooit Europa's grootste exporteur van elektriciteit, deze winter misschien niet genoeg kernenergie zal produceren om andere landen in Europa te helpen met de zoektocht naar alternatieven voor Russisch gas. Mogelijk moet Frankrijk zelfs rantsoeneren om aan zijn eigen behoeften te voldoen.
Pannier-Runacher zei dat de Franse gasopslagplaatsen momenteel voor 92 procent gevuld zijn. Wel zijn de Russische gasleveringen momenteel op een dieptepunt, maar nog niet volledig gestopt. De energiesituatie is ernstig, maar we nemen alle mogelijke maatregelen om de winter door te komen", zei ze.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
43 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
9 uur geleden