Frankrijk wil nog meer nieuwe kerncentrales
PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk wil meer nieuwe kerncentrales bouwen dan eerder gepland. De vraag of dat haalbaar is, heeft energieminister Agnès Pannier-Runacher bij de energiesector neergelegd, zei ze in zakenkrant Les Echos.
Eerder zei Frankrijk al aan maximaal veertien nieuwe kerncentrales te denken, zes geplande en mogelijk nog acht. Maar nu wil het land er dus nog meer. "Ik heb de sector duidelijk gevraagd: kunnen jullie meer dan veertien reactoren bouwen tot 2050?" Pas als die vraag beantwoord is, wil Pannier-Runacher verder kijken. "Onze energiemix moet gebaseerd zijn op de realiteit, wetenschappelijke en industriële realiteit", aldus de minister. "We kunnen de energiemix niet alleen op ideologie baseren."
Om in 2050 CO2-neutraal te zijn is veel meer elektriciteit nodig dan nu, gaf Pannier-Runacher aan. "Ik moet de beperkingen aangeven over hoeveel energie we extra kunnen produceren met zonne-energie en windparken op zee en kernenergie, zodat het parlement de beste keuzes kan maken."
Verhogen productie
De minister heeft elektriciteitsbedrijf EDF, dat op het punt staat om weer volledig genationaliseerd te worden, al gevraagd om meer kernenergie te produceren. Daarvoor moet het nutsbedrijf kijken of de huidige kerncentrales efficiënter kunnen werken.
Frankrijk is, na de Verenigde Staten, de tweede producent van kernenergie ter wereld. Het land heeft 56 kerncentrales. Het parlement behandelt momenteel een wetsvoorstel om de procedure voor de aanleg van nieuwe kerncentrales te verkorten. Over vier jaar moet dan de bouw van de eerste nieuwe reactoren beginnen.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
14 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
15 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
18 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
21 uur geleden