Frankrijk vindt huidige vorm Mercosur-deal 'onaanvaardbaar'
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Het voorlopige handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur is in zijn huidige vorm voor de Franse president Emmanuel Macron nog altijd "onaanvaardbaar". Het kantoor van de president kwam met die verklaring terwijl de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in Uruguay is voor onderhandelingen over een vrijhandelsverdrag. Daar wordt al 25 jaar over gepraat, maar het kwam nooit tot een akkoord.
Macron heeft tegen Von der Leyen gezegd dat Frankrijk de deal in zijn huidige vorm niet kan accepteren. Von der Leyen is positief gestemd over het sluiten van het handelsverdrag met Mercosur, dat bestaat uit Argentinië, Brazilië, Uruguay, Paraguay en sinds kort ook Bolivia. "De finish is in zicht", schreef ze eerder op donderdag op X.
De deal, die door de meeste Zuid-Amerikaanse landen wordt gesteund, wordt binnen de EU sterk gepromoot door Duitsland en Spanje. Maar boeren in onder andere Frankrijk vrezen oneerlijke concurrentie uit Zuid-Amerika, omdat bijvoorbeeld de milieuvereisten daar minder streng zouden zijn.
Gemengd akkoord
Het 'nee' van Frankrijk betekent niet meteen dat er geen overeenkomst komt. Afhankelijk van het type handelsakkoord dat de Europese Commissie vrijdag hoopt te sluiten met de landen van Mercosur, geldt een ander proces van instemming door de EU-lidstaten. Daarbij zijn grofweg twee mogelijkheden. Het is nog niet duidelijk welk type akkoord wordt gesloten.
Bij een internationaal handelsverdrag dat niet direct raakt aan de bevoegdheden van een lidstaat, is een zogeheten gekwalificeerde meerderheid van de EU-lidstaten nodig die instemt met het resultaat. Dat betekent dat minstens vijftien lidstaten, die samen ten minste 65 procent van de totale EU-bevolking vertegenwoordigen, eens zijn met het akkoord.
De tweede optie is dat er een gemengd akkoord wordt gesloten, dat wel aan de bevoegdheden van de lidstaten raakt. In dat geval moeten alle 27 lidstaten instemmen en daarna moeten alle nationale parlementen het akkoord ratificeren.
Meer uit Buitenland
KRAKAU (ANP/RTR/AFP) - Door een schietpartij in het centrum van Krakau zijn zeker vijf doden en ruim tien gewonden gevallen, meldt de Poolse politie.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft Noord-Koreaanse raketten gebruikt bij aanvallen op Oekraïne. Dat stelt president Volodymyr Zelensky in een bericht op X over aanvallen van afgelopen nacht. Zelensky schrijft dat projectielen van het type KN-23 zijn gebruikt bij het beschieten van de energiesector.
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Duizenden manschappen uit Syrië worden ingezet in Jemen en Saudi-Arabië om te helpen bij de strijd tegen de Houthi's. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau AFP.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP) - Reza Pahlavi, de zoon van de verdreven sjah van Iran, heeft zaterdag ondanks protesten een "Vrijheidsprijs" in ontvangst genomen in het Duitse Frankfurt. Hij werd door duizenden aanhangers toegejuicht, terwijl critici de feestelijkheden veroordeelden.
2 uur geledenCHRISTCHURCH (ANP/RTR/AFP) - De parlementsverkiezingen in Nieuw-Zeeland zijn uitgelopen op een nek-aan-nekrace. In voorlopige uitslagen hadden de conservatieve regeringspartij National Party en de linkse oppositiepartij Labour allebei ongeveer 29 procent van de kiezers achter zich. Het verschil bedroeg enkele duizenden stemmen.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP/RTR) - De Maleisische vorst Ibrahim heeft justitie in zijn land gewaarschuwd nadat een koninklijk pardon voor de veroordeelde oud-premier Najib Razak niet was uitgevoerd. Hij mocht de rest van zijn gevangenisstraf onder huisarrest uitzitten na het betalen van een boete, maar zijn vrijlating uit de gevangenis is daarna geblokkeerd.
4 uur geledenROME (ANP) - Privégegevens van de Italiaanse minister en vicepremier Antonio Tajani en van familieleden van de politicus zijn gedeeld op het darkweb. Dat maakt de politicus zelf bekend in een bericht op X.
5 uur geleden