Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk vindt huidige vorm Mercosur-deal 'onaanvaardbaar'

Frankrijk vindt huidige vorm Mercosur-deal 'onaanvaardbaar'

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Het voorlopige handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur is in zijn huidige vorm voor de Franse president Emmanuel Macron nog altijd "onaanvaardbaar". Het kantoor van de president kwam met die verklaring terwijl de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in Uruguay is voor onderhandelingen over een vrijhandelsverdrag. Daar wordt al 25 jaar over gepraat, maar het kwam nooit tot een akkoord.

Macron heeft tegen Von der Leyen gezegd dat Frankrijk de deal in zijn huidige vorm niet kan accepteren. Von der Leyen is positief gestemd over het sluiten van het handelsverdrag met Mercosur, dat bestaat uit Argentinië, Brazilië, Uruguay, Paraguay en sinds kort ook Bolivia. "De finish is in zicht", schreef ze eerder op donderdag op X.

De deal, die door de meeste Zuid-Amerikaanse landen wordt gesteund, wordt binnen de EU sterk gepromoot door Duitsland en Spanje. Maar boeren in onder andere Frankrijk vrezen oneerlijke concurrentie uit Zuid-Amerika, omdat bijvoorbeeld de milieuvereisten daar minder streng zouden zijn.

Gemengd akkoord

Het 'nee' van Frankrijk betekent niet meteen dat er geen overeenkomst komt. Afhankelijk van het type handelsakkoord dat de Europese Commissie vrijdag hoopt te sluiten met de landen van Mercosur, geldt een ander proces van instemming door de EU-lidstaten. Daarbij zijn grofweg twee mogelijkheden. Het is nog niet duidelijk welk type akkoord wordt gesloten.

Bij een internationaal handelsverdrag dat niet direct raakt aan de bevoegdheden van een lidstaat, is een zogeheten gekwalificeerde meerderheid van de EU-lidstaten nodig die instemt met het resultaat. Dat betekent dat minstens vijftien lidstaten, die samen ten minste 65 procent van de totale EU-bevolking vertegenwoordigen, eens zijn met het akkoord.

De tweede optie is dat er een gemengd akkoord wordt gesloten, dat wel aan de bevoegdheden van de lidstaten raakt. In dat geval moeten alle 27 lidstaten instemmen en daarna moeten alle nationale parlementen het akkoord ratificeren.

Meer uit Buitenland

Dodental bomaanslag op verkeersweg Colombia omhoog

BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.

7 minuten geleden
Rivalen Netanyahu gaan samen volgende verkiezingen Israël in

JERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.

2 uur geleden
President Israël stuurt aan op schikking in strafzaak Netanyahu

JERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.

4 uur geleden
Justitiechef: Trump was waarschijnlijk ook doelwit schutter

WASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.

5 uur geleden
Von der Leyen spreekt met Trump na aanval op mediagala

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."

5 uur geleden
Rusland bedankt Noord-Korea voor 'bevrijding van Koersk'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.

6 uur geleden
Rutte veroordeelt schietincident op Correspondents' Dinner

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."

7 uur geleden