Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk vindt huidige vorm Mercosur-deal 'onaanvaardbaar'

Frankrijk vindt huidige vorm Mercosur-deal 'onaanvaardbaar'

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Het voorlopige handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur is in zijn huidige vorm voor de Franse president Emmanuel Macron nog altijd "onaanvaardbaar". Het kantoor van de president kwam met die verklaring terwijl de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in Uruguay is voor onderhandelingen over een vrijhandelsverdrag. Daar wordt al 25 jaar over gepraat, maar het kwam nooit tot een akkoord.

Macron heeft tegen Von der Leyen gezegd dat Frankrijk de deal in zijn huidige vorm niet kan accepteren. Von der Leyen is positief gestemd over het sluiten van het handelsverdrag met Mercosur, dat bestaat uit Argentinië, Brazilië, Uruguay, Paraguay en sinds kort ook Bolivia. "De finish is in zicht", schreef ze eerder op donderdag op X.

De deal, die door de meeste Zuid-Amerikaanse landen wordt gesteund, wordt binnen de EU sterk gepromoot door Duitsland en Spanje. Maar boeren in onder andere Frankrijk vrezen oneerlijke concurrentie uit Zuid-Amerika, omdat bijvoorbeeld de milieuvereisten daar minder streng zouden zijn.

Gemengd akkoord

Het 'nee' van Frankrijk betekent niet meteen dat er geen overeenkomst komt. Afhankelijk van het type handelsakkoord dat de Europese Commissie vrijdag hoopt te sluiten met de landen van Mercosur, geldt een ander proces van instemming door de EU-lidstaten. Daarbij zijn grofweg twee mogelijkheden. Het is nog niet duidelijk welk type akkoord wordt gesloten.

Bij een internationaal handelsverdrag dat niet direct raakt aan de bevoegdheden van een lidstaat, is een zogeheten gekwalificeerde meerderheid van de EU-lidstaten nodig die instemt met het resultaat. Dat betekent dat minstens vijftien lidstaten, die samen ten minste 65 procent van de totale EU-bevolking vertegenwoordigen, eens zijn met het akkoord.

De tweede optie is dat er een gemengd akkoord wordt gesloten, dat wel aan de bevoegdheden van de lidstaten raakt. In dat geval moeten alle 27 lidstaten instemmen en daarna moeten alle nationale parlementen het akkoord ratificeren.

Meer uit Buitenland

Oekraïne: Starlink-terminals van Rusland uitgezet

KYIV (ANP/RTR/DPA/AFP) - Starlink-terminals die in Oekraïne worden gebruikt door Rusland zijn uitgezet. Dat meldde de Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov nadat er contacten waren geweest met SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk en producent van het systeem voor satellietinternet.

27 minuten geleden
Oekraïne en Rusland spreken nieuwe gevangenenruil af

ABU DHABI (ANP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.

32 minuten geleden
Italië onderzoekt sabotage van douches in olympisch dorp

MILAAN (ANP/DPA) - De Italiaanse politie doet onderzoek naar mogelijke sabotage van badkamers in het olympisch dorp in Milaan, schrijft de krant Corriere della Sera. Tussen half december en half januari zijn zeventig douches beschadigd en dus wordt onderzocht of de veiligheid van het dorp wel op orde is.

35 minuten geleden
Britten gaan samenwerken met Microsoft om deepfakes op te sporen

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat samen met Microsoft, academici en experts een systeem ontwikkelen waarmee deepfake-materiaal online kan worden opgespoord. Dit moet uiteindelijk misbruik van AI en schadelijke deepfakes tegengaan.

44 minuten geleden
Kremlin: tijdverspilling om te reageren op claims over Epstein

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het tijdverspilling om in te gaan op onbewezen berichten dat Jeffrey Epstein banden zou hebben gehad met de Russische inlichtingendiensten. Polen kondigde deze week aan daar een onderzoek naar in te stellen.

1 uur geleden
Hof: EU-parlement had immuniteit Puigdemont niet mogen intrekken

LUXEMBURG (ANP/AFP) - Het Europees Parlement had de immuniteit van de Catalaanse politicus Carles Puigdemont niet mogen intrekken, oordeelt het Europese Hof van Justitie. Dat geldt ook voor zijn Catalaanse collega's Antoni Comín en Clara Ponsatí.

1 uur geleden
Na aanpak topgeneraal ook meerdere Chinese politici weg

BEIJING (ANP/RTR) - In China zijn drie parlementariërs die banden hebben met de defensiesector uit hun ambt gezet. Dat berichten staatsmedia nadat eerder al een onderzoek was ingesteld naar de hoogste generaal van het land, Zhang Youxia.

2 uur geleden