Frankrijk viert nationale feestdag met ongekend grote parade
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de nationale feestdag 14 juli ('quatorze juillet') traditioneel een grote militaire parade gehouden in Parijs. In de hitte marcheerde een recordaantal militairen door de hoofdstad, terwijl buitenlandse leiders en tienduizenden andere toeschouwers toekeken.
Met de parade van de Arc de Triomphe naar de Place de la Concorde wordt stilgestaan bij de bestorming van de Bastille tijdens de Franse Revolutie. Onder de genodigden waren de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, de Nederlandse premier Rob Jetten, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Britse premier Keir Starmer.
Frankrijk koos dit jaar voor groots machtsvertoon. Er deden zo'n 6700 militairen, 98 vliegtuigen, 31 helikopters en 315 voertuigen mee. Zo moest nog eens de nadruk worden gelegd op de Franse herbewapening en het "strategische ontwaken" van Europa, zei een medewerker van president Emmanuel Macron. Er deden ook militairen mee uit andere landen, waaronder Nederland en Oekraïne.
Toespraak
Het was voor Macron zijn laatste 14 juli als president, want hij is bezig aan zijn laatste ambtstermijn. Hij gebruikte de parade in 2017 nog om de Amerikaanse president Donald Trump te imponeren, maar heeft zich sindsdien ook ingezet om Europa militair minder afhankelijk te maken van de VS.
"De boodschap die we aan de wereld sturen is deze: ja, vrede is ons doel", zei Macron in een toespraak. "Ja, wij koesteren onze vrijheid en de rechtsstaat. En ja, wij staan klaar om die te verdedigen. Altijd, en desnoods ten koste van bloedvergieten."
Ondanks de hoge temperaturen waren mensen massaal afgekomen op de parade. Elders in Frankrijk zagen veel gemeenten zich door de hitte genoodzaakt om vuurwerkshows te annuleren en buiten de Franse hoofdstad woedt een grote bosbrand bij Fontainebleau.
Meer uit Buitenland
N i e u w bericht, met toevoeging citaat Marco Rubio in alinea 4
1 uur geledenNEW ORLEANS (ANP/RTR/AFP) - De Britse radicaalrechtse politiek commentator en influencer Milo Yiannopoulos is aangehouden door de Amerikaanse immigratiedienst (ICE), zo bleek vrijdag uit documenten van de dienst. Eerder nog prees Yiannopoulos het werk van diezelfde ICE.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In het centrum van Washington hebben volgens Amerikaanse media honderden mensen betoogd voor burgerrechten, raciale gelijkheid en eerlijker stemrecht. Tot de betoging bij het Lincoln Memorial was opgeroepen door onder meer burgerrechtenbewegingen en vakbonden.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Spanje heeft de grensbewakingsdienst van de EU, Frontex, om hulp gevraagd in verband met de vele migranten in het Spaanse Afrikaanse territorium Ceuta. De Spaanse minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska heeft gevraagd te helpen met het controleren van de duizenden migranten in Ceuta.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De in juli ontslagen populaire Oekraïense defensieminister Mychailo Fedorov gaat werken als adviseur van het Italiaanse ministerie van Defensie. Het ontslag van Fedorov door president Volodymyr Zelensky leidde tot grote protesten in Oekraïne. Wrijvingen tussen hem en andere militaire leiders zouden de reden van zijn vertrek zijn geweest.
6 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vucic heeft het VN-tribunaal dat de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladic tot levenslang heeft veroordeeld "onbeschaafd" genoemd. Het hof heeft geweigerd Mladic te laten gaan om in Servië te sterven. Hij overleed donderdag in de gevangenis in Scheveningen, waar het hof een afdeling heeft.
9 uur geledenOSLO (ANP) - Koning Haakon legt komende dinsdag voor de Storting, het Noorse parlement, officieel de eed af als nieuwe koning van Noorwegen. Dat bevestigde voorzitter Masud Gharahkhani vrijdag aan de Noorse omroep NRK.
11 uur geleden