Frankrijk versoepelt strenge coronamaatregelen
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Frankrijk gaat de strenge coronamaatregelen, met onder meer een strikt uitgaansverbod, wat versoepelen. De Franse president Macron kondigde in een toespraak tot de bevolking een verlichting aan van de beperkingen die de Franse overheid de bevolking heeft opgelegd.
Het land is over de piek van de tweede coronagolf heen, aldus Macron. Het aantal nieuwe besmettingen daalt snel. Volgens de president is het ergste vermeden, maar moet een derde golf worden voorkomen.
De president bood de mensen richting feestdagen een perspectief. Kerstmis kan met de familie worden gevierd, aldus Macron. Maar niet te veel mensen aan tafel, waarschuwde hij. Grote bijeenkomsten blijven sowieso verboden.
Teruggeschakeld
Er wordt niet onmiddellijk teruggeschakeld naar de toestand van voor de laatste lockdown die eind oktober werd opgelegd. Dat is op zijn vroegst op 15 december mogelijk, maar alleen als het aantal besmettingen per dag daalt tot rond de 5000, zei Macron.
Winkels kunnen vanaf zaterdag wel weer open. Ook mag je dan tot 20 kilometer van je huis wandelen en sporten, maar maximaal drie uur. Nu gelden nog 1 kilometer en een uur.
Vrij bewegen
Vanaf 15 december moet de spertijd korter worden. Tot 21.00 uur mag je je dan weer vrij bewegen. Met Kerstmis en Nieuwjaar is er geen avondklok. Ook is het de bedoeling dat midden december de bioscopen, theaters en musea hun deuren weer openen.
Bars en restaurants blijven nog zeker dicht tot 20 januari. Pas dan zou ook de avondklok helemaal kunnen vervallen.
Sterfgevallen
Volgens de autoriteiten zijn inmiddels ruim 50.000 sterfgevallen in het land te wijten aan het coronavirus. De meeste patiënten die bezweken waren erg oud en in slechte gezondheid voor ze het virus opliepen.
Vaccinatie zal eind december of begin januari beginnen, eerst voor de oudere en zwakkere inwoners. Inenting wordt niet verplicht, aldus Macron.
Meer uit Buitenland
LIMOGES (ANP) - De torenspits van het door vuur gegrepen historische stadhuis in het Franse Limoges is ingestort, zo is te zien op beelden op sociale media. Het negentiende-eeuwse stadhuis werd eerder op zaterdag in brand gestoken tijdens de grootschalige protesten in Frankrijk, die ook tot uiting kwamen in Limoges. Op beelden is te zien hoe omstanders het uitschreeuwen als de toren ineenstort.
53 minuten geledenKYIV (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een ontmoeting tussen Kyiv en Moskou. Dat meldt het Oekraïense staatspersbureau Ukrinform op gezag van president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zich uitgesproken tegen de onlusten deze zaterdag in zijn land. Op X schrijft het staatshoofd dat eenieder die zich schuldig heeft gemaakt aan vernieling en plundering zal worden vervolgd en gestraft. "We zullen een blok vormen tegen hen die chaos zaaien, zij die enkel en alleen onze instituties omver willen werpen en verhinderen dat zij die vreedzaam hun eisen uiten, dat kunnen doen", aldus Macron.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Relschoppers zijn binnengedrongen in het stadhuis van het 10e arrondissement in Parijs. Dat meldt Le Parisien. Volgens de krant was er op dat moment een bijeenkomst gaande rond de borstkankermaand. Aanwezigen zouden opgesloten zitten. Alexandra Cordebard, de burgemeester van het arrondissement, heeft de politie verzocht het pand te evacueren, aldus Le Parisien.
2 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De rechtse, eurosceptische partij ANO van premier Andrej Babiš heeft geen enkele senaatszetel weten te bemachtigen bij de verkiezingen. De belangrijkste Tsjechische oppositiepartijen hebben zaterdag de meeste stemmen behaald. Een derde van de zetels in Tsjechiës 'Eerste Kamer' was verkiesbaar.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Israëlische kolonisten hebben op de bezette Westelijke Jordaanoever een groep met westerse diplomaten aangevallen. Daarbij is een Franse burgemeester gewond geraakt.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft het geweld in Frankrijk in sterke bewoordingen veroordeeld. In een bericht op X schrijft de bewindsman dat hoewel er in Frankrijk plaats is voor vreedzame demonstraties, die plek er níét is "voor brandstichting, plundering en geweld".
3 uur geleden