Frankrijk vaardigt internationaal aanhoudingsbevel uit tegen Assad
PARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een internationaal aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen de Syrische president Bashar al Assad, melden betrokkenen bij de zaak. Bronnen bij justitie en klagers in de zaak zeggen dat hij gezocht wordt voor zijn rol bij chemische aanvallen in 2013.
De bronnen zeggen dat Assad gezocht wordt voor medeplichtigheid aan misdaden tegen de menselijkheid en aan oorlogsmisdaden. Er zouden ook aanhoudingsbevelen zijn uitgevaardigd tegen twee generaals en Assads broer Maher, die leiding gaf aan een elite-eenheid. Het onderzoek loopt al sinds 2021.
Het onderzoek houdt verband met chemische aanvallen op Damascus waarbij in augustus 2013 ruim 1400 doden vielen. De klacht werd ingediend door het Syrian Centre for Media and Freedom of Expression (SCM), het Open Society Justice Initiative (OSJI) en de onafhankelijke organisatie Syrian Archive. In Frankrijk kan dit soort misdaden voor de rechter gebracht worden, omdat volgens dat land oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid over de hele wereld vervolgd moeten kunnen worden.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
4 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
23 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
37 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
46 minuten geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
2 uur geleden