Frankrijk opnieuw ontregeld door pensioenprotesten
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Frankrijk is opnieuw massaal gestaakt en gedemonstreerd tegen de pensioenhervormingen, zoals de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. Trein- en vliegverkeer was sterk ontregeld. Een deel van de protesten op straat liep uit de hand.
Het was de negende keer dat de Franse vakbonden acties organiseerden tegen de pensioenhervormingen en de eerste keer sinds de regering de plannen doordrukte zonder stemming in het parlement. De politie ging in meerdere steden over tot arrestaties. Ook raakten betogers en agenten gewond.
De regering schat het totaal aantal deelnemers op ruim 1 miljoen, vakbonden spreken over 3,5 miljoen. In heel Frankrijk werden zo'n 12.000 politiemensen ingezet, waarvan 5000 in Parijs.
Confrontaties
Onder meer in de Franse hoofdstad Parijs kwam het tot confrontaties met de politie, die wapenstok en traangas inzette tegen betogers die met stenen en vuurwerk gooiden. Ook staken relschoppers afval in brand dat niet was opgehaald door de staking van vuilnisophalers. Verder werden onder meer een restaurant van McDonald's en winkels geplunderd.
Door de acties reed de helft van de hogesnelheidstreinen niet. Ook het treinverkeer in Parijs kwam voor een groot deel stil te liggen. Toeristische trekpleisters als de Eiffeltoren en het kasteel van Versailles bleven gesloten. Daarnaast blokkeerden betogers toegangen tot universiteiten, hogescholen en oliedepots.
Kerosinebevoorrading
Volgens de krant Le Figaro moesten veel vluchten worden geannuleerd. In de ochtend blokkeerden demonstranten een terminal op vliegveld Parijs-Charles de Gaulle. Het ministerie van energietransitie waarschuwde dat de kerosinebevoorrading voor de vliegvelden van Parijs "kritiek" begon te worden.
President Emmanuel Macron gaf woensdag een tv-interview waarin hij de hervormingen verdedigde. Hij vergeleek de protesten met de antidemocratische bestorming van het Amerikaanse parlement, het Capitool, begin 2021. Verontwaardigde vakbonden noemden de vergelijking een provocatie.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
4 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
7 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
8 uur geleden