Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk opnieuw ontregeld door pensioenprotesten

Frankrijk opnieuw ontregeld door pensioenprotesten

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Frankrijk is opnieuw massaal gestaakt en gedemonstreerd tegen de pensioenhervormingen, zoals de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. Trein- en vliegverkeer was sterk ontregeld. Een deel van de protesten op straat liep uit de hand.

Het was de negende keer dat de Franse vakbonden acties organiseerden tegen de pensioenhervormingen en de eerste keer sinds de regering de plannen doordrukte zonder stemming in het parlement. De politie ging in meerdere steden over tot arrestaties. Ook raakten betogers en agenten gewond.

De regering schat het totaal aantal deelnemers op ruim 1 miljoen, vakbonden spreken over 3,5 miljoen. In heel Frankrijk werden zo'n 12.000 politiemensen ingezet, waarvan 5000 in Parijs.

Confrontaties

Onder meer in de Franse hoofdstad Parijs kwam het tot confrontaties met de politie, die wapenstok en traangas inzette tegen betogers die met stenen en vuurwerk gooiden. Ook staken relschoppers afval in brand dat niet was opgehaald door de staking van vuilnisophalers. Verder werden onder meer een restaurant van McDonald's en winkels geplunderd.

Door de acties reed de helft van de hogesnelheidstreinen niet. Ook het treinverkeer in Parijs kwam voor een groot deel stil te liggen. Toeristische trekpleisters als de Eiffeltoren en het kasteel van Versailles bleven gesloten. Daarnaast blokkeerden betogers toegangen tot universiteiten, hogescholen en oliedepots.

Kerosinebevoorrading

Volgens de krant Le Figaro moesten veel vluchten worden geannuleerd. In de ochtend blokkeerden demonstranten een terminal op vliegveld Parijs-Charles de Gaulle. Het ministerie van energietransitie waarschuwde dat de kerosinebevoorrading voor de vliegvelden van Parijs "kritiek" begon te worden.

President Emmanuel Macron gaf woensdag een tv-interview waarin hij de hervormingen verdedigde. Hij vergeleek de protesten met de antidemocratische bestorming van het Amerikaanse parlement, het Capitool, begin 2021. Verontwaardigde vakbonden noemden de vergelijking een provocatie.

Meer uit Buitenland

Trump: NAVO wacht 'zware' toekomst als landen niet helpen in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

5 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

7 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

9 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

9 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

9 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

11 uur geleden