Frankrijk onderzoekt langere levensduur kernreactoren
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat de mogelijkheid onderzoeken om de levensduur van kernreactoren te verlengen tot zestig jaar en langer als de veiligheidsregels dit toelaten. De goedkeuring kwam tijdens de eerste van een reeks vergaderingen over nucleair beleid onder voorzitterschap van president Emmanuel Macron.
Macron kondigde vorig jaar al plannen aan om tot 2045 ten minste zes nieuwe reactoren neer te zetten en nog eens acht tot 2065. Dat was een ommezwaai. Vijf jaar eerder had hij nog besloten de afhankelijkheid van kernenergie geleidelijk af te bouwen. Mede vanwege het klimaat werd vorig jaar ook besloten de levensduur van oudere centrales met tien jaar te verlengen tot vijftig jaar. Daarnaast wordt in opwekking van stroom met windmolens, zonnepanelen en waterkracht geïnvesteerd.
Frankrijk is normaal gesproken voor ongeveer 70 procent van zijn stroombehoefte afhankelijk van kernenergie. Dat was vorig jaar minder omdat meerdere centrales met uitval te kampen hadden.
België maakte eerder op de dag bekend ook te gaan onderzoeken of een aantal oude kernreactoren langer kan blijven draaien.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
2 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.
3 uur geledenWISMAR (ANP) - De Duitse organisatoren van de reddingsactie voor walvis Timmy blijven hoop houden dat het dier bevrijd kan worden. De bultrug heeft "een reële kans om daar weg te komen", zei dierenarts Janine Bahr-van Gemmert tijdens een persconferentie.
5 uur geleden