Frankrijk maakt begin met sluiting oudste kerncentrale
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft zaterdag een belangrijke stap gezet richting de sluiting van de oudste nog operationele kerncentrale van het land. Energiebedrijf EDF zegt dat een van de twee reactoren is uitgeschakeld in centrale Fessenheim, in de buurt van de grens met Duitsland en Zwitserland.
De tweede reactor wordt in juni uitgezet. Het duurt naar verwachting nog tot 2023 tot alle nucleaire brandstof is verwijderd.
Activisten dringen al jaren aan op sluiting van de ruim 40 jaar oude kerncentrale. Die zou qua veiligheidsstandaarden ver achterlopen op de kerncentrale in Fukushima, waar in 2011 een nucleaire ramp plaatsvond. Ook zou het risico op overstromingen en aardbevingen in de regio Elzas zijn onderschat.
Toenmalig president François Hollande beloofde enkele maanden na de kernramp in Japan al om Fessenheim te sluiten. Uiteindelijk gaf de regering van zijn opvolger Emmanuel Macron daar in 2018 definitief groen licht voor. Kernenergie is de belangrijke energiebron in Frankrijk.
Meer uit Buitenland
ADDIS ABEBA (ANP/RTR) - De Ethiopische regering heeft een Egyptische diplomaat tot persona non grata verklaard en hem opgedragen het land binnen 48 uur te verlaten. Dat meldt de staatsomroep Ethiopian Broadcasting Corporation. Waarom de diplomaat het land moet verlaten, is niet duidelijk.
39 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - In de Jemenitische hoofdstad Sanaa, die in handen is van de pro-Iraanse Houthi's, zijn donderdagavond laat harde explosies te horen geweest, meldt een correspondent van AFP. Beelden van het persbureau toonden grote rookpluimen boven de stad.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten is in aanloop naar de parlementsverkiezingen van november discussie ontstaan over spotjes die de regering laat uitzenden. Die lijken op campagnefilmpjes en worden betaald met geld dat door het Congres eigenlijk was bestemd voor zaken als grensbewaking en de bestrijding van drugscriminaliteit, komt naar voren uit onderzoek voor The Washington Post.
3 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Uit eerste onderzoek naar het incident aan boord van een flydubai-vlucht naar Tel Aviv afgelopen woensdag is gebleken dat de copiloot inderdaad zijn collega heeft aangevallen. Dat meldt het Saudische ministerie van Binnenlandse Zaken. Ooggetuigen en de Israëlische regering zeiden dit al. Volgens Israël was het de bedoeling om het vliegtuig te laten neerstorten.
4 uur geledenNASHVILLE (ANP) - De Amerikaanse moordenaar Christa Pike is nog in leven nadat haar executie was mislukt. "Wat ons verteld is, is dat ze in kritieke toestand verkeert en levensreddende zorg krijgt", zei haar advocaat Randall Spivey tijdens een persmoment.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In tal van Franse steden zijn er donderdag opnieuw ongeregeldheden, brandstichtingen en vernielingen geweest bij scholierenacties gericht tegen het in hun ogen ondeugdelijke en berooide onderwijssysteem. Het ministerie van Binnenlandse Zaken spreekt van 1949 aanhoudingen in heel het land. Woensdag waren er nog 625 aanhoudingen.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zegt voor het eerst een zelfgemaakte ballistische raket te hebben ingezet tegen Rusland. De FP-7-raket is waarschijnlijk moeilijker te onderscheppen dan de drones en kruisraketten die Oekraïne nu veelal gebruikt en draagt ook een zwaardere springlading. "Eerste gebruik in de strijd" van een Oekraïense FP-7, meldde president Volodymyr Zelensky donderdag op sociale media.
6 uur geleden