Frankrijk maakt begin met sluiting oudste kerncentrale
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft zaterdag een belangrijke stap gezet richting de sluiting van de oudste nog operationele kerncentrale van het land. Energiebedrijf EDF zegt dat een van de twee reactoren is uitgeschakeld in centrale Fessenheim, in de buurt van de grens met Duitsland en Zwitserland.
De tweede reactor wordt in juni uitgezet. Het duurt naar verwachting nog tot 2023 tot alle nucleaire brandstof is verwijderd.
Activisten dringen al jaren aan op sluiting van de ruim 40 jaar oude kerncentrale. Die zou qua veiligheidsstandaarden ver achterlopen op de kerncentrale in Fukushima, waar in 2011 een nucleaire ramp plaatsvond. Ook zou het risico op overstromingen en aardbevingen in de regio Elzas zijn onderschat.
Toenmalig president François Hollande beloofde enkele maanden na de kernramp in Japan al om Fessenheim te sluiten. Uiteindelijk gaf de regering van zijn opvolger Emmanuel Macron daar in 2018 definitief groen licht voor. Kernenergie is de belangrijke energiebron in Frankrijk.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.
54 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een persoon op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.
1 uur geledenPESCHIERA DEL GARDA (ANP/DPA) - Bij een grote brand op een camping/vakantieoord aan de zuidelijke oever van het Gardameer zijn zeker 24 gewonden gevallen die met spoed naar een ziekenhuis moesten. Een van hen verkeert volgens Italiaanse media in kritieke toestand. Over de identiteit of nationaliteit van de slachtoffers is niets bekendgemaakt. Het lot van één persoon in het vakantieoord is vooralsnog onbekend.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven die samen met Oekraïne werken aan onder meer de productie van raketten en drones.
5 uur geledenRIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.
5 uur geledenBARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
6 uur geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
6 uur geleden