Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk kondigt verbod aan op activistische klimaatgroep SLT

Frankrijk kondigt verbod aan op activistische klimaatgroep SLT

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangegeven dat de activistische klimaatcoalitie SLT spoedig wordt verboden. De groep krijgt het verwijt aan te zetten tot geweld bij demonstraties. De activisten hebben aangekondigd zich niet bij het verbod neer te leggen.

De Soulèvements de la terre (SLT) bestaat uit meerdere groepen activisten en was betrokken bij acties die onrustig verliepen. Het ging onder meer om de protesten tegen een omstreden waterreservoir in Sainte-Soline van eerder dit jaar. Daar ontstond een veldslag tussen duizenden betogers en politiemensen. Twee demonstranten raakten in coma en tientallen agenten liepen verwondingen op.

Woordvoerder Olivier Véran van de regering beschuldigt SLT ervan in Sainte-Soline te hebben aangestuurd op geweld. De groep zou relschoppers uit heel Europa hebben uitgenodigd. "Het klimaatvraagstuk is geen rechtvaardiging voor het gooien van stenen naar de politie in een veld", aldus Véran op televisie.

Confrontatie

De autoriteiten begonnen na de rellen in Sainte-Soline met het voorbereiden van een verbod. Dat gebeurde op grond van regels die eerder zijn gebruikt om extreemrechtse organisaties en jihadistische groepen in de ban te doen. Het kabinet spreekt waarschijnlijk woensdag over de kwestie, zegt een ingewijde.

De SLT wordt gerekend tot de klimaatgroepen die actief de confrontatie zoeken om aandacht te vragen voor hun zorgen over klimaatverandering. De groep reageerde woedend op het dreigende verbod en schreef online: "Je kan een beweging niet sluiten. Je kan een opstand niet stoppen."

Grootschalige protesten

Frankrijk is dit jaar herhaaldelijk opgeschrikt door grootschalige protesten, onder meer over de verhoging van de pensioenleeftijd door de regering. Die liepen soms uit de hand. Woordvoerder Véran zei dat groepen niet worden verboden vanwege hun ideeën, maar omdat sprake is van een gevaar voor de openbare orde.

Critici verwijten juist de autoriteiten te hardhandig op te treden. VN-experts vroegen Frankrijk eerder deze maand om de werkwijze van de politie nog eens tegen het licht te houden vanwege de berichten over het gebruik van excessief geweld tegen actievoerders door de politie.

Meer uit Buitenland

Twaalf buitenlandse slachtoffers treinramp Spanje geïdentificeerd

URDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.

3 uur geleden
Humanitaire operatie Olesjky afgerond, bestand ten einde

OLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.

4 uur geleden
Amnesty waarschuwt voor humanitaire ramp komende winter Oekraïne

KYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.

4 uur geleden
Oekraïense app gehackt die voor Russische aanvallen waarschuwt

KYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.

7 uur geleden
Zelensky staat open voor directe gesprekken met Poetin in Turkije

ISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.

7 uur geleden
Iran: explosies op 2 tankers in Straat van Hormuz door zeemijnen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.

8 uur geleden
Democratische afgevaardigde steunt Republikein Rogers in Michigan

LANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.

10 uur geleden