Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk kondigt verbod aan op activistische klimaatgroep SLT

Frankrijk kondigt verbod aan op activistische klimaatgroep SLT

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangegeven dat de activistische klimaatcoalitie SLT spoedig wordt verboden. De groep krijgt het verwijt aan te zetten tot geweld bij demonstraties. De activisten hebben aangekondigd zich niet bij het verbod neer te leggen.

De Soulèvements de la terre (SLT) bestaat uit meerdere groepen activisten en was betrokken bij acties die onrustig verliepen. Het ging onder meer om de protesten tegen een omstreden waterreservoir in Sainte-Soline van eerder dit jaar. Daar ontstond een veldslag tussen duizenden betogers en politiemensen. Twee demonstranten raakten in coma en tientallen agenten liepen verwondingen op.

Woordvoerder Olivier Véran van de regering beschuldigt SLT ervan in Sainte-Soline te hebben aangestuurd op geweld. De groep zou relschoppers uit heel Europa hebben uitgenodigd. "Het klimaatvraagstuk is geen rechtvaardiging voor het gooien van stenen naar de politie in een veld", aldus Véran op televisie.

Confrontatie

De autoriteiten begonnen na de rellen in Sainte-Soline met het voorbereiden van een verbod. Dat gebeurde op grond van regels die eerder zijn gebruikt om extreemrechtse organisaties en jihadistische groepen in de ban te doen. Het kabinet spreekt waarschijnlijk woensdag over de kwestie, zegt een ingewijde.

De SLT wordt gerekend tot de klimaatgroepen die actief de confrontatie zoeken om aandacht te vragen voor hun zorgen over klimaatverandering. De groep reageerde woedend op het dreigende verbod en schreef online: "Je kan een beweging niet sluiten. Je kan een opstand niet stoppen."

Grootschalige protesten

Frankrijk is dit jaar herhaaldelijk opgeschrikt door grootschalige protesten, onder meer over de verhoging van de pensioenleeftijd door de regering. Die liepen soms uit de hand. Woordvoerder Véran zei dat groepen niet worden verboden vanwege hun ideeën, maar omdat sprake is van een gevaar voor de openbare orde.

Critici verwijten juist de autoriteiten te hardhandig op te treden. VN-experts vroegen Frankrijk eerder deze maand om de werkwijze van de politie nog eens tegen het licht te houden vanwege de berichten over het gebruik van excessief geweld tegen actievoerders door de politie.

Meer uit Buitenland

Bondskanselier Scholz roept Duitse democraten op tot samenhang

BERLIJN (ANP/DPA) - In zijn afscheidsrede heeft de Duitse bondskanselier Olaf Scholz de democraten in zijn land tot samenhang opgeroepen. Hij noemde de komende machtswisseling een "uitdrukking van democratische normaliteit".

2 uur geleden
Israël vergeldt raketaanval van Houthi-rebellen Jemen

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.

5 uur geleden
Amerikaanse regering betaalt migranten die zelf terugkeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.

6 uur geleden
Pro-Europese premier Roemenië stapt op na succes uiterst rechts

BOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.

6 uur geleden
Litouwen investeert miljard in grensversterking bij Rusland

VILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.

7 uur geleden
Veel belangstelling voor begin van zaak tegen Diddy

NEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.

8 uur geleden
Netanyahu kondigt bezetting gebieden in Gazastrook aan

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.

8 uur geleden