Frankrijk en Roemenië sluiten akkoord over export Oekraïens graan
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk en Roemenië ondertekenen maandag een akkoord waarmee ze de export van Oekraïens graan via land willen vergemakkelijken. Dat maakte de Franse minister voor Transport, Clément Beaune, bekend op radiozender France Inter.
Het graan gaat volgens Beaune naar "Europa en naar ontwikkelingslanden, vooral in het Middellandse Zeegebied, die er behoefte aan hebben voor hun voedselvoorziening".
Het akkoord volgt op kritiek van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn onvrede uitte op het in juli ondertekende graanakkoord. Die overeenkomst, die onder leiding van Turkije en de Verenigde Naties tot stand kwam, maakte het weer mogelijk om Oekraïens graan per schip te exporteren. Daarvoor zat veel Oekraïens graan door oorlogshandelingen vast in de havens aan de Zwarte Zee, wat wereldwijd tot zorgen over hongersnood leidde.
Grieven
Maar volgens Poetin gaat te veel graan naar Europa in plaats van arme landen. Hij wil met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan zijn grieven over de graandeal bespreken. De afspraken lopen in principe dit najaar af en het Kremlin zaait nu twijfel over de Russische steun voor een verlenging.
Oekraïne en Rusland zijn belangrijke graanproducenten voor de wereldmarkt. Samen zijn ze goed voor ongeveer een derde van de wereldwijde graanexport.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de verstoringen van de olietransporten uit de regio. De aangekondigde recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) is er vooralsnog niet in geslaagd de oliemarkt te kalmeren.
5 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een landelijke staking in België levert donderdag hinder op voor het vliegverkeer en het openbaar vervoer. De staking is georganiseerd door de vakbonden. Vanaf Brussels Airport zijn alle vertrekkende vluchten geschrapt, net als de helft van alle aankomende vluchten.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdag met ongeveer 4 procent gestegen, nu markten zich volgens kenners voor lijken te bereiden op langdurige verstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Donderdag werden twee olietankers in Iraakse wateren aangevallen. Als gevolg daarvan ging de prijs van een vat olie ook weer flink omhoog.
9 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando heeft de groei vorig jaar doorgezet, mede door de overname van de Duitse webshop About You. Het Duitse bedrijf verwacht de groei ook dit jaar door te zetten, onder meer door meer gebruik te maken van kunstmatige intelligentie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen zullen dit jaar naar verwachting met gemiddeld 3,1 procent stijgen. Daarmee zouden de huizenprijzen flink minder sterk stijgen dan vorig jaar, toen het ging om een plus van gemiddeld 8,6 procent, aldus huizenmarkteconomen van RaboResearch in het donderdag gepubliceerde Kwartaalbericht Woningmarkt.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn donderdag verder gestegen. De aankondiging van de recordvrijgave van 400 miljoen vaten olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) lijkt de oliemarkt niet te kalmeren. De Verenigde Staten kondigden afzonderlijk aan 172 miljoen vaten uit hun noodreserves te onttrekken als onderdeel van deze gecoördineerde actie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in februari op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 311 bedrijven failliet. Dat zijn 53 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 15 procent. Ten opzichte van januari steeg het aantal faillissementen met 11 procent.
2 uur geleden