
Frankrijk en Italië melden coronarecords, meer landen in lockdown
PARIJS (ANP/RTR/DPA) - Frankrijk, Italië, Duitsland en andere Europese landen hebben donderdag een recordaantal coronabesmettingen gemeld. Steeds meer regeringen zien zich door het snel groeiende aantal coronabesmettingen genoodzaakt om weer lockdowns in te stellen.
De Franse autoriteiten maakten bekend dat in een dag tijd bij ruim 41.000 mensen is vastgesteld dat ze het virus hebben opgelopen. Het coronarecord sneuvelde kort nadat de autoriteiten hadden bekendgemaakt dat op meer plaatsen in het land een avondklok wordt ingevoerd. Premier Jean Castex zei dat 46 miljoen Fransen daardoor te maken krijgen met die noodmaatregel. Dat is ongeveer twee derde van de bevolking.
Ook Italië maakte melding van de grootste stijging van het aantal coronabesmettingen tot dusver. Het ging om ruim 16.000 nieuwe gevallen. Sommige Italiaanse politici omschreven de wijze waarop hun land het coronavirus bestrijdt eind september nog als een "model" voor de wereld, maar inmiddels is het aantal besmettingen weer fors toegenomen.
Duitsland
Duitsland meldde donderdagochtend dat het laatste etmaal ruim 11.000 nieuwe besmettingen zijn vastgesteld. Dat aantal lag fors boven het laatste recordaantal, dat afgelopen zaterdag is gemeld. Toen kwamen er volgens officiële cijfers 7830 besmettingen bij. Ook Portugal (3270 nieuwe coronagevallen), Kroatië (1563) en Slovenië (1663) maakten melding van records.
Steeds meer landen nemen strenge coronamaatregelen. De Slowaakse premier Igor Matovic maakte bekend dat komend weekend een gedeeltelijke lockdown wordt ingevoerd in zijn land. Veel scholen gaan een maand dicht en mensen moeten massaal thuis blijven.
Huis verlaten
Slowaken mogen hun huis nog wel verlaten om te werken, noodzakelijke boodschappen te doen of om in de buurt van hun woning in de natuur te wandelen. Mensen die worden getest en niet besmet blijken te zijn, hoeven zich waarschijnlijk niet aan sommige beperkingen te houden.
Ook in Slovenië krijgen burgers weer te maken met strengere regels. Premier Janez Jansa maakte bekend dat veel ondernemingen vanaf zaterdag de deuren moeten sluiten. Het gaat onder meer om winkelcentra, restaurants en hotels. Ook moeten mensen zoveel mogelijk vanuit huis gaan werken.
Gedeeltelijke lockdown
In Portugal gaat vrijdag een gedeeltelijke lockdown gelden in zwaar getroffen plaatsen Felgueiras, Lousada en Pacos de Ferreira. De circa 160.000 inwoners moeten voorlopig een geldige reden hebben om hun huis te verlaten.
Ook Ierland ging donderdag feitelijk weer in lockdown. Inwoners krijgen het verzoek zoveel mogelijk thuis te blijven en veel bedrijven moeten de deuren sluiten. Een inwoner van Dublin zei tegen AFP dat veel vrienden met zichzelf in de knoop zitten. "Door deze tweede lockdown kunnen we niet socializen of afspreken."
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat de verkiezingsuitsluiting van Marine Le Pen niet terugdraaien. De Franse rechts-nationalistische politica werd eerder dit jaar veroordeeld voor het sjoemelen met EU-geld en lijkt daardoor niet te kunnen meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Het hoger beroep in die zaak loopt nog, maar Le Pen hoopte dat het Europese hof in de tussentijd de verkiezingsuitsluiting zou schrappen.
21 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - De Jemenitische Houthi's claimen verantwoordelijk te zijn voor het tot zinken brengen van het schip Eternity C in de Rode Zee. Het vrachtschip werd eerder deze week aangevallen.
47 minuten geledenBERLIJN (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte blijft erbij dat er een groeiend gevaar is van een gelijktijdige aanval van Rusland en China op het Westen en zijn bondgenoten. Er kwam veel kritiek op die waarschuwing, waarvoor critici geen grond zien.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft Californië aangeklaagd omdat trans personen in die staat mogen meedoen aan sportwedstrijden op scholen. President Donald Trump wil dat trans personen worden geweerd van sporten voor meisjes, maar Californië weigert dat beleid uit te voeren.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Oekraïne kan rekenen op "substantiële" extra steun van Duitsland voor zijn luchtverdediging, belooft bondskanselier Friedrich Merz. Hij zal Oekraïne donderdag bij overleg van de bondgenoten meerdere "aanbiedingen" doen.
1 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Reddingswerkers hebben zeven opvarenden gered van een vrachtschip dat na een aanval zonk op de Rode Zee. Zij brachten meer dan 24 uur in het water door, zeggen bronnen bij veiligheidsbedrijven die zijn betrokken bij een reddingsoperatie. Vier mensen zouden zijn omgekomen en veertien personen worden nog vermist.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De NAVO blijft voorlopig leunen op haar 'traditionele' luchtmacht en ruilt niet al haar gevechtsvliegtuigen in voor drones, denkt de baas van de Duitse luchtmacht. Zeker sinds de oorlog in Oekraïne voorspellen sommige experts een spoedig einde voor het bemande gevechtsvliegtuig.
2 uur geleden