Frankrijk en Groot-Brittannië willen 'safe zone' in Kabul
PARIJS (ANP) - Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk willen een zogenoemde "safe zone" instellen in de Afghaanse hoofdstad Kabul, vanwaaruit humanitaire hulp voortgezet kan worden onder bescherming van de Verenigde Naties. De twee landen zullen daarvoor maandag een resolutie indienen als er een spoedberaad is van de permanente leden van de VN-Veiligheidsraad, kondigt de Franse president Emmanuel Macron aan.
"Dit is erg belangrijk. Dit zou een kader bieden voor de Verenigde Naties om in noodgevallen op te treden", zegt Macron tegen de Franse zondagskrant Le Journal du Dimanche. Een dergelijke veilige zone in Kabul maakt het volgens de president ook mogelijk om als internationale gemeenschap de radicaalislamitische Taliban, die de macht in Afghanistan hebben gegrepen, onder druk te blijven zetten.
Frankrijk heeft vrijdag zijn evacuatiemissie in Kabul beëindigd. Aan die van het Verenigd Koninkrijk kwam zaterdag een eind. Macron zei eerder dit weekend dat er gesprekken met de Taliban worden gevoerd om Afghanen die gevaar lopen te "beschermen en repatriëren" als ook de Amerikanen op 31 augustus uit het land vertrokken zijn. De Franse president hoopt daarbij op de hulp van Qatar, dat goede banden onderhoudt met de Taliban.
Meer uit Buitenland
DANDONG (ANP/RTR/AFP) - China en Noord-Korea hebben na jaren vertraging feestelijk een grote brug tussen de landen geopend. Trucks met vlaggen van de buurlanden reden over de verbinding over de rivier Yalu en toeschouwers in de Chinese grensstad Dandong maakten selfies.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle EU-regeringsleiders op meer te doen om Oekraïne te ondersteunen. Het moet gaan om onder meer financiële en militaire steun. Veel Europese landen blijven achter in hun hulp aan Oekraïne, zei Jetten voor het begin van de EU-top. "Laten we dus een tandje bijzetten." Ook de Amerikanen moeten Oekraïne meer steunen, vindt de premier.
1 uur geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben opnieuw voorgesteld dat Europese landen miljarden euro's aan bevroren tegoeden van de Russische centrale bank afstaan. De VS zouden die willen gaan beheren om zo de onderhandelingen met Rusland over een einde aan de oorlog op gang te brengen, meldt de Financial Times.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Zeker 29 leerlingen zijn in Pakistan om het leven gekomen toen het dak van een school instortte. Ook een docente overleefde dat niet, berichten Pakistaanse media.
1 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR/AFP) - Costa Rica heeft een eigen megagevangenis geopend. Die heet CACCO en moet ruimte bieden voor meer dan 5000 gevangenen. "Wie de wet breekt, moet daarvoor de prijs betalen", zei de rechtse president Laura Fernández in een grote gang met rijen cellen. Ze beloofde misdaad hard aan te pakken.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Oekraïne gaat weer Russische olieraffinaderijen bestoken, ondanks Amerikaanse druk om af te zien van dergelijke aanvallen. Dat zei president Volodymyr Zelensky in een interview met zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft een nieuw aanvalsplan voor Iran ontwikkeld dat ook de inzet van de zogeheten 'moeder aller bommen' bevat om infrastructuur voor energie en nucleaire installaties aan te vallen. Dit voor het geval dat president Donald Trump het bevel geeft om de aanvallen te hervatten net voor of net na de tussentijdse verkiezingen begin november. Dat zeiden "meerdere" ingewijden tegen CNN.
3 uur geleden